Як відновити Нову Каховку після деокупації: виклики, проблеми, перспективи

05 липня 2025 р. 18:11

05 липня 2025 р. 18:11


Нова Каховка на лівобережжі Херсонщини знаходиться під окупацією з перших днів повномасштабного вторгнення РФ в Україні. Біля 80% населення за цей час виїхало з міста — переважно на підконтрольну територію України або за кордон. Поза тим переважна більшість новокаховчан планують повернутися додому після деокупації міста. Це показало наше опитування, яке ми проводили на сайті. І хоча люди знають, що місто частково зруйноване, і розуміють, що при поверненні їх чекає інша реальність, ніж до війни, але вірять, що Нова Каховка буде відновлена і знову стане перлиною Півдня України, квітучим місто-садом.

Як відновити Нову Каховку після деокупації: виклики, проблеми, перспективи

Але з якими проблемами і викликами зіткнуться жителі після повернення до міста? Якими будуть першочергові завдання влади? Якою буде ситуація на лівобережжі Херсонщини?

Відповіді на ці та інші питання — у дослідженні NovaKahovka.City.

Адміністрація штампує відписки

Насамперед ми звернулися із офіційним запитом до начальника Новокаховської міської військової адміністрації з проханням надати інформацію про підготовку до відновлення міста після деокупації.

Досить швидко отримали відповідь, у якій по суті поставлених запитань сказано:

“...для задоволення Вашого “запиту на отримання публічної інформації” необхідно створити інформацію, а саме – здійснити аналіз інформації, надати відповідні роз'яснення і, відповідно, порядок його розгляду регулюється нормами Закону України "Про звернення громадян".

Враховуючи викладене повідомляємо, що оскільки відповідь на Ваш запит не передбачає надання відображеної та задокументованої будь-якими засобами інформації, розпорядником якої є Новокаховська міська військова адміністрація Каховського району Херсонської області, а потребує додаткового аналізу інформації та надання роз'яснень, тобто створення нової інформації, Ваш лист не підпадає під дію положень частини першої статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" і не може розглядатися як запит на інформацію”.

Зазначимо, що це вже не перша подібна відписка від МВА на наші запити.

Утім, на сайті адміністрації ми знайшли розпоорядження начальника МВА Валерія Брусенського № 18-од від 20.02.2023 року “Про затвердження міської Програми відновлення населених пунктів Новокаховської міської територіальної громади на 2023 рік”.

Начальник Новокаховської МВА Валерія Брусенський. Автор: Із соцмереж Начальник Новокаховської МВА Валерія Брусенський.

Ось його основні положення:

“Реалізація Програми здійснюється шляхом запровадження наступних заходів, спрямованих на розв'язання проблеми та досягнення мети:

  • проведення робіт з комплексного благоустрою територій звільнених населених пунктів; проведення поточного ремонту об'єктів благоустрою;

  • утримання об'єктів благоустрою;

  • забезпечення діяльності з водопостачання та водовідведення;

  • проведення поточних ремонтів дорожніх покриттів, шляхом проведення поточного ремонту ділянок міських доріг, внутрішньоквартальних проїздів, тротуарів, оновлення дорожньої розмітки, утримання покриття вулично-дорожньої мережі у належному стані та чистоті;

  • проведення поточних ремонтів зовнішнього освітлення,;

  • створення умов для нормальної та комфортної життєдіяльності населення територіальної громади;

  • утримання автотранспорту та здійснення пасажирських та вантажних перевезень; покращення санітарного і екологічного стану території та відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля”.

проведення робіт з комплексного благоустрою територій звільнених населених пунктів; проведення поточного ремонту об'єктів благоустрою;

утримання об'єктів благоустрою;

забезпечення діяльності з водопостачання та водовідведення;

проведення поточних ремонтів дорожніх покриттів, шляхом проведення поточного ремонту ділянок міських доріг, внутрішньоквартальних проїздів, тротуарів, оновлення дорожньої розмітки, утримання покриття вулично-дорожньої мережі у належному стані та чистоті;

проведення поточних ремонтів зовнішнього освітлення,;

створення умов для нормальної та комфортної життєдіяльності населення територіальної громади;

утримання автотранспорту та здійснення пасажирських та вантажних перевезень; покращення санітарного і екологічного стану території та відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля”.

