Травневі новації: що потрібно знати про тарифи, субсидії, пенсії та інфраструктурні зміни

04 травня 2025 р. 05:24

04 травня 2025 р. 05:24


З початку травня українців чекає кілька важливих нововведень: тарифи на комунальні послуги залишаються стабільними, але частині громадян скасують пільги, а світлофори зазнають оновлення. Що ще зміниться — дізнавайтеся в матеріалі Нижні Сірогози.City.

Тарифи на світло у травні 2025

Базовий тариф для населення залишається без змін — 4,32 грн за кВт-год, і уряд не анонсував жодного підвищення найближчим часом.

Втім, ті, хто користувався пільговим тарифом для електроопалення (2,64 грн за кВт-год до 2000 кВт-год на місяць), з 1 травня сплачуватимуть за звичайним тарифом — 4,32 грн за кожен кіловат. Програма знижок завершена.

Тариф на газ у травні 2025

Близько 90% побутових споживачів продовжать отримувати газ за тарифом 7,96 грн/куб. м відповідно до річного плану від «Нафтогазу», який діятиме до 30 квітня 2026 року.
Проте користувачам інших постачальників слід бути уважними: річні ціни коливаються від 7,79 до 9,99 грн, а місячні тарифи можуть сягати навіть 20,99 грн/куб. м.

Нові світлофори

Від 1 травня в Україні світлофори працюватимуть за новими правилами. Звичний зелений колір замінять на більш насичений — смарагдовий.

Також передбачена й заміна стрілок на лінзах — вони стануть шевронними. Нові стрілки будуть помітніші для водіїв.

Також облаштують:

— таймери зворотного відліку,

— комбіновані велопішохідні світлофори,

— велосипедні світлофори з піктограмами.

Важливо зауважити, що міняти всі світлофори по країні не будуть, бо на це потрібні чималі гроші. Мова лише про новозбудовані світлофори, та ті, які будуть реконструювати.

Також на світлофорах встановлять кнопку сигналу та звукові індикатори для пішоходів.

Бензин зі спиртом

Згідно з новими нормами, до бензину з октановим числом нижче 98 обов’язково додаватимуть 5% біоетанолу. Ми писали про це в окремому матеріалі.

Субсидії у травня 2025 року

У травні відбудеться перерахунок субсидій на оплату ЖКГ на новий сезон: неопалювальний. За нормами, він щороку триває з 1 травня по 1 жовтня.

Більшості категорій споживачів нема про що турбуватися, бо весь процес є автоматичним для тих, хто вже отримує субсидію. За словами прем'єра Дениса Шмигаля, субсидії на літній сезон перепризначать автоматично абсолютній більшості тих, хто їх зараз отримує.

Водночас звернутися до Пенсійного фонду потрібно громадянам, які отримують субсидію, у разі зміни складу родини чи майнового стану. Встигнути це необхідно упродовж 30 днів після настання змін, аби не втратити виплати. Також субсидію можуть скасувати за наявності боргів за комірне.

Обов'язково слід подати заяву та декларацію про доходи до ПФУ у таких випадках:

— якщо ви самостійно орендуєте житло й сплачуєте комуналку;

— коли в оселі зареєстровані внутрішньо переміщені особи;

— у будинку фактично проживає менше людей, ніж зареєстровано;

— субсидія раніше була призначена у розмірі 0 грн.

Якщо подати документи протягом травня або червня, субсидія нараховується з початку неопалювального сезону.

Виплати ВПО у травні 2025 року

Внутрішньо переміщені особи продовжуватимуть отримувати грошову допомогу на проживання. Від 1 травня Уряд продовжив виплати ще на чотири місяці. Громадяни, які вже отримують таку допомогу, матимуть автоматичне продовження виплат. Їм не потрібно подавати додаткову заяву.

Окрім субсидії на комуналку, ВПО можуть оформити пільгу від держави на оренду житла. Ця програма почала діяти в січні 2025, а з квітня її правила дещо змінилися на користь переселенців.

Нововведення передбачають:

— Автоматичне продовження субсидії кожні 6 місяців.

— Фіксована межа обов’язкового платежу — 20% доходу.

— Оновлений розрахунок субсидій (допомога відповідатиме актуальним цінам на житло).

— Субсидія для оренди кімнати, а не лише цілої квартири чи будинку.

— Гнучкість у виборі договору (можна використовувати як типовий договір оренди, так і власноруч укладений документ між орендодавцем та орендарем).

— Можливість оренди у юридичних осіб, а не лише у фізичних осіб чи ФОПів.

— Добровільна відмова від податкової компенсації для власника житла.

Субсидія на оренду житла доступна для тих ВПО, які проживають у певних областях та витрачають більшу частину своїх доходів на оренду. Для цього необхідно оформити договір оренди через Пенсійний фонд.

Пенсії у травні 2025 року

Масова індексація пенсійних виплат в Україні відбулася в березні, а у квітні перерахунок зробили тим пенсіонерам, які продовжують працювати.

На травень підвищень не передбачено, проте надбавки можуть отримати пенсіонери, які досягли певного віку:

— 570 грн для людей віком від 80 років;

— 456 грн для тих, кому виповнилося від 75 років;

— 300 грн для осіб віком від 70 років.

Ця виплата нараховується щомісяця автоматично, коли людина досягає відповідного віку та за умови, що сума пенсії не перевищує 10 340,35 грн.

До слова, травень 2025 року стане останнім місяцем виплат допомоги для пенсіонерів від Всесвітньої продовольчої програми ООН. Мова про пенсіонерів, осіб без права на пенсію, та людей з інвалідністю, які живуть на територіях активних або можливих бойових дій та отримують пенсію меншу від 3 250 грн.

Стипендії для курсантів

З 1 травня 2025 року стипендії для курсантів становитимуть до 8 тис. грн, а відмінники-випускники отримуватимуть до 20 тис. грн. Відповідну постанову ухвалив Кабінет міністрів.

Для порівняння, нині курсанти отримують грошове забезпечення в розмірі від 2 880 грн до 3 145 грн.

Міністр оборони Рустем Умєров переконаний, що збільшення фінансової підтримки майбутніх офіцерів підвищить престиж військової освіти.

Скасування бронювання медиків

Бронювання від мобілізації у травні буде частково скасовано для медиків, оскільки в ЗСУ зараз є підвищена потреба в медичних працівниках. Скоро стануть відомі списки працівників, яких розбронюють.

В іншому відстрочка від мобілізації по бронюванню діятиме як раніше. Більшість критичних підприємств зможуть забронювати лише 50% співробітників.

Податки з інтернет-продажів

Кабмін ухвалив закон, який запроваджує податки на ОЛХ, Пром, Розетці та інших онлайн-платформах. Тепер за проєкт також має проголосувати Верховна Рада. Якщо це станеться, то продавці з мільйонними оборотами і постійним заробітком зможуть легалізувати свою діяльність і платити 10% податку від онлайн-продажів.

Зверніть увагу, що нововведення не стосується "дрібних" продавців, які продають вживані речі на невелику суму.

Звідки ви читаєте наше видання Нижні Сірогози.Сity?

Це анонімно та безпечно.

всього голосів: 324

Реклама

Травневі новації: що потрібно знати про тарифи, субсидії, пенсії та інфраструктурні зміни

Джерело: nsirogozy.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua