вологість:
тиск:
вітер:
Форум у Миколаєві: як Ради ВПО змінюють життя переселенців у громадах
Миколаїв прийняв дводенний форум, де представники Рад ВПО, громадські активісти та соціальні служби об’єднали зусилля для пошуку ефективних рішень. Під час обговорень і воркшопів учасники напрацювали стратегії підтримки переселенців та їх інтеграції в нові громади.
Поділитися досвідом успішних практик допомоги в налагодженні життя внутрішньо переміщених осіб у нових громадах, напрацювати спільні алгоритми їх підтримки та адаптації, покращити взаємодію між владою, громадськими та міжнародними гуманітарними організаціями — саме такою була мета форуму, який зібрав голів та представників Рад з питань ВПО, громадських організацій, соціальних служб різних районів Миколаївської області.
У Миколаївській області за станом на 24 листопада зареєстровано майже 123 тисячі внутрішньо переміщених людей. Регіон став прихистком для багатьох ВПО із південних регіонів України — зокрема тут тимчасово перебуває близько 70 тисяч осіб лише з Херсонської області.
Ради з питань ВПО утворені у чотирьох районах та 52 громадах області. Загалом, сьогодні в Україні діють майже 900 рад ВПО.
Дводенний захід, що відбувся 16 – 17 грудня у Миколаєві став майданчиком для обговорення важливої теми — повноцінної участі внутрішньо переміщених осіб у житті громади та ухваленні рішень, які їх стосуються. І для цього існують Ради ВПО — дорадчий орган, який представляє потреби та інтереси переселенців, робота якого полягає в адвокації та підтримці права ВПО брати участь у житті громад.
Модерувала форум Олена Каплій, регіональна координаторка БО “БФ” “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” в Миколаївській області. Цей благодійний фонд разом із партнерами допоміг створити перші Ради ВПО ще до повномасштабної війни і тепер підтримує мережу Рад по всій Україні.
Вітав учасників Марсель ван Маастрихт, голова офісу Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців у м. Одеса.
До проведення форуму долучилися директорка департаменту соцзахисту населення Миколаївської обласної військової адміністрації Оксана Єльчієва, виконавча директорка БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” Валерія Вершиніна та інші представники громадських організацій та органів місцевого самоврядування.
Вітаючи учасників заходу Валерія Вершиніна зазначила, що сьогодні, навіть у часи війни, надзвичайно важливо думати про майбутнє — планувати та передбачити, як діяти, щоб вимушені переселенці залишалися в громадах, знаходили роботу, платили податки. На це мають впливати Ради з питань внутрішньо переміщених осіб.
“Водночас, людям, які долучаються до Рад ВПО, важливо обмінюватися досвідом та впроваджувати в себе нові ідеї, щоб працювати якісно. Іноді задум може здатися хорошим, але, дізнавшись досвід іншої громади, розумієш, що можна працювати по іншому.Тому координація між регіонами й громадами дуже важлива для впровадження ефективних політик, що допоможуть як під час війни, так і в майбутньому. На форумі будемо говорити, що можна зробити саме у громадах”, — сказала пані Валерія.
Під час Форуму відбулися дискусії з шести тем та воркшоп “Мапа Стейкхолдерів” з налагодження комунікації та взаємодії Рад ВПО. Говорили про підтримку Рад внутрішньо переміщених осіб та місцеві політики, співпрацю місцевої влади та громадського сектору, досвід Рад ВПО у подоланні проблем, з якими найчастіше стикаються переселенці.
З ключовими питаннями, пов'язаними з підтримкою внутрішньо переміщених осіб з боку держави та територіальних громад ознайомила юристка Лілія Бакай, яка зокрема наголосила, що є проблема з інформуванням вимушених переселенців стосовно змін в законодавстві, тож не всі знають про свої права та можливості. Наголосила: необхідно посилити правову обізнаність ВПО. Вона запропонувала на сайтах місцевих рад створити окремі розділи “Допомога ВПО”, систематизувати всі рішення та інформації стосовно підтримки цієї категорії громадян.
У форматі світового кафе під час воркшопу “Мапа Стейкхолдерів” учасники дискутували в групах. Досліджували та напрацювали рекомендації, як налагодити комунікацію та взаємодію Рад ВПО з органами місцевої та державної влади, громадами та партнерами для підтримки й захисту прав вимушених переселенців. На конкретних прикладах було підмічено, що Ради ВПО можуть виступати не лише майданчиками для “самоадвокації” з внутрішніми переселенцями своїх прав і законних інтересів, але й інструментом для надання їм різнобічної підтримки від органів влади, міжнародних донорів, благодійних фондів, громадських організацій.
Ключовий висновок напрацювань воркшопу: у сфері комунікації ще багато чого можна зробити. При цьому зазначалося, що і держава, і громадський сектор мають можливості для того, аби розв'язувати проблеми, зумовлені кризою внутрішнього переміщення.
Досвідом роботи з питань впливу Рад ВПО на реалізацію місцевих програм поділилися спікерки, які представляли Ради ВПО при Миколаївській міській територіальній громаді (МТГ) та Новоодеській міській раді — Юлія Покотило і Валентина Суслова. Вони переселенки з Херсону.
Кожна з них зазначала, що внутрішньо переміщені особи — це потенціал для громади, яка приймає. І лише там, де місцева влада розуміє, що вимушені переселенці — це трудовий, соціальний, науковий потенціал, і включає допомогу в місцеві програми, там є синергія, взаємодія та позитивний результат.
