Омбудсман Дмитро Лубінець вимагає знизити прохідний бал НМТ-2026 до 130

25 червня 2026 р. 14:47

25 червня 2026 р. 14:47


Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець офіційно звернувся до Кабінету Міністрів України та Міністерства освіти і науки з вимогою негайно адаптувати правила вступної кампанії 2026 року до реалій воєнного часу. Омбудсман наполягає на зниженні прохідного бала для конкурсного відбору та поверненні абітурієнтам права на апеляцію. Про це Дмитро Лубінець заявив у соціальних мережах.

За словами посадовця, цьогоріч українські випускники складають Національний мультипредметний тест (НМТ) у критичних та нерівних умовах: під постійними повітряними тривогами, через що змушені годинами перебувати в укриттях, на тлі постійних технічних збоїв системи та без реальної можливості оскаржити некоректні завдання. Лише за червень 2026 року до Омбудсмана надійшла 21 офіційна скарга, що, за його оцінкою, є лише «краплею в морі».

Три головні вимоги Омбудсмана до Кабміну та МОН

Дмитро Лубінець направив офіційні листи керівництву держави та міністру освіти Оксену Лісовому із закликом ухвалити три стратегічні рішення:

  • Зниження прохідного балу зі 150 до 130. Цю ініціативу повністю підтримує ГО «Спілка ректорів закладів вищої освіти України». Зменшення порогу дозволить нівелювати вплив стресу, евакуацій та технічних проблем на підсумковий результат абітурієнтів.
  • Повернення права на апеляцію. Держава має забезпечити публікацію тестів та правильних відповідей одразу після завершення НМТ, а також повернути процедуру оскарження некоректно сформульованих тестових завдань.
  • Забезпечення прав дітей у місцях несвободи. Наразі в українських слідчих ізоляторах (СІЗО) перебувають 152 дитини, які мають конституційне право на освіту, але через управлінський вакуум позбавлені можливості скласти тест і вступити до вишів.

Годинами в екзаменаційних центрах та проблеми з укриттями

Омбудсман навів шокуючі приклади організації іспитів цього року. Зокрема, в Одесі через затяжні повітряні тривоги випускники були змушені понад 13 годин перебувати в екзаменаційному центрі без належних для цього умов.

Ситуація з безпекою в екзаменаційних центрах по країні є вкрай нерівномірною. Лише третина з них розгорнута безпосередньо в укриттях. На 100% безпечні умови забезпечили лише Харківщина та Сумщина. У Миколаївській, Чернігівській та Черкаській областях цей показник становить близько 90%, на Київщині — 70%, на Рівненщині — 50%. В інших регіонах ситуація є критичною.

«Ми вже побачили, до чого призводить недостатність зусиль з боку держави до питань організації НМТ в аспекті подолання викликів воєнного часу. Під час 138 моніторингових візитів до шкіл у минулому році моя команда встановила: більшість укриттів не відповідають вимогам безпеки, а в окремих закладах їх немає взагалі. Держава повинна адаптувати систему освіти до умов війни, а не змушувати дітей розплачуватися за її недоліки власним майбутнім!» — наголосив Дмитро Лубінець.

Омбудсман також додав, що його команді вже доводиться втручатися в індивідуальні кейси порушень. Зокрема, після його реагування до додаткової сесії допущено випускницю з Вінниччини, яка втратила шанс скласти тест через комп’ютерний збій програми, а також захищено права 6 підлітків у СІЗО, яким адміністрація установи навіть не намагалася організувати умови для складання іспиту.

Омбудсман Дмитро Лубінець вимагає знизити прохідний бал НМТ-2026 до 130

Джерело: gazeta-misto.te.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua