Закон не вимагає. Чи потрібно Харкову позбутися пам'ятника Висоцькому?

07 квітня 2025 р. 18:20

07 квітня 2025 р. 18:20


Активісти вкотре наполягають на демонтажі монумента радянському барду.

Немає законних причин для того, аби у Харкові зносити пам'ятник радянському актору, поету і барду Володимиру Висоцькому. Такий висновок зробили фахівці Харківської міськради. Тим часом активісти руху "Деколонізація. Україна" наполягають: російським митцям не місце на українських вулицях.

Правова колізія навколо монументу. 3 березня учасники руху "Деколонізація. Україна" вчергове звернулися до міськради з вимогою демонтувати пам'ятник Володимиру Висоцькому, який стоїть біля Палацу спорту. І вкотре в мерії не знайшли для цього законних підстав.

Буква і дух закону

Деколонізація громадського простору триває у Харкові з перших місяців повномасштабної війни. Агресія Росії проти українського народу поставила під сумнів перебування пам'яток російським діячам науки та культури на вулицях України. Спершу це відбувалося швидше стихійно — наприклад, навесні 2022 року у Харківській мерії вирішили, що у місті більше не буде проспекту, названого на честь Москви . Пам'ятники Жукову та Олександру Невському взагалі зносили військові без усяких рішень міської влади.

Але з літа 2023 року очистити простір від російських імперських маркерів стало не правом, а обов'язком громад. Вступив у силу Закон України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" , який в народі називають законом про деколонізацію. Саме в цьому законі є норми, згідно з якими треба перейменовувати вулиці або прибирати пам'ятники, що пов'язані з діячами Росії. Основних критеріїв два: людина займала керівну посаду в органах влади Російської імперії, Радянського Союзу чи Російської Федерації або ж прославляла в той чи інший спосіб російську імперську політику. Цим ознаками повністю відповідав найвідоміший російський поет Олександр Пушкін, що служив царю і словом, у якості придворного, і ділом, як поет, що прославляв російську окупацію Польщі та України.

Інша справа — популярний у 1970-ті роки театральний і кіноактор Володимир Висоцький, який також був відомим автором та виконавцем пісень, що свого часу збирав стадіони та виступав якось у тому самому Палаці спорту у Харкові, біля якого стоїть пам'ятник. Пісень про партію він не виконував, вождів більшовизму в театрі не грав, керівних посад не займав, тому формально Український інститут національної пам'яті не мав розглядати демонтаж пам'ятників йому та надавати відповідні рекомендації. На це і послалися чиновники міськради у відмові деколонізаторам — мовляв, не маємо відповідних рекомендацій. Це обурило автора звернення.

висоцький

В Інституті національної пам'яті кажуть: дійсно, спеціалісти не проводили комплексного дослідження діяльності Володимира Висоцького. Але УІНП не займається демонтажем монументів, тому наявність чи відсутність рішення Експертної комісії не грає ніякої ролі.

"Як центральний орган виконавчої влади ми можемо діяти лише в межах законів України. У законі про деколонізацію прописані конкретні норми, які передбачають демонтаж, перейменування і так далі. Ініціатива цих дій має виходити від органу місцевого самоврядування. А ми не можемо вказувати органу місцевого самоврядування — лише рекомендувати", — пояснила KHARKIV Today директорка Північно-східного відділу Інституту національної пам’яті Марія Тахтаулова.

За її словами, у міськраді, за бажання демонтувати цей або інший пам'ятник, пов'язаний з діячами російської культури, можуть керуватися тим, що під час повномасштабної війни все, що створює спільний культурний простір Росії та України, несе загрозу національній безпеці.

"За" і "проти" Висоцького

Монумент Висоцькому біля скеледрому "Вертикаль" відкрили влітку 2013 року. На відкриття приїздив син артиста Микита Висоцький, який після початку повномасштабного вторгнення публічно засудив російських артистів, що покинули РФ на знак протесту проти війни в Україні.

Коли у липні 2023 року активісти вперше звернулися до мерії з проханням демонтувати пам'ятник Висоцькому, за нього вступився обласний Клуб альпіністів. Пам'ятник стоїть біля скледрому, свого часу російський поет і виконавець присвятив чимало пісень альпіністам, тому і пам'ятник йому з'явився Харкові у тому числі на прохання членів клубу. Прихильники Висоцького акцентували увагу на тому, що він, буцімто, був антирадянською людиною та перебував у підпіллі.

В Інституті національної пам'яті вважають інакше.

"Його неформатність сильно перебільшена, адже Висоцький офіційно грав у театрі, випускав платівки і їздив за кордон. Питання антирадянськості Висоцького лишається відкритим", — каже Марія Тахтаулова.

Поки у Харкові лише розмірковують над тим, а чи потрібен місту Висоцький, в Одесі вже позбавилися монумента, який стояв на території Одеської кіностудії. Його відкрили за рік до харківського, не порадившись з місцевими кінемотографістами, а на церемонії були такі одіозні персонажі, як засновник проросійської партії "Родіна" в Одесі, колишній депутат ВР Ігор Марков та російський актор, а зараз — активний пропагандист Михайло Порєчєнков.

"За рішенням органів місцевої влади пам'ятник було демонтовано 30.12.2024 року о 22:00 год", — так свого часу повідомили про демонтаж на Одеській кіностудії.

Монумент зберігатимуть біля одного з павільйонів.

Ще один невеликий пам'ятник Володимиру Висоцькому у місті Коростишів на Житомирщині демонтували 28 лютого цього року. На території України лишається ще кілька монументів радянському поету — у тимчасово окупованих Маріуполі, Мелітополі та Симферополі.

Схожі новини

  • Не дозволено жодних HTML теґів.
  • Рядки й абзаци переносяться автоматично.
  • Адреси вебсторінок та адреси електронної пошти автоматично перетворюються у посилання.

Закон не вимагає. Чи потрібно Харкову позбутися пам'ятника Висоцькому?

Джерело: 2day.kh.ua