Також є додаток, у якому розписані заходи по здійсненню цієї програми. На її виконання було передбачено 11 млн гривень

Ми попросили прокоменувати цей документ екс-мера Нової Каховки (2002-2005) та колишнього голову Херсонської ОДА (2002-2010), кандидата економічних наук Бориса Сіленкова.

— Я шокований. Це просто бомба, — сказав Борис Віталійович. — Наче писав якийсь школяр: “Я пішов до школи. Я прийшов зі школи...”.

Що зруйновано і пошкоджено в місті

Звісно, 11 мільйонів для відновлення громади — це крапля в морі. Для порівняння: нещодавно Кабмін виділив на відновлення селища Посад-Покровського на правобережжі Херсонщини 2 мільярди грн.

Голова Новокаховського товариства охорони культурної спадщини Тетяна Євсєєва поділилася з нами інтерактивною картою руйнувань об'єктів Нової Каховки. Активісти товариства постійно фіксують ушкодження громадських будівель, об'єктів інфроструктури, пам'яток архітектури і містобудування, житлових будинків тощо.

Як відновити Нову Каховку після деокупації: виклики, проблеми, перспективи

У цьому переліку вже є:

  • адміністративна будівля міскької ради;
  • Палац культури;
  • картинна галерея ім. А. Гавдзинського;
  • музей міста;
  • будівля першого в місті поштового відділення;
  • школа №1 ім. О. Довженка;
  • Літній театр;
  • будівля військкомату;
  • школа №2 (Ліцей ім. Бахути);
  • будівля Пенсійного фонду;
  • Будинок дитячої творчості;
  • будівля по вул. Героїв України, 18;
  • будівля санаторію “Джерельце”;
  • будівля Управління праці та соціального захисту населення.

Крім того, майже 30 житлових будинків тільки в історичній частині міста, яка визнана пам'яткою містобудування та архітектури національного значення.

Окупанти спалили в Новій Каховці школу №2. 27 грудня 2024 року. Автор: Із соцмереж. Окупанти спалили в Новій Каховці школу №2. 27 грудня 2024 року.

Туманні перспективи

Борис Сіленков вважає, що наразі перспективи відновлення Новокаховської громади дуже туманні. Понад 70% виробництва Херсонщини до війни ішло на ринок Росії. Це продукція Херсонського і Бериславського машзаводдів, Каховського заводу ЕСО, Новокаховських заводів ГТМК, ЗКЕМ тощо.

У 2024 році реальні доходи підприємств деокупованих громад Херсонської області склали лише 22% від рівня 2021 року. Про це йдеться в дослідженні відновлення економіки деокупованих громад ГО “Інститут сталого розвитку громад”.

Як відновити Нову Каховку після деокупації: виклики, проблеми, перспективи

“Враховуючи, що нині ринок глобалізований, то немає значення де розташоване підприємство. Питання в іншому: де збувати продукцію? А відновлення можливо тільки при розвитку реального сектору економіки, створення робочих місць. Що пропонує наш уряд, які інвестиції залучити, який стартап тут розвивати? Усі мовчать. Легше всього провести якийсь форум у Києві чи поїхати в Канаду і підписати якийсь меморандум. І куди вони його засунуть? Канада сама не знає, як вистояти під тиском США”,- зазначає колишній міський голова.

Борис Сіленков. Автор: Фейсбук. Борис Сіленков.

Сіленков нагадує, як формувався останніми роками бюджет міста. Найбільшим його сегментом був податок на доходи фізичних осіб із військовослужбовців 57-ої бригади. Також суттєво наповнювали міську казну такі підприємства як Каховська ГЕС, Херсонські магістральні енергосистеми, завод “Укргідромех”, завод крупних електричних машин. Далі йшла бюджетна сфера та інші компанії і фірми.

