«Дєнь Побєди»: як Росія готує пропагандистське «свято» на окупованій частині Херсонщини

28 квітня 2025 р. 09:45

28 квітня 2025 р. 09:45


На тимчасово окупованих територіях Херсонської області російська окупаційна влада активно готується до відзначення так званого «80-річчя Великої Перемоги». Під приводом пам’яті про Другу світову війну окупанти проводять масові пропагандистські заходи, прагнучи зміцнити радянські міфи і виправдати власну агресію проти України. Журналісти Кавун.City зібрали пропагандистські тези та основні заходи до «Дня Перемоги» в окупованій частині Херсонщини лише за останні 10 днів (з 17 квітня).

З початку квітня в окупованих районах стартував та активізувався цілий комплекс акцій: «Безсмертний полк», «Диктант Перемоги», «Георгіївська стрічка», суботники на радянських меморіалах та святкові концерти. Особливий акцент росіяни та їхні посіпаки зробили на залучення школярів, студентів, кадетів і навіть працівників судових та слідчих органів.

Масові диктанти і уроки пропаганди

По всій окупованій Херсонщині відкрито понад 120 майданчиків для написання так званого «Диктанту Перемоги». Учнів шкіл та кадетських класів примушують брати участь у тестах на знання дат і «подвигів» радянської армії. Диктанти відбувалися навіть на території колишніх військових об'єктів, наприклад, на аеродромі в селі Шотівка Генічеського району.

Пропагандистський диктант пишуть на колишньому аеродромі в Шотівці Фото: Окупаційне джерело Автор: Окупаційне джерело Пропагандистський диктант пишуть на колишньому аеродромі в Шотівці

Пропагандистський «Диктант Победы» пишуть у окупаційному слідчому комітеті на Херсонщині Фото: Окупаційне медіа Автор: Окупаційне медіа Пропагандистський «Диктант Победы» пишуть у окупаційному слідчому комітеті на Херсонщині

Крім того, у школах організовано уроки «мужності», де дітям розповідають виключно радянську версію історії війни, часто з акцентом на боротьбу проти «фашистів», яку росіяни тепер безпідставно ототожнюють із війною проти України.

Дітей змушують брати участь в пропагандистській акції «Лист Герою» в окупованій частині Херсонщини Фото: Окупаційне медіа Автор: Окупаційне медіа Дітей змушують брати участь в пропагандистській акції «Лист Герою» в окупованій частині Херсонщини

На уроках і заходах пропагандисти активно використовують тези про «неонацизм в Україні» та «боротьбу з нацизмом», намагаючись виправдати російську агресію. Такі меседжі озвучували, зокрема, російські посадовці та діячі окупаційних адміністрацій.

Пропагандистський захід у Скадовську Фото: Окупаційне медіа Автор: Окупаційне медіа Пропагандистський захід у Скадовську

Флешмоби зі стрічками і марками

Одним із символічних елементів підготовки стало розгортання 84-метрової «георгіївської стрічки» — пропагандистського символу російської військової експансії. Акція стартувала в Генічеську, а далі стрічку провезуть через усі 14 окупованих округів Херсонщини.

Розгортання 84-метрової стрічки Фото: Окупаційне медіа Автор: Окупаційне медіа Розгортання 84-метрової стрічки

Паралельно триває масова роздача георгіївських стрічок школярам і жителям області в рамках акції «Георгіївська стрічка». Також відбулося так зване пам’ятне гашення марок із зображенням ордену Великої Вітчизняної війни — в межах спільного російсько-білоруського проекту. Тобто росіяни не надто думають про регіональні особливості — не виділяють регіонального контексту, а роблять все однакове для всіх регіонів. Типово для радянської пропаганди, аби, знову ж таки, утвердити власну пропагандистську тезу про «один народ».

Марка окупантів в окупованій Херсонщині Фото: Окупаційне джерело Автор: Окупаційне джерело Марка окупантів в окупованій Херсонщині

Суботники на радянських меморіалах і псевдотурбота про ветеранів

В окупованих громадах активно проводяться суботники біля радянських пам’ятників: оновлюють фарбу на обелісках, садять троянди, фарбують бордюри. Такі роботи пройшли у Скадовському та Генічеському районах, які росіяни ділять на «округИ».

Окупаційна влада також відзвітувала про «адресну допомогу» ветеранам Другої світової (вони Другу світову називають великою вітчизняною — за радянським принципом): вручення продуктових наборів, грошові виплати (від 55 до 80 тисяч рублів), концерти в пересувних культурних центрах та візити військових до окремих ветеранів.

