Чи залишиться Нова Каховка містом тисячі джерел

13 листопада 2024 р. 15:25

13 листопада 2024 р. 15:25


Нову Каховку на Херсонщині давно називають «містом тисячі джерел». І це зовсім не метафора. Фахівці нарахували в береговій зоні міста вздовж Дніпра на відстані до 3 км біля 1200 струмків. Та чи залишаться вони на лівому березі після зруйнування дамби Каховської ГЕС і осушення Каховського водосховища? NovaKahovka.City вирішила розібратися в цьому питанні і звернулася до фахівців.

Джерел стане менше

Голова Новокаховської міської громадської екологічної організацієї «МАМА-86 – Нова Каховка» Таїсія Козак вважає, що не всі джерела на березі Дніпра в Новій Каховці будуть функціонувати після теракту на Каховській ГЕС.

"Після спуску Каховського водосховища тиск на ґрунтові води знизився, - каже Таїсія Федорівна. - Тому струмків у нас стане менше. Але яка там насправді ситуація, невідомо. Адже окупанти нікого з жителів міста не допускають до берега. Ситуацію зможемо вияснити лише після звільнення Новокаховської громади".

Нагадаємо, раніше були повідомлення, що на березі Дніпра і в міському парку Нової Каховки військові РФ облаштовували траншеї та мінували деякі ділянки.

Оккупант на березі Дніпра в Новій Каховці після підриву ГЕС Автор: Із соцмереж Оккупант на березі Дніпра в Новій Каховці після підриву ГЕС

Струмки залишаться, водоспади зникнуть

Натомість голова Новокаховського ьовариства охорони культурної спадщини Тетяна Євсєєва вважає, що джерела в Новій Каховці нікуди не дінуться.

"Вони існували задовго до будівництва Каховської ГЕС і міста , - каже Тетяна Миколаївна. - Нова Каховка побудована на місці села Ключового. Воно мало таку назву саме через велику кількіість ключів, тобто ручаїв, на березі Дніпра. А після спуску Каховського водосховища русло Дніпра в нижньому б'єфі (части річки нижче дамби - ред.) залишилося таким же".

Водоспади в Козацькому. Довоєнне фото Автор: Із соцмереж Водоспади в Козацькому. Довоєнне фото

А от так звані степові "водоспади" на правому березі в селищі Козацькому зникнуть, - упевнена Тетяна Євсєєва.

"Вони утоврили саме після будівництва ГЕС і наповнення водосховища, - каже вона. - Внаслідок тиску такого величезного масиву води на ґрунтові води".

Чому вода стала непридатною

Щодо поганої якості води у водопровідній мережі Нової Каховки, то, на думку Тетяни Євсєєвої, це пов'язано не із руйнуванням водосховища, а з незадовільною діяльністю міського водоканалу.

"Під нашим містом знаходиться ціле море прісної артезіанської води, якою завжди користувалися містяни, - каже Тетяна Миколаївна. - Але працівники водоканалу постійно проводили заходи для нормальної роботу водогону: міняли насоси, хлорували мережу, проводили різноманітні профілактичні і технічніі заходи, робили аналіз води тощо. А нині в окупаційному водоканалі не лишилося фахівців, тому все пущено на самоплив. Нинішній директор Валерій Радованець приїхав до нас із шахтарського краю. Він взагалі далекий від того, як має працювати підприємство. Тому така вода - це наслідок незадовільної роботи водоканалу".

Військова машина окупантів на території міського водоканалі в Новій Каовці. Червень 2022 року Автор: Олександр Гунько Військова машина окупантів на території міського водоканалі в Новій Каовці. Червень 2022 року

Трубопроводи замість каналів

"Коли створювалося водосховище, відбувалася фільтрація, - розмірковує гідрогеолог із Харкова Михайло Захарченко . - І швидше за все джерела в Новій Каховці були через високий рівень підняття води. Якщо водосховище не відновити, то там будуть лише ті струмки, як існували раніше, ще в ХІХ столітті".

Відновлювати Каховське водосховище в повному об'ємі непотрібно, вважає Михайло Андрійович. Адже при його створенні було затоплено лесятки тисяч гектарів плодородних земель. Також довелося робити чимало свердолвин для відкачування води, щоб не було підтопленні населених пунктів.

Знаменнита купіль з джерельною водою на березі Дніпра в Новій Квховці. Травень 2022 року Автор: Олександр Гунько Знаменнита купіль з джерельною водою на березі Дніпра в Новій Квховці. Травень 2022 року

"Якусь невисоку греблю спорудити можна, - каже гідрогеолог. - Аби накопичувати воду, наприклад, під час весняного паводку. Але отих каналів, по яких з водосховища постачалася вода для зрошення, вже не буде. Адже в них витрачалася величезна кількість води. Тепер можна закласти трубопроводи, поставити насоси. Більше впроваджувати в сільському господарстві крапельне зрошення. Це буде економічніше і екологічніше".

Фахівець упевнений, що всі водосховища на Дніпрі приносять бульше шкоди, ніж користі. Адже відбувається ерозія берегів, розмивання черноземів.

"Єдине водосховище, яке на місці, - у Запоріжжі (Дніпровське - ред.). Там скелясті береги, тому ерозії ґрунтів нема. А всі інші - це так, "фіфті - фіфті", - резюмує Михайло Захарченко.

Отже, чи залишиться Нова Каховка містом тисячі джерел, наразі сказати однозначно не можна. Треба чекати звільнення міста. Тоді все побачимо власними очима.

Підтримай редакцію: переходь на головну сторінку і підтримай команду. Дякуємо, що ви з нами!

Надіслати новину: @NovakahovkaCity_bot

Реклама

Чи залишиться Нова Каховка містом тисячі джерел

Джерело: novakahovka.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua