вологість:
тиск:
вітер:
На Рівненщині студенти ТНПУ розкопали 19 поховань часів Київської Русі (фото)
Як повідомили на сайті університету , під час розкопок вони виявили 19 людських поховань, які попередньо датують XI–XIII століттями. Серед знахідок також артефакти XII століття — кераміка, ключ, стилос і намистини.
Розкопки в Пересопниці розпочалися 30 червня. Участь в експедиції беруть 17 студентів першого і другого курсів історичного факультету ТНПУ, доцент кафедри історії України, археології і спеціальних галузей історичних наук Богдан Баран. Керує експедицією археологиня Віта Коцюбайло. Завершення робіт заплановано на 13 липня. Про це повідомив декан факультету Володимир Кіцак.
«Ця територія особлива тим, що тут було створено Пересопницьке Євангеліє — одну з найдавніших українських книг. Саме тут, на території колишнього монастиря, його і писали. Ми шукаємо сліди цього монастиря, а також досліджуємо навколишнє давнє місто, яке згадується вже в XI–XII століттях. Є припущення, що воно має ще глибші — VI–VIII століття — корені, але це ще потребує підтвердження», — зазначив Кіцак.
Під час досліджень археологи натрапили на численні знахідки: серед них стилос, намистини XII століття, кераміка та ключ, який попередньо датують тим самим періодом. Та найбільше зацікавлення викликали виявлені 19 людських скелетів. Більшість поховань не містять супровідного інвентарю, що характерно для періоду XI–XIII століть.
«Деякі поховання мають незвичне, навіть хаотичне розташування. Складається враження, що людей скидали в ями й не ховали за повноцінним християнським обрядом», — розповів Володимир Кіцак.
Один зі скелетів — високого чоловіка орієнтовно 185 см зросту — має розкол черепа. «Тріщина йде від брови до потилиці. Це був удар чимось дуже гострим — можливо, мечем, шаблею чи сокирою. Череп не проломаний, а саме розколотий рівною лінією», — пояснив археолог.
Серед знайдених поховань є також дитячі й жіночі. Одне з них особливо привернуло увагу — поруч із чоловіком лежить дитина або дівчина. «Ми ще не завершили розчистку, тому точну стать і вік визначатимуть антропологи. Але це виглядає як "пересопницькі Ромео і Джульєтта"», — зауважив Кіцак.
Через різну орієнтацію тіл археологи поки що не роблять остаточних висновків щодо характеру цього місця — традиційного цвинтаря чи чогось іншого.Надалі дослідження знайдених останків продовжать київські антропологи.
Віднайдене поховання. Володимир Кіцак
Віднайдений скелет. Володимир Кіцак
Розколотий череп. Володимир Кіцак

Новини рубріки

Студент ЗУНУ призер Чемпіонату Європи з греко-римської боротьби
08 липня 2025 р. 22:26

Український Червоний Хрест на Тернопільщині передав допомогу двом лікарням
08 липня 2025 р. 22:19

Голову Білецької громади засудили до 6 років за фіктивне будівництво водогону
08 липня 2025 р. 22:19