вологість:
тиск:
вітер:
Міни після окупації: чому Україна ще роками боротиметься з невидимим ворогом
Російські міни та боєприпаси вже вбили понад 300 цивільних і поранили більше 800 українців. Сапери щодня ризикують життям, розчищаючи поля, дороги та населені пункти. Проте масштаб забруднення — колосальний, а процес очищення територій — дорогий і небезпечний. Найбільше потерпає Херсонщина, де міни вже забрали життя десятків людей.
Під загрозою і дорослі, і діти
Наприкінці квітня у Тягинській громаді на Херсонщині трактор, що віз гуманітарну допомогу до прифронтового села, підірвався, наїхавши на міни типу “пелюстка”.
22 квітня в Балаклії на Харківщині автомобіль натрапив на протитанкову міну: водій загинув на місці.
8 квітня на полі в Снігурівській громаді Миколаївщини ще один трактор підірвався під час польових робіт.
7 квітня внаслідок вибуху міни сильно постраждав 13-річний мешканець Сумщини. Боєприпас здетонував після того, як хлопець штовхнув його ногою. І це лише кілька прикладів того, як російські міни та боєприпаси щодня вбивають і калічать українців.
Від початку повномасштабного вторгнення вибухонебезпечні предмети забрали життя понад 300 людей, серед них 18 дітей. Ще понад 800 українців отримали поранення. Про це розповів Сергій Рева, директор Департаменту заходів протимінної діяльності ДСНС України, під час брифінгу в Медіацентрі Україна. За його словами, найбільша кількість інцидентів трапляється на деокупованих територіях, де мінна небезпека залишається дуже високою.
За інформацією Херсонської ОВА, з початку повномасштабного вторгнення Росії, а саме з 24 лютого 2022 року по 16 лютого 2025 року на Херсонщині 55 фермерів постраждали від мін та інших небезпечних предметів, 14 з них загинули, серед поранених була одна дитина.
Техніка на службі у саперів: дрони та роботизовані машини
За інформацією Центру громадського моніторингу та контролю, від початку російського вторгнення піротехніки знешкодили уже понад півмільйона вибухонебезпечних предметів і очистили близько 1700 квадратних кілометрів території. А кількість саперів у складі ДСНС зросла вчетверо.
Розміновують і поля, де ведеться сільське господарство. У 2024 році на контрольованих територіях було оглянуто й частково розміновано близько 300 тисяч гектарів земель, які цьогоріч вже засівають фермери. У 2025-му першочергово до розмінування планується 65 тисяч гектарів посівних площ, з яких 11 600 гектарів уже очищено — це майже 20% запланованого. Найактивніше роботи ведуться в Херсонській, Харківській і Миколаївській областях.
До розмінування на Херсонщині залучають роботизовані машини. Фото: Головне управління ДСНС України у Херсонській області
Для роботи рятувальники залучають роботизовані машини і навіть підводні дрони, які дозволяють обстежувати водойми.
“Ми машинами вже розмінували більше як три тисячі гектарів територій. І це досить велика цифра. Ми продовжуємо нарощувати темпи. Зараз залучаємо все більше й більше машин. Це і Херсонська область, і Миколаївська, і Донеччина, Харківщина, на Київщині продовжуємо роботу. Тому використання цих новітніх методів продовжується та буде вдосконалюватися”, — зазначив Рева.
Мільярди доларів і роки роботи
За даними ДСНС, площа потенційно забруднених ділянок в Україні сягає близько 139 тисяч квадратних кілометрів. Це, до прикладу, як площа усієї Греції або ж Непалу. Точні терміни розмінування визначатимуться вже після закінчення воєнних дій та повної деокупації всіх територій у кордонах 1991 року. Експерти називають різноманітні цифри — від десятків до сотень років. Утім, технології розвиваються — і це може пришвидшити розмінування.
Щоправда, очищення земель — не лише тривала, а й надзвичайно витратна справа. За оцінками Світового банку, розмінування України коштує від 2 до 8 доларів за квадратний метр. Там підрахували, що повне позбавлення нашої землі від вибухонебезпечних предметів протягом наступних 10 років вартуватиме близько 37,5 млрд доларів.
Херсонщина: регіон під мінною загрозою
За інформацією Головного управління ДСНС України у Херсонській області на Херсонщині продовжується масштабне розмінування територій. Щоденно фахівці ДСНС України перевіряють та очищують землю за допомогою новітньої техніки BOZENA, що підвищує безпеку та ефективність процесу.
Розмінування на Херсонщині проводять за допомогою новітньої техніки BOZENA. Фото: Головне управління ДСНС України у Херсонській області
Досягнуті результати:
— Очистили майже 30 тис. га земель;
— Знищили понад 58,5 тис. вибухонебезпечних предметів.
Ці дії дозволили врятувати тисячі життів та зберегти численні оселі.
Так лише за тиждень сапери зробили безпечнішими майже 1400 гектарів правобережжя Херсонщини.
Загалом вибухотехніки розмінували вже більш ніж 453 тисячі гектарів територій, з яких понад 417 тисяч гектарів — поля.
Міжнародна підтримка і зусилля держави
Допомогу в закупівлі сучасних технологій надають уряди Канади, Кореї, Японії, Швейцарії та Франції. Крім того, розмінування фінансують міжнародні організації, зокрема Програма розвитку ООН (ПРООН) та Фонд Говарда Баффета. Проте для широкого використання сучасної техніки наразі бракує фінансування, а обладнання має певні технічні обмеження. Серед факторів, які впливають на темпи розмінування, — складний ландшафт (пісок, болота, рослинність), а також ворожі обстріли.

Новини рубріки

На Херсонщині правоохоронці навчають дітей, як не стати мішенню вербувальників
08 травня 2025 р. 10:39

Тепличники України замістили 50% довоєнного врожаю Херсонщини
08 травня 2025 р. 10:39