вологість:
тиск:
вітер:
Гарячі обіди для всіх учнів з 1 по 11 клас: на Тернопільщині масштабують модель «опорних кухонь»
На Тернопільщині розпочалася активна підготовка до реалізації масштабної президентської ініціативи — забезпечення безкоштовними якісними гарячими обідами абсолютно всіх школярів із 1 по 11 клас. В області вже знайшли та напрацювали практичні інфраструктурні рішення, які дозволять годувати дітей навіть у тих навчальних закладах, де технічно неможливо облаштувати повноцінний харчоблок. Про це повідомили у Тернопільській обласній військовій адміністрації.
Очільник Тернопільської ОВА Тарас Пастух підкреслив, що завдання є викликом для багатьох громад, проте влада має чіткий і реалістичний план дій, щоб запустити процес вчасно.
«Кожна дитина повинна мати гаряче харчування з 1 класу по 11 клас. І для цього потрібно зробити немало роботи. Потрібно належним чином облаштувати харчоблоки, підготувати місця для прийому їжі. Очевидно, це є певний виклик, але з ним можна працювати. Ми сьогодні знайшли достатньо хороші рішення і переконані, що з першого вересня дітки будуть харчуватися, і все буде добре», — заявив Тарас Пастух.
Досвід Острівського ліцею: як працює «опорна кухня»
Базовим розв’язанням проблеми технічної неспроможності окремих дрібних шкіл стала модель «опорної кухні». Це формат, коли в одному потужному базовому закладі на сучасному обладнанні готують великі обсяги їжі, яку потім у спеціальних термобоксах оперативно розвозять у сусідні школи громади.
Такий підхід уже кілька років успішно тестують у Великоберезовицькій громаді. Зокрема, в Острівському ліцеї ця модель зразково функціонує ще з 2021 року.
Директорка ліцею Оксана Кожушко зазначає, що таке рішення позитивно впливає на здоров’я дітей, а начальник відділу освіти Великоберезовицької громади Василь Цаль додає: при аналізі інфраструктури стало зрозуміло, що самостійно забезпечити кухні в кожній філії складно або неможливо, тому опорна модель є єдиним дієвим виходом.
Важливим поштовхом для розвитку цієї мережі став 2024 рік, коли в межах загальнонаціональної реформи шкільного харчування, ініційованої першою леді Оленою Зеленською, в Острові повністю оновили харчоблок і встановили високотехнологічне обладнання.
Економічна вигода для родин
Окрім безпосередньої користі для здоров’я школярів, ініціатива має сильний соціально-економічний ефект і стане суттєвою фінансовою допомогою для сімейного бюджету в умовах війни.
Батьки школярів підраховують, що безкоштовні обіди дозволяють суттєво перерозподілити кошти. За словами Олени Різник, мами однієї з учениць, за один навчальний рік економія на одну дитину складе в середньому від 8 до 10 тисяч гривень. Ці гроші батьки зможуть спрямувати на інші потреби — одяг, гуртки чи оздоровлення.
В освітньому відомстві резюмують: наявність якісного та безкоштовного харчування вже зараз стає одним із головних факторів для батьків під час вибору школи для дитини, тому громади активно інвестуватимуть ресурси у цей напрямок.
Джерело: gazeta-misto.te.ua
Новини рубріки
Здобули 200 балів на НМТ: успіхи випускників тернопільських шкіл
27 червня 2026 р. 11:49
«Лікар із Сирії» виманив у пенсіонерки з Тернополя близько 10 тисяч євро
27 червня 2026 р. 11:47
Дякуємо українським військовим медикам за всі врятовані життя!
27 червня 2026 р. 11:42