На Тернопільщині реорганізують три обласні заклади позашкільної освіти

26 червня 2026 р. 19:26

26 червня 2026 р. 19:26


Фото редакції

На сесії Тернопільської обласної ради депутати обговорили майбутнє закладів позашкільної освіти. Дискусія точилася навколо доцільності реорганізації, впливу змін на освітній процес та розвитку гуртків у громадах області.

Жваве обговорення викликало у сесійній залі Тернопільської обласної ради проєкт рішення «Про реорганізацію закладів позашкільної освіти обласного підпорядкування».

— Припиняється Тернопільський обласний комунальний центр науково-технічної творчості школярів та учнівської молоді та Тернопільське обласне територіальне комунальне відділення малої академії наук України внаслідок приєднання до Тернопільського обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді, — зачитав проєкт голова облради Богдан Бутковський.

Перед голосуванням свої зауваження щодо цього питання висловила депутатка облради Ірина Шумада. Вона зазначила, що Уряд визначив пріоритетом на 2027-2030 роки освіту і науку в Україні. Тому вважає неправильним приймати відповідне рішення без обговорень і роз’яснень департаменту освіти і науки.

— Тим більше, що є спротив людей, вчителів позашкільної ланки освіти. Я бачу, що не всі задоволені рішенням і рекомендаціям, яке прийняла наша освітянська комісія. Як бачить департамент освіти розвиток позашкілля у майбутньому?, — запитала депутатка.

Директорка департаменту освіти і науки Ольга Хома пояснила, що наразі є чотири заклади позашкілля обласного підпорядкування, які займаються такими напрямками: екологічний, технічний, мала академія наук і туризм.

— На малу академію покладається дуже багато обов’язків. Адже Міносвіти прийняло рішення, що повноваження про проведення олімпіад як обласного рівня, так і всеукраїнського, покладаються на малу академію наук. З 2027 року на неї також покладається повноваження щодо проведення конкурсу «Вчитель року». Такі заходи на рівні області проводив інститут післядипломної педагогічної освіти. Станом на зараз в малій академії наук ми маємо лише п’ять методистів і цього не достатньо.

Якщо ми розглядаємо позашкілля екологічного і технічного напрямку, вони були спрямовані здебільшого на Тернопіль. Левова частка гуртків проходила у місті. Ми хочемо зробити так, щоб ці гуртки в більшій частині проводились в області. Ми маємо велику кількість громад, де скорочується позашкілля і гуртки різного напрямку там не проводять», — пояснила Ольга Хома.

Ірина Шумада задала уточнююче запитання, чому об’єднують три заклади позашкілля, зокрема, малу академію, відокремивши інший заклад. Чи не доцільно об'єднати усі чотири.

— Коли мала академія не є окремою юридичною особою, ми можемо підключати до проведення всеукраїнських і обласних олімпіад заклади вищої освіти. Це нам дає можливість залучати науково-педагогічних працівників, яким можемо оплатити їхню роботу в участі конкурсних комісій. Щодо центру туризму, цей заклад має землі в Яблуниці, де проводять оздоровлення дітей пільгових категорій та інші заходи. Якщо ми їх приєднуємо до усіх закладів позашкілля, тоді ця можливість буде втрачена, — пояснила Ольга Хома.

Наразі обласні заклади позашкільної освіти охоплюють від 800 до 1100 учнів у Тернополі, додає освітянка. Якщо говорити про область – це від 100 до 120 учнів.

Депутатам запропонували проголосувати за проєкт рішення з правками і пропозиціями щодо складу комісії з реорганізації. «За» 38 обранців, рішення прийнято.

До слова, у протоколі поіменного голосування за цей проєкт навпроти імені Ірини Шумади значиться «Не голосував».

...

Яна Полухіна - авторка цього матеріалу. Ви можете подякувати їй та надихнути на нові корисні матеріали

На Тернопільщині реорганізують три обласні заклади позашкільної освіти

Джерело: te.20minut.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua