вологість:
тиск:
вітер:
Артезіанська пастка: як окупанти намагаються замінити зрошувальні канали — підземними водами
Руйнування Каховської ГЕС залишило лівобережжя Херсонщини без води: окупанти шукають вихід у бурінні свердловин, але це може обернутися екологічною катастрофою
Замість Каховської ГЕС — артсвердловини
Після підриву греблі Каховської ГЕС у червні 2023 року на тимчасово окупованій лівобережній частині Херсонської області гостро постало питання водопостачання. Знищення гідроспоруди призвело до висихання Північно-Кримського каналу, який раніше забезпечував зрошення значної частини сільськогосподарських угідь регіону.
Зневоднений Північно-Кримський канал. Фото: crimea-news.com
Сьогодні ж російська окупаційна адміністрація шукає альтернативу — і пропонує бурити артезіанські свердловини, аби подавати воду безпосередньо з підземних джерел.
Керівник окупаційного виробничого управління меліорації та водного господарства Херсонської області Олексій Гнездилов (на фото ліворуч) представив методику заповнення каналів артезіанською водою. Фото: t.me/SALDO_VGA
За словами Сальдо, деякі агровиробники вже почали застосовувати артезіанську воду для поливу, використовуючи низьконапірну дощувальну техніку.
Система зрошення з артсвердловин на території тимчасово окупованої Новотроїцької СТГ. Скриншот: окупаційне ТV “Таврія”
Псевдогубернатор також озвучив плани щодо часткового наповнення водою з глибин Північно-Кримського каналу. Для цього за планом Сальдо потрібно частково переобладнати русло Північно-Кримського каналу, розбивши його на озера або ставки, в яких зберігатиметься вода з артезіанських свердловин.
Окупаційна влада дала вказівку заповнювати зрошувальні канали водою з артсвердловин. Тимчасово окупована Новотроїцька СТГ. Скриншот: окупаційне ТV “Таврія”
Водночас, навіть російські так звані експерти визнають, що запаси підземних вод не зможуть замінити Каховське водосховище.
“Обсяги води, які вдасться отримати, видобуючи її зі свердловин, і обсяги води, які можна було отримати з Каховського моря, абсолютно непорівнянні. У Каховському морі було 18 кілометрів кубічних води, 18 мільярдів тонн… Тож ні, не вийде”, — заявив ще 5 липня 2024 року місцевим пропагандистам Іван Лізан, голова аналітичного бюро та аналітик проєкту “СОНАР-2050”.
Проте окупаційна влада Херсонщини дала вказівку розробити карту геологічної розвідки для буріння артезіанських свердловин на тимчасово окупованому лівобережжі Херсонської області. Пояснили це тим, що потрібно покращити меліоративний стан сільгоспугідь після теракту Збройних сил України на Каховській ГЕС. Про це повідомив перший заступник голови окупаційного уряду регіону Віталій Булюк.
Насосами артезіанську воду «піднімають» з надр. Тимчасово окупована Новотроїцька СТГ. Скриншот: окупаційне ТV “Таврія”
“Карта геологорозвідки вже робиться на сьогоднішній момент. Звичайно, потенціал артезіанської води — він не настільки високий, як була подача води з Дніпра через нашу найбільшу у світі меліоративну систему”, — сказав він.
Булюк додав, що потенціал Каховської ГЕС і меліоративної системи, що спирається на неї, були достатні для зрошення 1,6 млн гектарів поливної землі в Херсонській та Запорізькій областях, а також у Криму.
“Звичайно, артезіанських свердловин на це не вистачить, проте ми сподіваємося, що в Херсонській області завдяки цьому поливу вийдемо десь на 200-250 тисяч гектарів поливної землі”, — підкреслив Булюк.
Однак подібні дії окупаційної влади Херсонщини викликають серйозне занепокоєння з боку екологів, посадовців і громадських активістів.
Володимир Ляшенко, представник Національної ради з питань телебачення та радіомовлення в АР Крим та м. Севастополі. Фото: УКМЦ
В ексклюзивному коментарі для Нижні Сірогози.City Володимир Ляшенко, представник Національної ради з питань телебачення та радіомовлення в АР Крим та м. Севастополі зауважив: “Серед мешканців усіх окупованих територій екологічна ситуація викликає серйозне занепокоєння. Після знищення Каховської ГЕС у Херсонській та Запорізькій областях значно погіршилася якість води. А багато населених пунктів залишилися взагалі без питної води, і її доводиться завозити. Люди зазначають, що така швидко псується. Також вони переймаються забрудненням природи через бойові дії. Але місцеві мешканці згадують не так про бойові дії, як про дії окупаційної влади, яка ігнорує екологічні норми”.
Артезіанська вода — не для поливу
Водоносні горизонти лівобережжя Херсонської області входять до Чорноморського артезіанського басейну. Вони мають досить варіабельний вміст солей, характеризуються значною мінливістю солоності, з поширенням як прісних, так і солонуватих вод, і залежать від низки факторів, включаючи геологічні умови, глибину залягання водоносних шарів та відстань до Азовського і Чорного морів.
Залягання пластів підземних вод. Інфографіка: Нижні Сірогози.City
Артезіанська вода, яка знаходиться у глибоких водоносних горизонтах (понад 100 м), має специфічний хімічний склад: вона часто перенасичена солями, мінералами, має підвищену жорсткість і лужність. Загалом, у цих водах присутні такі основні іони: натрій (Na⁺), кальцій (Ca²⁺), магній (Mg²⁺), хлориди (Cl⁻), сульфати (SO₄²⁻) та гідрокарбонати (HCO₃⁻).
Саме наявність значної кількості кальцію та магнію обумовлюють підвищену жорсткість підземних вод Херсонської області. А вміст хлоридів та сульфатів зростає при наближенні до узбережжя морів, що спричиняє збільшення загальної мінералізації підземних вод. Це зумовлено впливом морських вод, які проникають у підземні горизонти, а також геохімічними процесами, що відбуваються в прибережних зонах.
Проте вода, яку піднімають з артезіанських свердловин на лівобережжі Херсонщини, є придатною для пиття після відповідної обробки, але вкрай шкідлива для поливу рослин, через вказані вище фактори.
Інфографіка: Нижні Сірогози.City
За інформацією ДУ Херсонський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», що проводить державний контроль за якістю води, до початку повномасштабного вторгнення найбільше відхилення за санітарно-хімічними показниками відмічалося саме на лівобережжі Херсонської області, в таких громадах: у Іванівській — 42,3%, Новотроїцькій — 66,0%, Великолепетиській — 34,3%, Нижньосірогозькій — 35,7%, Каховській — 34,4%, Скадовській — 27,6%, Чаплинській — 25,7%.
Наслідки зрошення артезіанською водою
В умовах зміни клімату та порушеного гідрологічного балансу — полив водою з високим вмістом натрію або солей (характерно для артезіанських вод лівобережжя Херсонської області), ґрунти швидко втрачають свою структуру. Це призводить до зниження їх водопроникності, повітрообміну та родючості.
Зрошення артезіанською водою. Тимчасово окупована Новотроїцька СТГ. Скриншот: окупаційне ТV “Таврія”
При регулярному поливі така вода осідає на поверхні землі, і солі накопичуються у верхніх шарах ґрунту. Це явище називається солонцюватість або засолення.
Внаслідок таких процесів порушується водно-сольовий баланс ґрунту, а коренева система рослин не може поглинати воду, навіть якщо її достатньо. А ще знижується родючість, врожаї падають, а деякі культури взагалі не можуть рости.
Інфографіка: Нижні Сірогози.City
Також жорстка артезіанська вода має високий рівень лужності, через що знижується кислотність ґрунту (тобто він стає більш лужним). Це особливо небезпечно для культур, які потребують нейтрального або слабокислого середовища (пшениця, овочі, фрукти тощо).
Тому, зміна pH та хімічного складу ґрунту спричиняє погіршення здатності рослин засвоювати фосфор, залізо, марганець; пригнічує ріст культур, навіть якщо добрива вносяться регулярно та сприяє розмноженню бур’янів, які краще ростуть у лужному середовищі.
До речі, солі, важкі метали чи інші хімічні домішки в артезіанській воді можуть знищити мікроорганізми, баланс яких існує у природному ґрунті, і які відповідають за розклад органіки, утворення гумусу та живлення рослин. Внаслідок порушення мікробіологічної рівноваги знижується природна родючість, сповільнюється гумусоутворення, зростає потреба в мінеральних добривах.
Ще одним негативних фактором використання води з артезіанських свердловин є наслідки її випаровування — на поверхні залишаються мінерали, які формують соляну кірку і ущільнюють ґрунт, що перешкоджає доступу повітря до коріння, заважає проростанню насіння, сприяє ерозії та ущільненню верхнього шару ґрунту.
Навіть за наявності вологи, надмірна кількість мінералів у воді зменшує врожайність через токсичну дію та погіршує якість продукції — у плодах, овочах і зерні накопичуються нітрати, солі, важкі метали.
Важливо враховувати, що від глибини залягання водоносного шару залежить температура води, яку використовують для зрошення. Цей параметр стабільний і рідко перевищує 15 градусів за Цельсієм. Рослини надзвичайно чутливі до температурних контрастів зрошувальної вологи. Навіть крапельний полив безпосередньо зі свердловини може викликати температурний “шок” у багатьох сільськогосподарських культур, що характеризується в'яненням і обпаданням листя. Значного стресу від поливу холодною артезіанською водою зазнають рослини під час жаркого сонячного дня — погіршується засвоєння поживних речовин корінням, порушується фотосинтез і т. д.
Екологічні загрози буріння свердловин
Інфографіка: Нижні Сірогози.City
Буріння артезіанських свердловин на великій площі також несе низку екологічних ризиків:
Зниження рівня підземних вод . Масове використання глибинних ресурсів без контролю може призвести до виснаження артезіанських горизонтів, на відновлення яких підуть десятиліття.
Змішування водоносних шарів . Порушення природної гідрогеологічної структури під час буріння може спричинити забруднення чистої води ізольованими шарами.
Втрата прісної води для пиття . Артезіанські горизонти є основним джерелом питної води для населення — використання їх для поливу може залишити людей без доступу до якісної води.
Псевдорішення із загрозливими наслідками
Артезіанська вода — стратегічний ресурс, який повинен використовуватись, насамперед, для питного водопостачання, а не для поливу. Її використання в сільському господарстві можливе лише в окремих випадках — за умови попереднього аналізу хімічного складу, контролю дозування та зрошення у поєднанні з технологіями, що мінімізують шкоду.
Окупаційна влада дала вказівку заповнювати ставки з артсвердловин. Тимчасово окупована Новотроїцька СТГ. Скриншот: окупаційне ТV “Таврія”
Запропонована окупантами альтернатива у вигляді “артезіанського зрошення” є тимчасовим та вкрай небезпечним вирішенням проблеми, яку самі ж росіяни й створили підривом Каховської ГЕС. Такий підхід загрожує не лише деградацією ґрунтів і зниженням врожайності, але й може мати довготривалі наслідки для екосистеми всього регіону.
Масове та неконтрольоване використання артезіанської води на лівобережній Херсонщині загрожує екологічною катастрофою, зниженням врожайності, виснаженням водоносних горизонтів і деградацією сільськогосподарських угідь.
У час, коли світ обережно використовує глибинні води лише у виняткових випадках і з суворим контролем, рішення окупаційної влади виглядає як безглузда спроба компенсувати наслідки екологічного злочину новими злочинами.
Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції Начало формы

Новини рубріки

“Тіні на лівому березі”: фільм-розслідування про катівню влаштовану росіянами в Горностаївці
18 квітня 2025 р. 05:18

Романа Мрочка звільнили з посади очільника Херсонської МВА
17 квітня 2025 р. 23:31

Нагороду за захист свободи слова полоненому журналісту з Нової Каховки передали його дружині
17 квітня 2025 р. 19:55