вологість:
тиск:
вітер:
Як українські біженці завойовують ринок праці ЄС і скільки заробляють
Мільйони українських заробітчан ще до повномасштабної війни успішно "освоювали" європейські ринки праці. Проте чоловіки, які до війни складали переважну більшість заробітчан, наразі стали невиїзними, і тепер більшість — за жінками, часто з маленькими дітьми. Куди вони йдуть працювати?
У цьому питанні розбирався "Фокус".
За даними ООН, наразі у Європі перебувають 6,2 млн українців, з них статус тимчасового захисту мають близько 4,2 млн. І їх кількість продовжує збільшуватися. Найчастіше нові біженці осідають у Німеччині, Чехії, Нідерландах. Сьогодні в Німеччині живуть понад 1,2 млн. українців зі статусом тимчасового захисту, в Польщі – 981,3 тис., в Чехії – близько 380 тис. Чи виходить в них змінити ринок праці "під себе" — в матеріалі Фокусу .
Експерти кажуть, що з огляду на те, що загалом населення ЄС перевищує 500 млн осіб, чотири і навіть п'ять мільйонів українських біженців, з яких майже половину складають діти та люди похилого віку, "погоди" на місцевому ринку праці не роблять. До того ж й з працездатних працюють далеко не всі.
За даними Міграційної платформи EWL, наприклад, у Литві працевлаштовані близько 62% українських біженців. Але у більшості країн Європи картина значно гірша.
"У Німеччині офіційно працевлаштовані лише 22%, ще близько 20% працюють неофіційно", — навів цифри голова Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.
Проте, додає експерт, в окремих сегментах вплив українських працівників все ж таки досить суттєвий.
Середні зарплати у деяких галузях Німеччини*
Середня зарплата |
3796 |
Середня зарплата у чоловіків |
3930 |
Середня зарплата у жінок |
3563 |
Хірург |
7100 |
Лікар |
6785 |
ІТ-розробник |
5470 |
Вчитель |
4724 |
Медична сестра |
4056 |
Водій |
2930 |
Догляд за людьми похилого віку |
2906 |
Будівельник |
2897 |
Продавець |
2728 |
Середня зарплата
3796
Середня зарплата у чоловіків
3930
Середня зарплата у жінок
3563
Хірург
7100
Лікар
6785
ІТ-розробник
5470
Вчитель
4724
Медична сестра
4056
Водій
2930
Догляд за людьми похилого віку
2906
Будівельник
2897
Продавець
2728
*За даними DW (євро на місяць, брутто).
"Враховуючи співвідношення українців та місцевих, я б не сказала, що українці захватили естонський ринок праці, — погоджується рекрутерка компанії з працевлаштування Hendersons OÜ (Естонія) Олена Антонів. — Якщо йдеться про заводи, то, думаю, на кожному працює не більше 10-15% українців. Фізична сила потрібна на всіх підприємствах, тому чоловікам досить нескладно знайти роботу на конвеєрі або різнороба. За статистикою, з кожних 100 українських безробітних у Естонії, що отримують допомогу, 99 — жінки, і лише 1 — чоловік".
Українські жінки, особливо з маленькими дітьми та передпенсійного віку, найчастіше влаштовуються у кейтерингові компанії, які спеціалізуються на обслуговуванні виїзних заходів різного формату, але обов'язковою складовою всіх заходів є організація харчування..
Можна знайти роботу, де зміна триває 6 годин, а робочий день починається о 6:30, о 7:00 або о 7:30. Мамам це підходить, бо о 14:00 вони вже вільні, можна займатися дитиною, багато хто встигає ще й підробляти прибиранням. Жінок 50+ це влаштовує, бо робота, у порівнянні, наприклад, з роботою на заводі, не дуже важка, робочий день короткий, при цьому підприємство платить мінімальну зарплату, яка потрібна для медстраховки. До того ж — безкоштовне харчування та можливість придбати їжу по собівартості.
Але є сфери, де українки дійсно майже "захопили" місцевий ринок, і це не прибирання.
"Насамперед, це індустрія краси — як вії-ноготочки, так і серйозні косметологічні процедури, — зазначила у розмові з Фокусом Олена Антонів . — Після початку повномасштабної війни до Естонії приїхали чимало косметологів з медичною освітою та сучасним обладнанням, які готові запропонувати найрізноманітніші послуги. Ще три роки тому в Естонії такі послуги не були популярними, але зараз зацікавлення зростає. Не заважає навіть мовний бар'єр — ані естонки, ані українки не бояться непорозуміння через незнання мови".
До речі, всупереч стереотипам, демпінгують українки у сфері краси рідко. Професіонали знають собі ціну, і не готові брати за роботу менше, ніж місцеві. А у новачків, які тільки розпочали власну справу та низькими цінами намагаються привабити клієнтів, мало що виходить. Люди розуміють, що низька ціна — це плата за ризик, адже фактично на тобі планують вчитися, тому погоджуються на це одиниці.
Серед інших справ, де українки можуть проявити себе краще, ніж місцеві, — це сфера харчування. У місцевих групах Фейсбука в Латвії, Литві, Естонії, Німеччині — безліч об'яв, де українки пропонують готові щоденні страви, заморозку, випічку, святкові торти на замовлення.
Щоправда, найчастіше це нелегальна зайнятість, але чимало українок відкривають власні справи саме в сфері харчування — від виробів на замовлення до власних кафе та кондитерських.
Щодо чоловіків, то вони в Естонії майже витіснили місцевих з таксі та доставки. Щоб влаштуватися у той же Bolt, достатньо відкрити підприємницький рахунок у банку: це легко та швидко. Також багато українських чоловіків працюють на будівництві.
"Після початку повномасштабної війни деякі з тих, що працювали тут на будівництвах по робочій візі, швидко зорієнтувалися та після надання їм тимчасвого захисту відкрили свої OÜ (аналог українського ТОВ), — розповідає Олена Антонів. — Потім набрали на роботу співвітчизників, тепер успішно виграють тендери та заробляють непогані гроші. Вони чудово почуваються з весни до осені, а взимку, коли будівництво призупиняється, на 3-4 місяці влаштовуються на завод. Аналогічно деякі відкрили OÜ, що займаються чисткою лісів: робота важка, але прибуткова".
"На роботу потрібні будівельники. Арматурщик, муляр, опалубщик, помiчник. Будівництво приватних будинків, Варшава та околиці. Офіційна праця", — у Фейсбуці опубліковано десятки подібних об'яв.
Також чимало українців з будівельними спеціальностями працюють у сфері ремонтів квартир та будинків. І у багатьох останнім часом справи пішли вгору . "Офіційно я відкрив фірму у Лодзі ще 5 років тому, — розповів у розмові з Фокусом киянин Михайло. — Але тільки минулого року ми вийшли на дійсно високі масштаби та почали серйозно відвойовувати "ремонтний" ринок".
Підтримай редакцію: переходь на головну сторінку і підтримай команду. Дякуємо, що ви з нами!
Надіслати новину: @NovakahovkaCity_bot
Новини рубріки
Рятувальникам Херсонщини благодійники передали сучасне обладнання
24 листопада 2024 р. 11:37
Як виглядає селище Антонівка у Херсонській громаді (відео)
24 листопада 2024 р. 11:37
Росіяни вдарили з артилерії по Херсону, важко поранена літня жінка
24 листопада 2024 р. 11:10