вологість:
тиск:
вітер:
ТОП-7 питань про шкільну реформу: екстернат, 12 років навчання і чи всіх візьмуть до обраних ліцеїв
Чи доведеться складати вступні випробування до ліцею, чи вистачить місць усім охочим, що буде з екстернатом для дітей за кордоном і чи збережуть роботу вчителі? На ці та інші запитання, які найбільше хвилюють тернополян після старту освітньої реформи, «20 хвилин» відповіла начальниця міського управління освіти Ольга Похиляк.
Після публікацій про реформу старшої школи до редакції «20 хвилин» продовжують звертатися батьки школярів. Людей хвилює не лише майбутнє ліцеїв, а й те, як зміни позначаться на конкретних дітях — від вступу після 9 класу до навчання українських учнів за кордоном.
Ми, нагадаємо, вже писали, що реформа шкільної освіти передбачає перехід на 12-річну систему та чіткий поділ закладів. Гімназії забезпечують базову середню освіту (1–9 класи), а ліцеї — старшу профільну освіту (10–12 класи). Головна мета — дати учням змогу обирати профіль для підготовки до університету або професії.
Що цікавить тернополян
— Ми вже два роки за кордоном. Син закінчив 9 клас, і я намагаюся зрозуміти, що буде далі, — звернулася до редакції наша постійна читачка пані Надія, мама дев’ятикласника. — Шукаю інформацію про екстернат, чи можна буде продовжити навчання в українській системі, але чітких відповідей не знайшла.
Чимало запитань стосуються вступу до ліцеїв після завершення 9 класу. Батьки хочуть знати, чи вистачить місць усім охочим та чи доведеться дітям проходити відбір.
— Нас найбільше хвилює, чи зможе дитина вступити до обраного ліцею, — каже мама дев’ятикласниці Ілона Козачук. — Чи братимуть усіх учнів, чи будуть співбесіди, тести або конкурсний відбір? Хотілося б розуміти правила заздалегідь, а не перед самим вступом.
Також тернополяни цікавляться, чи впливатиме місце реєстрації на вибір закладу освіти та чи можуть до нового ліцею перевести весь клас, а не розподіляти дітей між різними навчальними закладами.
Окремий блок запитань стосується педагогів. Батьки та вчителі хочуть знати, що буде з працівниками шкіл, які після реорганізації втратять старші класи або змінять статус закладу.
— У нас багато хороших учителів, і батьки переживають, чи збережуть вони роботу, — написала читачка до редакції. — Хотілося б розуміти, як відбуватиметься переведення педагогів і чи не виникнуть через реформу кадрові проблеми.
Усі запитання наших читачів редакція «20 хвилин» адресувала начальниці управління освіти і науки Тернопільської міської ради Ользі Похиляк (далі О.П. — прим. авт.)
Про екстернат у гімназіях і ліцеях
Що буде з екстернатом для тих, хто за кордоном — і в гімназіях, і в ліцеях?
О.П. Якщо дитина подає документи до одного з ліцеїв, вона однозначно може там навчатися. Це не є обмеженням. Наприклад, діти навчалися в одній школі — умовно, у п’ятій. Зараз вона стає гімназією, і учні переходять до інших закладів. Так само і в цьому випадку. Якщо дитина навчалася за екстернатною формою в одній зі шкіл, вона може перейти до будь-якого ліцею. Батьки разом із дитиною обирають заклад, телефонують туди, подають онлайн-заяву, і дитину реєструють на екстернатну форму навчання.
Щодо реформи і змін у системі ліцеїв чи коледжів — нічого не змінилося. Абсолютно нічого. Є потреба, є бажання — ми задовольняємо запит батьків відповідно до чинного законодавства. Якщо школа, де навчалася дитина, стала гімназією, вона може обрати будь-який ліцей. Вся інформація про ліцеї розміщена на сайтах шкіл та управління освіти міської ради».
Чи беруть всіх охочих
Як обирають нові ліцеї після 9 класу? Чи беруть всіх без проблем, чи при вступі треба здавати якісь екзамени чи співбесіди?
О.П. От, наприклад, у 6-й школі батькам відмовили, бо, мовляв, набрали відповідну кількість учнів. Батьки написали до нас, — питання вже врегульоване. Функції управління освіти і науки і є контролюючими, корегуючи, ми зобов’язуємо директорів приймати всі заяви.
Старша школа у ліцеях вже профільна. І ще хочу наголосити, що коли діти подадуть заяву на той чи інший профіль, протягом 10 класу вони можуть змінювати його.
Ми вже моніторимо ситуацію, бо нам цікаво, скільки дітей у відсотковому відношенні йдуть у ліцеї, коледжі чи, скажімо, профтехучилища. Якщо раніше в школах продовжували навчання в 10–11 класах, однозначно більше дітей йшло в 10–11. Зважаючи на те, що ті школи стали гімназіями, багато батьків забирають документи. У ліцеї йдуть, як правило, ті, хто добре вчиться, хто на перспективу думає здобувати освіту у вищих навчальних закладах. Ті, яким важко вчитися, як бачимо, йдуть в профтехосвітні заклади.
Ще немає остаточних даних, наскільки більше зараз, після 9 класу, залишають школи і йдуть у ПТУ. Ми моніторимо ситуацію, але це все ще в процесі. Батьки і діти ще визначаються, ще думають, куди подавати.
Хто вчитиметься 12 років у 2026-2027 рр.
Хто навчатиметься 12 років? Чи й надалі лише один заклад у Тернополі?
О.П. Є у нас пілотний ліцей, який уже другий рік працює — це Тернопільський академічний ліцей «Українська гімназія імені Івана Франка». Вже в цьому році ті діти, які йдуть у 10 клас, вчитимуться за трирічною багатопрофільною системою, тобто до 12 класу.
Крім ліцею ім. Франка, у Тернопільській громаді протягом наступного навчального року буде ще два пілотних ліцеї — на базі 19 і 15 шкіл.
15 школа хоч і є медичним ліцеєм, але там не тільки медичний профіль. Крім медичного профілю там буде і історико-правовий, і іноземна мова, і біотехнології, тобто пов’язані з медициною, з медичною технікою. Будуть різні напрями. Так само і в 19 школі.
Є запит від батьківського колективу, щоб дати можливість вибору, бо це пілотні ліцеї, трирічне навчання. Дехто з учнів хоче навчатися за дворічною системою — має можливість цього року ще обрати заклад. Бо з наступного року всі будуть вчитися за трирічною системою.
У вищій школі бакалаврат, до речі, уже буде не чотири роки, а три. Тобто наші діти нічого не втратять, навпаки — матимуть можливість бути ближче до дому і навчатися на базі свого ліцею.
Чи всім вистачить місця і що з реєстрацією
Чи впливає місце реєстрації на вибір гімназії?
О.П. Не впливає, тобто можна піти в будь-який ліцей. До речі, міграція дітей чимала — з одного мікрорайону в інший: з «Дружби» на «Східний», у центр і в інші. Можна подавати заяви незалежно від місця реєстрації дитини.
Чи всім вистачить місця у ліцеях чи гімназіях? Чи не буде проблем, скажімо, якщо дитина хоче йти до одного закладу, а там вже набрали повну кількість?
О.П. Місць вистачає, проблем не буде. Ми задовольнимо всі запити учнів і батьків. У теперішніх ліцеях, які раніше були школами, навчалися початкові класи. Зараз їх не буде. Це ж стосується і гімназій, де буде початкова школа — там не буде старших класів. Тому є баланс. Ми до реформи готувалися, два роки потужно працювали.
До прикладу, зараз 29 школа, за словами директора, вже має 200 заявок у перший клас. За нормами з минулого року стандарт наповнюваності учнів має бути не більше 24. То уявіть собі, скільки там буде класів.
Чи може перейти весь клас
Чи можуть взяти весь клас, якщо діти разом вирішили вчитися далі, лише змінивши заклад? Скажімо, у 5 школі Тернополя батьки обурювалися, що діти далі хочуть навчатися разом.
О.П . Так, були претензії, запити, непорозуміння, бажання батьківської і громадськості 5-ї школи, щоб у них теж діти мали можливість продовжувати навчання у старшій профільній школі. Я їм пообіцяла на зустрічі ще тоді, так і сталося, що вони вчитимуться разом. Зважаючи на те, що профіль гуманітарний, поглиблене вивчення іноземної мови, і центральна частина міста. Тому три класи з 5-ї школи, де буде гімназія, перейшли до третьої, де наступний рік буде ліцей. Зазначу, це нетипові переходи.
Якщо по кількості, то 20, 24 і 22 учнів в класах, і це будуть окремі класи. А вже доповнювати будемо учнями з інших шкіл. Так що і таке можливо.
Що з педагогами?
Що з вчителями, — і початкових класів, і старшої школи? Чи виникають проблеми при переводі і чи всі чинні педагоги будуть забезпечені місцем роботи?
О.П. Виникають питання, — ми їх врегульовуємо. На базі управління освіти і науки відбулися зустрічі по мікрорайонах. Ну, умовно кажучи, мікрорайон «Дружба», де буде ліцей у 16-й школі. Раніше у цьому ж мікрорайоні була початкова школа №5 з групами структурного підрозділу дошкільного виховання. Тепер ми вже там не набираємо дошкільнят, а набираємо початкові класи.
Тому вчителі початкових класів з 16-ї школи разом з учнями перейшли вже в початкову школу. Когось ми перевели в 9-ту. І так по кожному мікрорайону. Ми відкориговуємо ці питання, зустрічаємося з директорами шкіл. Практично на сьогодні проблем з педагогами немає.
Чи виникали у вас проблеми у зв’язку із переводом з школи до ліцею чи гімназії? Якщо так, зв’яжіться з редакцією, або напишіть про це у коментарях.
Новини рубріки
На дамбі Тернопільського ставу зріжуть вісім каштанів
24 червня 2026 р. 15:21
ДТП на Гусятинщині: водій у лікарні, пасажир відмовився від госпіталізації
24 червня 2026 р. 15:20
Звільнений з полону військовий з Тернополя отримає 50 тисяч гривень
24 червня 2026 р. 15:18