“Після війни військова частина навряд чи дислокуватиметься в Новій Каховці, - переконаний Борис Віталійович. - Каховська ГЕС зруйнована, ХМЕМ не буде генерувати такої кількості електроенергії, виноробне господарство Князя Трубецького і коньячний завод “Таврія” розграбовані. У заводу “Укргідромех” власником був росіянин, підприємство підлягає націоналізації. Те саме буде з електромашем і хлібозаводом. Зараз навіть важко сказати, які підприємства реального сектору економіки можуть відразу запрацювати. Я не бачу в місті суб'єкта економіки, який щось вироблятиме”.

На його думку, сподіватися на малий і середній бізнес не слід. Це сфера обслуговування. Кав'ярні, перукарні, комунальні підприємства тощо додадуть якийсь плюс, але вони не сформують такий бюджет Нової Каховки, який був до війни.

“І взагалі будь-які країни, регіони, громади розвиваються тільки за рахунок реального сектора економіки, тобто виробництва продукції. Якщо у Новій Каховці будуть суб'єкти, які вироблятимуть електроенергію, продукцію машинобудування, підприємства переробної сфери, тоді буде зрозуміло, на чому ґрунтуватиметься розвиток економіки міста”, - резюмує економіст.

Відновлення починається з людей

“Відновлення не починається з бетону. Відновлення починається з людей. Саме про це говорили під час Всеукраїнської конференції “Деокуповані та прифронтові громади на шляху до відновлення: інституційні рішення”, — розповів нам народний депутат по Новокаховському виборчому округу №184 Сергій Козир, до якого ми звернулися із запитанням, яку допомогу планує його команда надати Новокаховській громаді у відновлені післі звільнення.

Сергій Козир. Автор: Фейсбук. Сергій Козир.

— На конференції ми говорили про майбутнє — не абстрактне, а те, що народжується зараз, серед згарищ і руїн, — продовжує народний депутат. — І якщо ми хочемо, щоб це майбутнє було гідним, маємо чесно визнати: без людей, без домівок для комфортного життя цих людей, без відновлення критичної та соціальної інфраструктури неможливо повернути життя на деокуповані території.

Ось які висновки вищевказаної конференції:

  • потрібно створити умови, що будуть спонукати людей до повернення;
  • треба створити сприятливі умови для розвитку бізнесу (пільги, податкові канікули, страхування устаткування, відшкодування збитків і т.п.);
  • на постійній основі треба надавати всі соціальні та адміністративні послуги для забезпечення потреб громадян;
  • необхідне відновлення соціальної інфраструктури для забезпечення нормальної життєдіяльності і можливості працювати на прифронтових та деокупованих територіях.

І головне, на думку Козиря,, — потрібне адаптивне, кризове управління, а не довоєнна бюрократія. Потрібно розробити державну політику і стратегію розвитку кожного регіону окремо, в залежності від ситуації, яка склалася в тій чи іншій області.

Домашнє завдання для МВА

За словами народного депутата, після деокупації міста першочергові завдання МВА мають бути спрямовані на забезпечення безпеки, базових потреб населення та відновлення керованості території.

Основні пріоритети можна умовно поділити на кілька напрямів:

1. Безпека та розмінування

  • Проведення тотального розмінування населеного пункту та прилеглих територій (вулиць, адміністративних будівель, об’єктів критичної інфраструктури).
  • Забезпечення правопорядку: координація з СБУ, поліцією, НГУ щодо виявлення диверсантів, колаборантів.
  • Встановлення контрольно-пропускних пунктів на в’їздах/виїздах з міста.
  • Забезпечення інформаційної безпеки: демонтаж ворожої пропаганди, блокування доступу до пропагандистських каналів.

2. Відновлення критичної інфраструктури

  • Перевірка та ремонт енергопостачання, водопостачання, каналізації, зв’язку, опалення.
  • Відновлення роботи комунальних служб.
  • Забезпечення палива, генераторів, техніки для тимчасового підтримання систем.

