Депортація, пропаганда, повернення: історія хлопця, викраденого з інтернату в Олешках

10 січня 2025 р. 13:22

10 січня 2025 р. 13:22


Після тривалих пошуків і складних переговорів 16-річний Георгій Бурський (Гоша), якого незаконно депортували до росії під час війни, повернувся додому до України. Його повернення стало можливим завдяки міжнародним зусиллям, участі журналістів та правозахисників, які висвітлили масове викрадення українських дітей.

Про це написали в американському журналі New Lines.

Використовували в російській пропаганді

Гошу, який має дитячий церебральний параліч і рідкісну форму атрофії кісток, вивезли з інтернату в місті Олешки на Херсонщині, одному з найкращих закладів для дітей з фізичними та ментальними особливостями. Після окупації регіону російські військові примусово перемістили хлопця та інших вихованців інтернату до Криму, а згодом – у тимчасово окупований Скадовськ. Там дітей тримали в умовах, які не відповідали їхнім потребам.

Гошу використовували в російській пропаганді, знімаючи у відео та змушуючи брати участь у створенні матеріалів, що підтримували окупантів. Зокрема, на одному з відео російський солдат демонстрував малюнок, нібито створений Гошею для "підтримки російської армії".

Брат знайшов брата

Старший брат хлопця, Петро Єнюшин, доклав надзвичайних зусиль, щоб знайти та повернути його. Брати росли окремо. Єнюшин дізнався, що у нього є брати і сестри, лише коли йому виповнилося 16 років. Вони провели більшу частину свого життя в державному органі опікунства після того, як їх мати була визнана нездатною доглядати за ними через власну психічну хворобу.

Спочатку Петро навіть не знав, де знаходиться Гоша, і лише після публікації розслідувань вдалося з’ясувати його місцеперебування. У листопаді 2023 року Петро поїхав до Мінська, де Гоша разом із ще сімома українськими дітьми був повернутий через треті сторони.

Зустріч братів. Автор: New Lines Зустріч братів.

Коли Гошу побачили у готелі, він був виснажений, але щасливий. Хлопець одразу впізнав брата, і вони швидко повернулися до рідного спілкування. Після повернення до України Гоша пройшов обстеження у Черкаській обласній дитячій лікарні, де провів тиждень під наглядом лікарів.

Заговорив українською

Петро облаштував свій будинок до повернення молодшого брата, придбав інвалідний візок і ходунки. На Гошу зараз готують українські документи.

На приїзд Гоші з нетерпінням чекав його вихователь і тренер з Олешок Вадим Реуцький, якого хлопець називав «татом». Єнюшин влаштував між ними дзвінок у Zoom, оскільки тренер перебуває у Європі. Але розмова пройшла важко через сильний стрес, який пережив Гоша.

Петро Єнюшин (ліворуч) і Гоша в Київській обласній дитячій лікарні в грудні 2024 року Автор: Іван Антипенко Петро Єнюшин (ліворуч) і Гоша в Київській обласній дитячій лікарні в грудні 2024 року

Реуцький сказав, що було боляче бути свідком, але зрозуміло за цих обставин. «Найголовніше, що наші діти повертаються», — сказав він . Найбільше його здивувало раптове вживання Гошею української мови. Вони спілкувалися між собою російською мовою «Але тепер він розмовляє українською, і я цим дуже пишанюсь», – сказав він.

Ця історія – одна з небагатьох зі щасливим кінцем. З понад 19 тисяч викрадених українських дітей вдалося повернути лише 388.

Як повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, н а тимчасово окупованих територіях перебувають близько 1,5 мільйона дітей, всі вони під загрозою депортації.

Підтримай редакцію: переходь на головну сторінку і підтримай команду. Дякуємо, що ви з нами!

Надіслати новину: @NovakahovkaCity_bot

Реклама

Депортація, пропаганда, повернення: історія хлопця, викраденого з інтернату в Олешках

Джерело: novakahovka.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua