вологість:
тиск:
вітер:
Журналісти «20 хвилин» отримали доступ до Генплану. Але довелось викликати поліцію
Попри численні спроби, скарги Уповноваженому та виклик поліції журналістам «20 хвилин» все ж вдалося містобудівну документацію Тернополя. Хоча фотографувати документи не дозволили, навіть не пояснивши причину заборони.
Побачити містобудівну документацію у Тернополі можна. У цьому переконалась журналістка «20 хвилин». На все-про все нам виділили аж три години.
Дивитись можна, фотографувати — ні
У день X, о 10 годині в управлінні містобудування, архітектури та кадастру вже чекали гостей, себто нас. Журналістку провели до кабінету, де облаштували робоче місце. Наглядачів було багато. Поки дивишся документи, дві людини працюють на робочих місцях, але спостерігають. Ще троє пильнують твої дії, чи ти часом нічого не фотографуєш.
Хоча на початку ми все ж поцікавились, чи можна фотографувати папери. На момент нашого візиту у кабінеті були присутні, зокрема, старший інспектор відділу містобудівного планування управління Олександр Костишин та Роман Друзюк — головний юрисконсульт відділу правової експертизи проєктів документів Управління правового забезпечення міської ради. Обидва посадовці не змогли пояснити журналістам, на підставі чого містобудівні документи не можна фотографувати чи знімати на відео, мовляв, міська рада заборонила.
Нагадаємо, «20 хвилин» раніше зверталася із запитом до обласної військової адміністрації і просили надати копії документів, відповідно до яких генплани заборонено розміщувати на сайтах органів місцевої влади, а також заборонено фотографувати під час ознайомлення. Там, зокрема, повідомили, що не мають документів, які б забороняли фото відеофіксацію.
«Разом з тим, інформуємо, що в обласній військовій адміністрації відсутня інформація про документи, на підставі яких генеральні плани населених пунктів заборонено фотографувати та знімати на відео під час ознайомлення у приміщенні органу місцевого самоврядування», — зазначав заступник начальника ОВА Тарас Пастух.
Підстави заборони має з’ясувати поліція
Оскільки в управлінні містобудування так і не змогли чітко пояснити, чому дивитись на Генплан можна, а фотографувати ні, журналістка викликала поліцію і написала заяву щодо обмеження доступу до публічної інформації. Ми наполягаємо, щоб правоохоронці провели перевірку. Побачимо і розкажемо, що ж встановлять у поліції.
Про зручність не йдеться
Хай там як, а оглянути містобудівну документацію все ж вдалось. Для цього в одному із кабінетів зробили імпровізоване робоче місце, де були вільні два невеличкі столи. Зазначимо, місце зовсім не підходить для ознайомлення із такими документами, адже йдеться про кількаметровий паперовий діючий Генплан, десь такий самий великий Генплан, який діяв до змін у 2024 році, та не менший план зонування. Жоден документ неможливо розгорнути повністю, лише частково, за потреби працівники допомагають перевернути габаритні стоси паперу на іншу сторону, щоб продовжити ознайомлення. Та це не рятує. Таке враження, що все зроблено для того, аби створити максимум незручностей, щоб ніхто нічого не роздивився.
Як уже вказали вище, у журналістки було три години на ознайомлення із містобудівною документацією. Просто дивишся у документ, виписуєш дані, заноовуєш кольори ділянок, абти потім відтворити. Після Генпланів розгорнули план зонування, на нього лишалось вже зовсім небагато часу. Тому огляд був короткий. Більшість часу було витрачено на писанину.
Що цікавого побачили
У підсумку зазначимо, цікаве вдалося побачити.
Зважаючи на матеріали, які видання продовжує досліджувати, поцікавились, наприклад, як на Генплані позначена ділянка, де розташована колишня залізнична лікарня. Зараз вона має помаранчевий колір — що відповідає умовному позначенню «багатоквартирна житлова забудова».
Ми продовжуємо з'ясовувати, що ж будують біля храму Різдва Пресвятої Богородиці на Київській. На Генплані журналістка помітила наступні позначки: 2.19 — релігійна громада, культурно просвітницькій центр, благодійний фонд. Щодо позначення кольорів, ділянка під церквою позначена червоним, що означає для «установ і підприємств обслуговування». Ділянка поруч, де ведуть будівництво, виділена помаранчевим — це «багатоквартирна житлова забудова».
Також помітили що велика ділянка, де розташована обласна дитяча лікарня, зі сторони Варшавського мікрорайону, має частину виділену іншим кольором — яскраво малиновим, що означає — перспективну зміну цільового призначення. Редакція надішле додаткові запити щодо цієї ділянки.
Розмалювали вже і простір на Тарнавського, де колись були дачі. Зокрема, попри вулицю Тарнавського є позначки червоного кольору — землі установ і підприємств обслуговування. Решта великої території передбачає як зелену зону, так і помаранчеву, тобто землі багатоквартирної забудови, зокрема, зі сторони вулиці Овочева.
Є ще ряд змін, про які детально розкажемо згодом.
Реакція продовжує досліджувати містобудівну документацію Тернополя, зокрема, ми все-таки плануємо отримати викопіювання із Генпланів і планів зонування ділянки, де, приміром, розташований парк Нацвідродження. Нагадаємо, у міській раді відмовили надавати цю інформацію, як спершу відмовляли в ознайомленні із документами.
На запитання, чи можна прийти і продовжити ознайомлення із документами в інший день, пан Костишин повідомив, що йому для цього треба буде порадитися, адже, як сказав, усе вирішує міський голова. То хто перешкоджає журналістам і тернополянам отримати доступ до публічної інформації та побачити, що ж назмінювали у Тернополі під час війни?

Новини рубріки

Студент ЗУНУ призер Чемпіонату Європи з греко-римської боротьби
08 липня 2025 р. 22:26

Український Червоний Хрест на Тернопільщині передав допомогу двом лікарням
08 липня 2025 р. 22:19

Голову Білецької громади засудили до 6 років за фіктивне будівництво водогону
08 липня 2025 р. 22:19