вологість:
тиск:
вітер:
5 лютого: яке сьогодні свято, прикмети, традиції та заборони дня
5 січня цього року в Україні запроваджено нове професійне свято – День Державної спеціальної служби транспорту.
Відтепер щороку 5 лютого в Україні відзначатимуть
День Державної спеціальної служби транспорту (ДССТ)
. Відповідний
указ №14/2025
підписав президент України, підкреслюючи важливість внеску цієї служби у забезпечення роботи транспортної інфраструктури, особливо в умовах воєнного стану.
Державна спеціальна служба транспорту – військове формування, яке з 2017 року підпорядковується Міністерству оборони України. Основні завдання служби:
- розмінування територій та об’єктів інфраструктури;
- будівництво фортифікаційних споруд;
- відновлення залізничних колій та мостів, пошкоджених унаслідок бойових дій;
- забезпечення безпеки транспортних магістралей
Раніше працівники ДССТ святкували День залізничника 4 листопада. Однак, оскільки їхня діяльність охоплює значно ширший спектр завдань, було вирішено створити окремий день вшанування їхньої праці.
Запровадження цього професійного свята – визнання важливості служби у зміцненні обороноздатності держави та підтримці військової логістики.
* * *
Щороку 5 лютого відзначають День ерудиту. Свято з асноване у 2005 році та хоча поки не є всесвітнім, проте його із задоволенням неофіційно відзначають у багатьох країнах. Ерудити існували завжди. Більше того, саме ерудити рухали вперед цивілізацію - просто у різні періоди історії їх називали по-різному. Сучасний ерудит – це людина, яка володіє як мінімум трьома різними областями знань та збирає їх в унікальний набір навичок. Іншими словами, ерудити об'єднують найкращі досягнення людства в різних галузях, щоб досягти визначних успіхів у своїй основній сфері діяльності. Наприклад, люди століттями вивчали біологію та соціологію, але тільки дослідник Едвард Вілсон першим поринув у обидві сфери та відкрив нову дисципліну – соціобіологію. Стів Джобс першим поєднав дизайн із програмуванням і вигадав «Макбук».
Щороку в першу середу лютого відзначають Всесвітній день читання вголос – свято, яке популяризує культуру читання та нагадує про його силу об’єднувати людей. Ініційоване у 2010 році організацією LitWorld , воно заохочує дітей і дорослих у всьому світі читати уголос, ділитися історіями та поширювати любов до книг.
Православні свята та прикмети дня
За Новоюліанським календарем сьогодні вшановують день пам'яті мучениці Агафії. Ще цю святу називали Корівниця, оскільки вона «корів оберігає від хвороб». Наші пращури помітили, якщо у цей день мороз, то весна буде холодною.
Цього дня обов'язково пекли пиріг з курячим м'ясом, який був символом щастя і добробуту в родині. Кожен член сім'ї повинен відкусити шматочок.
Що не можна робити:
- танцювати, інакше в життя прийдуть проблеми;
- відмовляти в допомозі іншим, тому що ви самі залишитесь без допомоги, коли вона буде потрібна.
За Юліанським календарем,
5 лютого день пам'яті святого Климента і учня його Агафангела. У народному календарі дата відома, як Агафій напівхлібник. Господарі 5 лютого прибирали у засіках – виметали непотрібне сміття, мили стіни, підлогу, лагодили дах, двері. Таким чином, готували помешкання для нового врожаю. Також проводилася перевірка зерна, підготовленого до посіву. Перебирали насіння, позбавлялися зерен, які виявлялися зіпсованими. Упорядковували льохи та сховища. Казали: "Агафій спини в засіках не розгинає, рахунок зерну веде".
На Агафія-напівхлібника читалися на вітер змови на кохання. За давньою традицією цього дня треба було пригостити жебраків чи сиріт, людей, обділених долею.
Що заборонено робити:
- багато працювати;
- переїдати та зловживати алкоголем;
- ходити в гості;
- давати і брати гроші в борг.
Також цього дня
1840 року народився Хайрем Стівенс Максим, американський конструктор та промисловець, творець автоматичної гвинтівки, гармати та станкового кулемета «Максим». Заснував у Німеччині гарматний завод.
