Нардепи від Херсонщини проголосували за закон про купівлю російських реакторів

15 лютого 2025 р. 18:01

15 лютого 2025 р. 18:01


Верховна Рада дозволила Енергоатому купити обладнання в Болгарії для добудови Хмельницької АЕС. Йдеться про купівлю російських реакторів через Болгарію. Влада дала старт «Великому атомному крадівництву», вважає народний депутат Ярослав Желізняк, маючи на увазі згоду витратити 1 млрд доларів на російські реактори.

Гроші підуть в Болгарію на російські реактори

Це дає дозвіл Енергоатому купити обладнання, необхідного для майбутнього будівництва енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС, у державної енергетичної компанії Болгарії – Natsionalna Elektricheska Kompania EAD.

"Тепер десятки мільярдів з підняття вам та всьому населенню тарифів піде кудись у Болгарію для купівлі російських реакторів! За 261 - відповідну правку набрали - голосів. Ці гроші можна було відправити на армію, але Міндіч та Галущенко вирішили інакше…" – зазначив Ярослав Железняк.

"Що добре (якщо так можна сказати в цій ситуації) – це дозвіл тільки на купівлю, а не початок будівництва. Тому вкрадуть поки не всі 300 млрд грн, а трохи менше", – відзначив він.

Він також повідомив, скільки депутатів з яких депутатських фракцій проголосували: "слуги народу" - 190, Європейська солідарність - 0, Батьківщина - 15, "Платформа за життя та мир" (колишня ОПЗЖ) - 16, "За майбутнє" (колишні регіонали-пристосуванці до будь-якого режиму) - 9, "Голос" - 0, "Довіра" (відстійник для депутатів-невдах) - 14, "Відновлення України" (зрадники та підлабузники влади) - 12, позафракційні - 5.

Цікаво, що всі народні депутати-мажоритарники від Херсонської області - Вікторія Вагнєр , Володимир Іванов , Сергій Козир і Павло Павліш - проголосували за цей сканжальний законопроєкт.

10 лютого комітет Верховної Ради з антикорупційної політики визнав, що підготовлений до другого читання законопроект не відповідає вимогам антикорупційного законодавства. Зокрема, там виявили потенційно корупціогенний фактор, який полягає у непрозорості визначення запропонованого типу реакторних установок. Зазначається, що під час доопрацювання проекту до другого читання не провели аналіз можливості використання інших типів реакторних установок для будівництва енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС та співвідношення вартості будівництва цих енергоблоків при використанні альтернативного обладнання.

Як змахлювали "слуги" з прислугами

Багато експертів у сфері енергетики давно виступають проти добудови ХАЕС і даремного витрачання таких величезних коштів державного бюджету. Натомість міністерство енергетики переконує, що нові атомні блоки в роботі вкрай необхідні через нестачу електроенергії та постійну загрозу руйнування Росією електро- і теплових станцій.

Поданий урядом законопроєкт про добудову атомних реакторів наприкінці 2024 року у парламенті зняли з розгляду. Але зараз пропрезидентська фракція із союзниками провела через Раду схожий документ, зазначається у публікації ВВС NEWS Україна. При цьому "слуги" з іншими прислугами влади внесли норми щодо атомних блоків у документ, який готували до другого читання зовсім в іншій сфері – про спрощення умов ведення господарської діяльності.

Ця тема вже тривалий час є такою конфліктною, тому що це – питання національної безпеки.

У Нетішині, де розташована Хмельницька АЕС, недобудовані два енергоблоки – третій готовий на 75-80%, четвертий – на 25-30%.

Будівництво було заморожене на два десятки років, аж поки у квітні 2024 року уряд оголосив про доцільність добудови – наче через втрати енергетики внаслідок ударів по електро- та теплостанціях російськими ракетами.

Окрім того, в уряді запевняли, що нарощування атомної генерації дозволить утримувати ціни на електроенергію "на прийнятному рівні". Герман Галущенко , міністр енергетики, заявляв, що добудова третього енергоблока ХАЕС може тривати 2,5-3 роки, четвертого – до 4 років. У разі, якщо енергоблоки добудують, Хмельницька АЕС стане найбільшою у Європі, а її загальна потужність становитиме понад 6000 МВт.

Чи на часі такий проєкт під час війни?

"Планувати такий великий інвестиційний проєкт треба вже після закінчення війни, виходячи із реальних економічних прогнозів і кількості населення, що залишиться на нашій території". Про це заявила співзасновниця ГО "Антикризовий експертний ядерний центр України" Ольга Кошарна.

"Цей законопроєкт називається "Про дозвіл на закупівлю реакторного обладнання". Це не законопроєкт про добудову. Це зовсім інше. Я вважаю, що вчора ми спостерігали найганебніший випадок в історії українського парламентаризму. Шахрайським методом в інший законопроєкт, який пройшов вже перше читання і готувався до другого читання і стосувався зовсім інших питань – змінюється повністю текст, повністю назва і ухвалюється із порушенням регламенту Верховної Ради зразу в цілому. Я уважно прочитала висновки Головного юридичного управління Верховної Ради, де звертається увага на порушення ст. 13 Конституції на те, що це перевищення конституційних повноважень Верховної Ради. Що це не є предметом законодавчого врегулювання і взагалі предметом законодавчої влади, бо це окремий випадок, який регулює господарські відносини між двома юридичними особами. І наприкінці юридичне управління написало, що вони вважають, що це може бути предметом розгляду Конституційного суду", - зазначила експертка.

Свою думку висловила у Фейсбуці народна депутатка Софія Федина:

"10 лютого виявилось, що слуги вдались до грубих фальсифікацій після Зеленського «благословення», змінивши назву і зміст абсолютно іншого законопроєкту!!!

Багато депутатів хотіли би долучитись до дискусії по правкам, але оскільки законопроєкт був взагалі не про Хмельницьку АЕС, то вони і не подавали тих чи інших правок, відповідно позбавлені були можливості до обговорення....Доповідач зізнався, що немає оновленої техніко-економічної експертизи.

Експерти кажуть, що за найбільш сприятливих умов нові реактори можуть з'явитись через 10-15 років. В процесі цього точно здорожчає вартість. Це можуть бути десятки мільярдів доларів.

Гроші на це будівництво з'явилось завдяки підвищенню тарифів, коли українці ледве стягують оплачувати комунальні послуги...А на фронті гинуть люди, і краще би ці мільйони були перерозподілені на армію", - упевнена депутатка.

Підтримай редакцію: переходь сторінку і підтримай команду. Дякуємо, що ви з нами!

Надіслати новину: @NovakahovkaCity_bot

Реклама

Нардепи від Херсонщини проголосували за закон про купівлю російських реакторів

Джерело: novakahovka.city