вологість:
тиск:
вітер:
Готуються зміни у пенсійній системі: як уряд хоче виправити викривлення у нарахуванні пенсій
В Україні готується важлива реформа пенсійної системи. Міністерство соціальної політики анонсувало зміни, які мають на меті зробити пенсійні нарахування більш справедливими та зрозумілими.
Хто повідомляє: про це розповіла очільниця відомства Оксана Жолнович у подкасті Центру економічної стратегії.
У чому проблема?
Один із ключових викликів — викривлення у нарахуванні пенсій. Наразі двоє людей із однаковим трудовим стажем і зарплатою, які вийшли на пенсію у різні роки, можуть отримувати абсолютно різні виплати.
Оксана Жолнович, очільниця Міністерства соціальної політики
“Ми вже пропрацювали повністю механізм, який дозволить уникати цього викривлення. Побачили, де були баги, і вирішили цю проблему”, — зазначила Жолнович. Водночас вона підкреслила, що реформа стане можливою тільки після ухвалення відповідного законопроєкту у Верховній Раді.
Проблема спецпенсій: три пільги в одній
Ще одна критична проблема — це обсяг пільг для так званих спецпенсіонерів. Ідеться про категорії громадян (наприклад, суддів, прокурорів, працівників силових структур), які мають одразу три переваги:
— менший вік виходу на пенсію;
— скорочений страховий стаж;
— вищий відсоток заміщення заробітку.
Для більшості українців держава забезпечує 40% заміщення заробітку, тоді як для спецпенсіонерів — щонайменше 70%, а в деяких випадках — до 90%.
“Це суттєве викривлення. І ми будемо його також виправляти”, — наголосила міністерка.
Пенсія за зарплатою “із сьогодення”
Особливої критики зазнала практика, коли людина, яка вийшла на пенсію 10–15 років тому, може звернутися за перерахунком пенсії на основі заробітку працівника, який наразі обіймає подібну посаду.
“Це нонсенс. Адже умови праці, виклики й ризики змінилися. Неможливо порівнювати роботу солдата з 2004 року і того, хто зараз в окопі. Ми це маємо змінити”, — зазначила Жолнович.
Уніфікація індексації
Міністерство також підготувало проєкт закону, який має на меті запровадити єдиний підхід до індексації пенсій . Йдеться про те, щоб усі пенсії переглядалися відповідно до інфляції — за єдиними стандартами, без окремих привілеїв.
“Навіть якщо ми знайдемо додаткові ресурси цього року, треба бути впевненими, що вони будуть і в наступному. Ми залучили до розрахунків Світовий банк, МОП, МВФ — щоб гарантувати реалістичність обіцяних виплат”, — підкреслила міністр.
Що далі?
Очікується, що найближчим часом уряд подасть законопроєкти до Верховної Ради. Вони передбачатимуть:
— усунення викривлень у нарахуванні пенсій;
— справедливу індексацію;
— перегляд принципів призначення спецпенсій;
— перехід до однакових правил для всіх категорій пенсіонерів.
Реформа покликана не лише відновити довіру до пенсійної системи, а й зробити її фінансово стійкою в довгостроковій перспективі.

Новини рубріки

Хто «труїть» воду: у Новій Каховці поширюють нову хвилю чуток
15 липня 2025 р. 13:26

Аудит на 8 мільярдів: херсонські аудитори виявили мільйонні втрати
15 липня 2025 р. 11:24