1850 – США патентується перша лічильна машина – арифмометр.
1861 – американець Коулмен Селлерс патентує кіноапарат.
1870 – у Львові розпочинається страйк друкарень, перший страйк у Західній Україні.
1878 – народився Андре Гюстав Сітроен, французький інженер і промисловець, творець відомої автомобільної компанії, який «переклав французькою» ідею американця Генрі Форда про випуск надійного недорогого автомобіля, доступного для багатьох людей середнього достатку.
1914 – народився Вільям Сюард Берроуз, американський письменник, представник біт-покоління.
1919 - перша в Європі пасажирська авіалінія пов'язує Берлін та Веймар.
1924 – ВВС розпочинає щогодинну передачу сигналів точного часу.
1928 – подарунок отримали всі жителі планети, які страждають на дефіцит вітаміну D. 5 лютого вперше вдалося синтезувати цю незамінну частину харчового раціону людини.
1943 – народився Майкл Манн, американський режисер («Сутичка», «Своя людина», «Останній із могікан», «Співучасник»), продюсер та сценарист.
1943 – народився Нолан Бушнелл, американський інженер та підприємець, який заснував Atari, Inc та Chuck E. Cheese's. Бушнелл був введений у Зал слави відеоігор та Зал слави асоціації побутової електроніки, отримав BAFTA Fellowship та нагороду «Новатор року» Nations Restaurant News, був названий одним із «50 осіб, які змінили Америку» за версією Newsweek. Бушнелл заснував понад двадцять компаній і є одним із батьків-засновників індустрії комп'ютерних ігор.
1945 – народилася Шарлота Ремплінг, англійська кіноактриса («Загибель богів», «Серце ангела», «Смерть серед айсбергів», «Спокійна Анна», «Нічний портьє»).
1969 – народився Майкл Шин, британський актор («Сутінки», «Інший світ», «Північ у Парижі», «Кривавий алмаз», «Фрост проти Ніксона»).
1971 – третя команда американців на Apollo 14 висаджується на Місяць.
1973 – у Торонто (Канада) розпочалося спорудження найвищої, на сьогоднішній день у світі, телевізійної вежі. Висота споруди 550 метрів.
1976 – американка Мод Талл стала найстарішою в історії водієм автомобіля, отримавши права у віці 104 років.
1980 – народився Бред Фіцпатрік, американський програміст. Відомий, як творець Живого Журналу та автор безлічі проектів у галузі вільного програмного забезпечення.
1985 – народився Кріштіану Роналду, португальський футболіст.
1986 – 89-річний Едвін Таундсенд робить стрибок з парашутом у Верміліон Бей (штат Луїзіана, США), стаючи таким чином літнім парашутистом.
1991 – столиця Киргизії Фрунзе перейменована на Бішкек.
2009 – пірати Сомалі, після отримання викупу у розмірі 3.2 мільйона доларів США, звільнили українське судно «Фаїна».
Іменини відзначають:
за Новоюліанським календарем: Антон, Василиса, Макар, Михайло, Олександра.
за Юліанським календарем: Володимир, Геннадій, Євдокія, Іван, Йосип, Катерина, Климент, Макар, Максим, Федір.
![5 лютого: яке сьогодні свято, прикмети, традиції та заборони дня](https://redpost.com.ua/content/documents/12780/1277958/images/459366298_2181365208909613_7373795223911280500_n.jpg)
Новини рубріки
![...](https://2day.kh.ua/sites/default/files/styles/glavnoe/public/2025-02/rylskoho.jpg?h=7215209a&itok=XUp2Sz_k)
У Харкові збираються перейменувати вулицю на честь храму Московського патріархату
05 лютого 2025 р. 10:38
![...](https://www.sq.com.ua/img/news/2025/02/05/photo_2025-02-04_10-07-25%20(3).jpg)
Харьковский ТЦК завил, что военком-взяточник был не на службе: он ушел в СЗЧ
05 лютого 2025 р. 10:35
![...](https://dumka.media/static/img/_/_/____5625_512x290.jpg)
Росіяни пішли у наступ по всій лінії зіткнення у Вовчанську: Що відомо
05 лютого 2025 р. 10:17