Зокрема, голова Ради з питань ВПО при Новоодеській міській раді Валентина Суслова розповіла про діяльність робочих комісій та пошук партнерів для допомоги переселенцям, зазначила, що вони тісно співпрацюють з міською радою та службами соцзахисту.
“До нас прислухається мер міста, він особисто бере участь у наших засіданнях та допомагає вирішувати проблеми переселенців. Нам вдалося організувати отримання гуманітарної допомоги у Херсонському ХАБі, що працює у місті Миколаєві. Щоправда наймаємо транспорт за свої кошти, але сподіваємося, що міська рада знайде можливість надавати автомобіль для поїздок за гуманітарною допомогою. Дуже дякуємо міжнародним партнерам, які підтримують вимушених переселенців”, — зазначила Валентина Суслова.
Другий день форуму також був не менш активним і включав як теоретичне опрацювання матеріалів, так і практичний досвід.
На одній з дискусійних панелей говорили про те, яку роль відіграють Ради ВПО для залучення ресурсів у громаду. Від спікерок Валерії Вершиніної та Оксани Савицької — представниць БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” отримали інформацію про нормативно правові аспекти, платформи для пошуку джерел залучення ресурсів, а також рекомендації щодо формування запитів про потреби. Ключовий меседж: Ради внутрішньо переміщених осіб самостійно не можуть залучати ґранти, для цього потрібно співпрацювати Благодійними фондами, громадськими організаціями, місцевими радами.
Практичні поради щодо залучення партнерів для реалізації ґрантових проєктів отримали від Яни Бурлуцької, голови Ради з питань ВПО при виконкомі Вознесенської міської ради. Вона поділася досвідом роботи. Зокрема, зазначила, що створили громадську організацію, через яку залучають донорів, організували “Центр розвитку бізнесу”, де пройшли навчання 128 внутрішньо переміщених осіб, які отримали професійні навички та знайшли роботу.
“На новому місці людям важлива підтримка. Чимало жінок з-поміж внутрішньо переміщених осіб втратили можливість працювати за фахом, дехто не працювали взагалі. Ми спрямовуємо їх на навчання, допомагаємо працевлаштуватися, даємо можливість повірити в себе, свої сили”, — зазначила Яна Бурлуцька.
Тема реалізації житлових прав ВПО у громадах, як завжди була необхідною і викликала чимало запитань стосовно актуальності державних житлових програм. Під час цієї дискусійної панелі учасники познайомилися з державними житловими програмами та кращими практиками дослідження фонду в інших регіонах, зокрема Одеській, Чернівецькій та Закарпатській областях.
Важливо, що наша країна не залишилася наодинці з бідою через війну - міжнародні організації оперативно відреагували на запити для допомоги тим, хто був змушений покинути свою домівку, та продовжують допомагати потребуючим. Досвід окремих регіонів, де влада та громади співпрацюють з міжнародними фондами, благодійними організаціями та волонтерами, є дуже доречним.
Для себе учасники заходу визначили, що перспективний напрям роботи Рад ВПО — формування фонду соціального житла в громадах. Адже це передбачає: забезпечення житлом тих ВПО, які стали членами громади; можливість залучати потрібних громаді фахівців; житлові приміщення можуть використовуватись як соціальне житло для інших вразливих категорій громадян; такий фонд залишається у власності громади та сприяє інтеграції внутрішньо переміщених осіб в громаду.
Наступні спікерки — Надія Скопенко, заступниця директора департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, та Олена Каплій — членкині Ради ВПО Миколаївської МТГ, презентували напрацювання в громаді системи соціального захисту щодо підтримки ініціатив ВПО — “Дорожню карту ВПО”. Вони насамперед зазначили, що усі місцеві програми поширюються на внутрішньо переміщених осіб громади. Їм також безкоштовно надають соціально-психологічну допомогу в центрі “Життєстійкість”. Там можна отримати майже 30 соціальних послуг, а у разі потреби — спрямують до профільних державних служб і сервісів.
“Ми розуміємо, що маємо враховувати думку понад 48 тисяч внутрішньо переміщених осіб, які перебувають у нашій громаді, допомагати їм долати ті перепони, які зумовила війна. Тому не відокремлюємо їх від мешканців нашої громади. А щоб краще вони орієнтувалися, куди звернутися за допомогою, підготували Довідник, який містить інформацію щодо доступних послуг у Миколаєві. Цей свого роду дорожній вказівник, водночас пропонує контакти установ та організацій, які допоможуть переселенцям за різними напрямками”, — сказала Надія Скопенко.
Під час дводенного спілкування учасники форуму також змогли побачити виклики, що стоять перед Радами ВПО, адже всі вони мають різні знання та досвід розв’язання проблем переселенців. Говорили про те, як допомогти людям, щоб у них не було думки повертатися на прифронтову чи окуповану територію; як зробити, щоб локальні програми підтримки не лише розроблялися, а й вчасно реалізовувалися; як організовувати свою роботу, розвивати партнерства, залучати ресурси.
За словами самих учасників, такі події та мотиваційні зустрічі необхідні задля того, щоб обговорити нагальні проблеми, набратися досвіду, віднайти способи їхнього розв’язання, а також окреслити дорожню карту подальшої інтеграції внутрішньо переміщених осіб до нових громад.
За результатами форуму буде створено збірку зразків документів, практик та порад для використання Радами ВПО.
Новини рубріки
Окупанти скинули 11 авіабомб на Херсонський район
22 грудня 2024 р. 11:33
Російські дрони забрали життя двох мешканців Херсона
22 грудня 2024 р. 09:41
Жителі Старої Маячки отруїли елітного російського десантника
22 грудня 2024 р. 09:18