«Допомога ветеранам» в окупованій частині Херсонщини Фото: Окупаційне медіа Автор: Окупаційне медіа «Допомога ветеранам» в окупованій частині Херсонщини

Пропагандистський плакат Фото: Окупаційне медіа Автор: Окупаційне медіа Пропагандистський плакат

Пропагандисти особливо акцентують на «зв'язку поколінь», залучаючи до цих заходів представників силових структур, «Росгвардії», активістів руху «Волонтери Перемоги» та школярів.

Фейкові музеї, викрадені виставки та культ особистості «визволителів»

У так званому «Херсонському обласному краєзнавчому музеї» (тому закладі, який росіяни так називають в окупації, адже реальний музей знаходиться і працює в Херсоні) відкрили виставку «Шлях Перемоги», де демонструють радянські артефакти, речі загиблих генералів та особисті речі радянських солдатів. Такі заходи подаються як «збереження історичної правди», хоча подають інформацію вибірково і в дусі радянської пропаганди.

Також організовано патріотичні концерти в школах, зокрема в Нижньосірогозькому та Скадовському округах, де діти виконували радянські військові пісні.

Працівники реального Херсонського обласного краєзнавчого музею впізнали викрадені експонати однієї з таких «виставок» росіян в окупованій частині Херсонщини.

Розслідування правоохоронців і журналістів засвідчили, що нумізматика, зброя та предмети з коштовних металів під час так званої «евакуації» були частково викрадені співробітниками ФСБ, які ховали їх у приватні автівки, повідомили у Херсонському обласному краєзнавчому музеї. Інші цінності потрапили до музеїв Криму. А ось те, що можна було використати для так званого патріотичного виховання молоді й дітей, залишили у музеї Генічеська . Відслідковуючи долю музейних колекцій ми натрапили на інформацію про те, що під час підготовки до святкування Дня перемоги у Другій світовій війні будуть використані предмети, що зберігалися в нашому музеї.

Серед експонатів — речі із затонулого бронекатера Дунайської флотилії, який захищав Херсон 1941 року, особисті речі генерала Захарія Видригана , шинель Олександра Дорофєєва та орденські планки Василя Маргелова . Огидно, що подібні заходи відбуваються з використанням назви нашого музею та за участі колишніх співробітників, яких ми не хочемо називати колегами, додають херсонські музейники.

Ситуацію прокоментувала директорка Херсонського обласного краєзнавчого музею Ольга Гончарова : «Після Другої світової війни декілька поколінь музейників збирали ці речі, а зараз викрадачі, зрадники, підлабузники використовують їх в своїх пропагандистських цілях. Наші захисники боролися проти загарбників, а зрадники взяли їх пам’ять в полон і хизуються».

Викрадені експонати Херсонського обласного краєзнавчого музею в окупованій Херсонщині Фото: Окупаційне джерело Автор: Окупаційне джерело Викрадені експонати Херсонського обласного краєзнавчого музею в окупованій Херсонщині

Викрадені експонати Херсонського обласного краєзнавчого музею в окупованій Херсонщині Фото: Окупаційне джерело Автор: Окупаційне джерело Викрадені експонати Херсонського обласного краєзнавчого музею в окупованій Херсонщині

Викрадені експонати Херсонського обласного краєзнавчого музею в окупованій Херсонщині Фото: Окупаційне джерело Автор: Окупаційне джерело Викрадені експонати Херсонського обласного краєзнавчого музею в окупованій Херсонщині

Викрадені експонати Херсонського обласного краєзнавчого музею в окупованій Херсонщині Фото: Окупаційне джерело Автор: Окупаційне джерело Викрадені експонати Херсонського обласного краєзнавчого музею в окупованій Херсонщині

Ідеологічна обробка молоді

Паралельно окупанти проводять численні патріотичні заходи для молоді: від спортивних змагань, присвячених «Перемозі», до проекту «Льодокол знань», який передбачає поїздку обраних школярів на атомному криголамі «50 років Перемоги» — як частину російської пропагандистської програми.

Спортивні змагання до «Дня Перемоги» Фото: Окупаційне медіа Автор: Окупаційне медіа Спортивні змагання до «Дня Перемоги»

Футбольні змагання у Каланчаку до «Дня Перемоги» Фото: Окупаційне медіа Автор: Окупаційне медіа Футбольні змагання у Каланчаку до «Дня Перемоги»

Окремо росіяни влаштовують форуми та відеоконференції з іноземними учасниками, де просуваються тези про «антифашизм» і «дружбу народів» під російським керівництвом.

Таким чином, у переддень 9 травня Росія намагається використати «День Перемоги» як інструмент інформаційної війни на окупованій Херсонщині. Під прикриттям ностальгії за радянським минулим окупаційна влада нав'язує місцевому населенню ідеї, що виправдовують сучасну війну проти України.

Далі ми пропонуємо основні пропагандистські напрямки дій росіян в окупованій частині Херсонщини.

  • Проведення «Диктанту Перемоги » — понад 120 майданчиків для примусового тестування знань радянської історії серед школярів, кадетів, працівників адміністрацій і силовиків.

  • Розгортання гігантської « георгіївської стрічки » — 84-метрове полотно провезуть через усі громади лівобережної Херсонщини.

  • Акції « Безсмертний полк » — збір фотографій радянських ветеранів для створення відеороликів пропагандистського змісту.

  • Суботники біля радянських меморіалів — фарбування обелісків, висадка троянд і встановлення георгіївських стрічок на пам’ятниках.

  • Грошові виплати ветеранам — одноразові «подарунки» від 55 до 80 тисяч рублів під святкові заходи для підкріплення «турботливого» іміджу у відповідних пропагандистських заходах.

  • Проведення концертів, виставок і « уроків мужності » — популяризація радянських військових міфів у школах і музеях.

  • Спортивні заходи — легкоатлетичні забіги «Весна Перемоги», Кубки космонавта, багатоборства ГТО серед суддів і службовців.

  • Розсилка листів « героям СВО » — діти та студенти пишуть листи підтримки російським військовим на фронті.

  • Форум « антифашистів» із закордонними учасниками — просування тез про боротьбу Росії проти «неонацизму в Україні».

  • Відкриття виставок — презентація артефактів із часів Другої світової війни для посилення культового образу «визволителів». Переважна більшість артефактів — викрадені.

Проведення «Диктанту Перемоги » — понад 120 майданчиків для примусового тестування знань радянської історії серед школярів, кадетів, працівників адміністрацій і силовиків.

Розгортання гігантської « георгіївської стрічки » — 84-метрове полотно провезуть через усі громади лівобережної Херсонщини.

Акції « Безсмертний полк » — збір фотографій радянських ветеранів для створення відеороликів пропагандистського змісту.

Суботники біля радянських меморіалів — фарбування обелісків, висадка троянд і встановлення георгіївських стрічок на пам’ятниках.

Грошові виплати ветеранам — одноразові «подарунки» від 55 до 80 тисяч рублів під святкові заходи для підкріплення «турботливого» іміджу у відповідних пропагандистських заходах.

Проведення концертів, виставок і « уроків мужності » — популяризація радянських військових міфів у школах і музеях.

Спортивні заходи — легкоатлетичні забіги «Весна Перемоги», Кубки космонавта, багатоборства ГТО серед суддів і службовців.

Розсилка листів « героям СВО » — діти та студенти пишуть листи підтримки російським військовим на фронті.

Форум « антифашистів» із закордонними учасниками — просування тез про боротьбу Росії проти «неонацизму в Україні».

Відкриття виставок — презентація артефактів із часів Другої світової війни для посилення культового образу «визволителів». Переважна більшість артефактів — викрадені.

Ми зібрали основні пропагандистські тези, які нині застосовують росіяни напередодні «сакрального» свята. Пропонуємо тези, які використовують росіяни та їхній справжній зміст:

  • «Великая Отечественная война». Термін виключно радянської пропаганди: замість загального поняття «Друга світова війна», щоб підкреслити роль виключно СРСР і применшити внесок інших країн-антигітлерівської коаліції.
  • « Субботник » . Примусове залучення громадян (у радянській традиції) до неоплачуваної праці на благо "соціалістичного суспільства", зараз використовується для створення картинки «активної громадянської позиції» під російським прапором.
  • « Георгиевская лента » . Символ російської військової експансії, який з 2014 року асоціюється з агресією проти України, прикриваючись пам’яттю про Другу світову.
  • « Бессмертный полк » . Маніпулятивна акція: замість справжнього вшанування пам'яті загиблих — використання історії для виправдання сучасних воєнних злочинів і окупацій.
  • « Диктант Победы » . Інструмент ідеологічної обробки молоді та чиновників, спрямований на нав'язування радянської версії історії та героїзацію війни.
  • « Письмо Герою » . Використання дітей для морального підкріплення війни через написання листів підтримки військовим на фронті.
  • « Антифашистский форум » . Застосування викривленої риторики про "боротьбу з фашизмом" для виправдання російської агресії і демонізації України.
  • « Работа над сохранением исторической правды » . Насадження фальсифікованої історії, яка замовчує або перекручує події Другої світової війни, виправдовуючи сучасну імперську політику Росії.
  • « Патриотические акции » . Будь-які заходи (від спортивних турнірів до посадки дерев), що використовуються як інструмент для прищеплення ідеології «Росія – єдина спадкоємиця Перемоги».

