вологість:
тиск:
вітер:
На полях Херсонщини після Каховської катастрофи з’являються провалля
На Херсонщині фіксують карстові провали в полях через осушення після зникнення Каховського водосховища.
Про це написала служба новин SuperAgronom.com.
Карстовий провал серед соняшників
На території Високопільської громади на Херсонщині агрометеоролог зафіксував карстовий або зсувний провал серед соняшникового поля. Як повідомляє метеостанція у Великій Олександрівці, ділянка ґрунту провалилася, утворивши яму глибиною до 2 метрів і шириною від 90 до 150 см.
За інформацією метеостанції, це – наслідок втрати ґрунтом міцності, яка виникла через різке зниження рівня підземних вод після зникнення Каховського водосховища.
«Раніше під землею були порожнини, заповнені водою, що підтримувала структуру ґрунту. А тепер вони висохли, через що земля почала просідати й утворювати небезпечні провалини», – йдеться у повідомленні метеостанції.
Окрім самої ями, на полі помітили ослаблення рослин. За попередніми спостереженнями, це пов’язано не лише з високими температурами, а й з поступовим зсувом ґрунтів. Метеорологи наголошують на небезпеці таких провалів як для сільськогосподарської техніки, так і для працівників. Рекомендують бути уважними під час роботи на полях та фіксувати подібні випадки.
Деградація ґрунтового покриву
Підтверджує зв’язок провалів з осушенням і доцент кафедри водних біоресурсів та аквакультури Херсонського державного аграрно-економічного університету Євген Коржов. У коментарі Суспільному він пояснив:
«Це є деградацією ґрунтового покриву, яка спостерігається зазвичай при значному зниженні рівня ґрунтових вод» .
За його словами, вода з Каховського водосховища виконувала роль природного опори, заповнюючи пустоти в ґрунті. Тепер, після зневоднення, земля втрачає стабільність:
«Такі наслідки зневоднення площі Каховського сховища. Рівень води знизився, рівень ґрунтових вод теж впав. Всі прогалини, які були до цього гідравлічно заповнені у поверхневих шарах ґрунту водою, тепер також зневоднені. Внаслідок цього відбуваються провали, виникають підземні печери, які гідрологічно тримав рівень Каховського водосховища».
До знищення водосховища подібних процесів у регіоні не фіксували, підкреслює науковець.
«До знищення Каховського водосховища такі процеси не були притаманні Херсонщині. Оскільки усі прошарки та пустоти підземні, які розташовані у межах області, були заповнені водою і під тиском проваль ґрунту не відбувалось», – зазначає Євген Коржов.
Він додає, що надалі такі явища можуть траплятися частіше.
Фото: Велика Олександрівка Метеостанція (facebook).
Надіслати новину: @NovakahovkaCity_bot

Новини рубріки

На Херсонщині визначилися з кандидатами на отримання відзнаки “Національна легенда України”
09 липня 2025 р. 19:01