3. Медична допомога та гуманітарна підтримка

  • Розгортання пунктів невідкладної медичної допомоги.
  • Доставка гуманітарної допомоги: продукти, вода, ліки, гігієна.
  • Створення пунктів обігріву/ночівлі, особливо для вразливих категорій населення.
  • Організація евакуації поранених та хворих у разі потреби.

4. Відновлення місцевого управління

  • Перевірка кадрів: хто залишився, хто співпрацював з окупантами.
  • Формування оперативного штабу МВА, визначення відповідальних за сфери.
  • Створення гарячих ліній, каналів комунікації з мешканцями.
  • Перезапуск роботи ЦНАПів, реєстрація мешканців.

5. Освіта, культура, ідеологічна реінтеграція

  • Перевірка навчальних закладів: їх стан, безпека.
  • Повернення української символіки, навчальних програм, української мови в освіту.
  • Організація інформаційних кампаній для роз’яснення подій, відновлення довіри.

6. Оцінка збитків та планування відбудови

  • Проведення аудиту пошкоджень житлового фонду, інфраструктури.
  • Створення електронного реєстру руйнувань.
  • Підготовка заявок на державну допомогу, міжнародні гранти для відновлення.

7. Робота з населенням • Ідентифікація мешканців, які залишились або повертаються.

  • Надання психологічної підтримки постраждалим.
  • Відновлення реєстрів населення, майна, соціальних виплат.

— По третьому пункту- моя команда і я постійно працюємо на допомогу і підтримку людей по всій Україні і не тільки херсонцям. Тому при виникненні таких обставин (які я дуже сильно хочу і чекаю), то допомога за нами точно не забариться в будь якому напрямку і сфері, — пообіцяв Сергій Козир..

Щоб пішов процес

Як зазначила нещодавно заступниця керівника Міністерства економіки Тетяна Бережна на зустрічі з представниками МВФ, через війну, масовий виїзд громадян за кордон та внутрішню міграцію в державі виник кадровий голод та певне структурне безробіття.

"За попередніми розрахунками, для того, щоб забезпечити щорічне зростання ВПП до 2030 року на 7%, нам потрібно 4,5 мільйона працівників додатково", — повідомила заступниця міністра.

Отже, нестача активнх трудових ресурсів — це проблема всієї України. Якщо на території відсутній цей потенціал, то годі казати про будь-який розвиток.

— Хай керівники громад Херсонщини покажуть інструменти, за наявності яких з'явиться трудовий ресурс, — зауважує Борис Сіленков.. — Їм треба не в Канаду їздити, а в Японію, де щільність населення найбільша у світі,

На його думку, треба через посольство почати діалог з урядом Японії. Можливо, провести форум, запросити підприємців з різних секторів економіки Японії в Україну.

— Коли свого часу я в Новій Каховці впроваджував автономне опалення в житловому секторі, був шалений спротив, — згадує Сіленков. — Але тоді я запросив 16 компаній з Польщі з цими технологіями. Ми зробили виставку на території заводу “Сокіл”. Люди приходили, дивувалися, бо це було незвично. Але після цього процес пішов.

За його словами, варто віддати японцям в концесію на 50 років частину Херсонщини Так, це нова культура, нові виробничі відносини, але, можливо, це стане виходом з тієї важкої ситуації, в якій знаходитиметься область після війни.

— Вони привезуть свої технології, нову культуру відносин, новий рівень життя. Звісно, красти у них ніхто не буде. Можливо, це і лякає наших можновладців? — припускає Сіленков.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Посилення стійкості медіа в Україні», який реалізується Фондом Ірондель (Швейцарія) та IRMI, Інститутом регіональної преси та інформації (Україна). Фінансується Фондом «Швейцарська солідарність» (Swiss Solidarity). Висловлені погляди є виключно поглядами авторів і не обов'язково відображають позицію ФОНДУ ІРОНДЕЛЬ або IRMI.

Надіслати новину: @NovakahovkaCity_bot

Реклама

Як відновити Нову Каховку після деокупації: виклики, проблеми, перспективи

Джерело: novakahovka.city