Для реалізації пропагандистської політики росіяни продовжують використовувати і низку пропагандистських символів. Ми їх теж спробували зібрати.

  • Орден Вітчизняної війни (Орден Отечественной войны). Радянська нагорода, заснована під час Другої світової війни. В російській пропаганді використовується як один із центральних символів міфу про «переможний СРСР», підміняючи історичний контекст культом «Великої Перемоги».
  • Герой Радянського Союзу. Найвища радянська нагорода за військові заслуги. У пропаганді сучасної Росії використовується для створення культів особистостей навколо «справжніх героїв», підкреслюючи спадковість від СРСР до сьогоднішньої армії РФ.
  • День Великої Перемоги (9 травня). Використовується не тільки для вшанування пам'яті, а як головний ритуал російської військової гордості, з акцентом на мілітаризм, культ війни і «переможництва» Росії.
  • Трудовой десант. Традиція радянських "добровільно-примусових" акцій із суспільно-корисної праці, у сучасній пропаганді використовується для інсценування «згуртованості» і «відновлення спадщини».
  • Синий платочек. Легендарна радянська пісня, що стала символом жінок тилу і фронту. У пропагандистських заходах нині використовується для романтизації воєнної теми і створення сентиментального образу «минулої слави».
  • Шлях Перемоги (Путь Победы). Типова назва виставок, експозицій чи акцій, які представляють лише радянську/російську інтерпретацію подій Другої світової війни без визнання ролі союзників або злочинів СРСР.
  • ГТО («Готов к труду и обороне»). Радянський стандарт фізичної підготовки. Відроджений у сучасній Росії як елемент виховання «патріотично міцної» молоді.
  • Форум «Za збереження історичної пам'яті». Зовні наукові заходи, які насправді спрямовані на поширення російської версії історії і делегітимацію альтернативних поглядів, особливо щодо ролі СРСР у світових війнах.

1. «Священна пам'ять ➔ сучасна лояльність»

«Наші діди перемогли фашизм ➔ Ми маємо підтримувати рішення нашого Президента сьогодні».

2. «Жертви минулого ➔ виправдання нової війни»

« 20 мільйонів радянських життів ➔ Сьогодні ми маємо боротися проти неонацизму в Україні ».

3. «Історичний подвиг ➔ право на особливе становище»

« Перемога у Великій війні ➔ Росія має особливу місію у світі й право на захист своїх інтересів будь-якою ціною ».

Пам'ять про подвиг

  • Починають із емоцій: згадка про величезні жертви, страждання, "священну перемогу".
    ( "20 мільйонів життів було покладено заради нашого миру..." )

Створення образу ворога

  • Ворог оголошується прямим наступником гітлерівців, навіть якщо йдеться про Україну, Європу чи США.
    ( "Фашизм знову підняв голову у світі..." )

Заклик до боротьби

  • Пропонується "боротися" і "захищати пам'ять", що означає підтримку нинішньої війни чи репресій.
    ( "Ми не допустимо повторення трагедії, ми знову повинні встати на захист..." )

Кульмінація — демонстрація сили і єдності

  • Масові акції, паради, гасла про непереможність народу і армії.
    ( "Наша єдність — наша сила! Разом до Перемоги!" )

Заклик до лояльності

  • Під фінал обов'язково підшивають підтримку державної політики або особисто влади.
    ( "Тільки разом із нашим Президентом ми збережемо спадщину і переможемо ворога!" )

Ми пропонуємо своє бачення вшанування пам'яті, яке власне втілюють і в Україні і яке кардинально відрізняється від російського:

  • Визнання трагедії — без прикрас і маніпуляцій.

  • Повага до кожного людського життя — незалежно від національності чи політики.

  • Відділення минулого від сучасних війн — «ніколи знову», а не «знову переможемо».

  • Заклик до миру і співчуття, а не до нової боротьби.

  • Справжня підтримка живих — не показова, а щира.

Визнання трагедії — без прикрас і маніпуляцій.

Повага до кожного людського життя — незалежно від національності чи політики.

Відділення минулого від сучасних війн — «ніколи знову», а не «знову переможемо».

Заклик до миру і співчуття, а не до нової боротьби.

Справжня підтримка живих — не показова, а щира.

Від пам'яті до людяності: Пам’ять → Співчуття → Уроки → Мир → Людяність

Тримаймося разом!

Все буде Україна!

«Дєнь Побєди»: як Росія готує пропагандистське «свято» на окупованій частині Херсонщини

Джерело: kavun.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua