15 липня: День хрещення Русі – України та День української державності, інші події, знаменні дати

15 липня 2025 р. 05:17

15 липня 2025 р. 05:17


Сьогодні, 15 липня. Про свята, події та важливі дати — у щоденному дайджесті від Нижні Сірогози.City . Інформація про свята та пам’ятні дати взята з сайту “ Ділова мова ”.

15 липня 2025 року — 1238-й день протистояння України російській агресії

Схід сонця: 05:04

Захід сонця: 21:05

Тривалість дня: 16 годин 01 хвилина

Свята та дні пам’яті 15 липня

— Відповідно до указу Президента України Володимира Зеленського від 24 серпня 2021 року Україна та її мужній народ відзначатиме важливу подію – День української державності .

З 2024 року подія буде відзначатися щорічно 15 липня. Законопроект №9431 було підтримано Верховною Радою України, відповідно до якого День Української Державності переноситься з 28 липня на 15 липня, щоб він збігався із вшануванням князя Київського Володимира Великого, в контексті “відмови від російської спадщини”:

15 липня в українському календарі позначено важливою щорічною подією — Днем хрещення Русі – України . Той факт, що більш ніж тисячу років тому русини стали християнами, не можна сприймати в суто релігійному сенсі — це був важливий крок назустріч цивілізованому світові, фактор зміцнення державності, імпульс для розвитку науки, культури та освіти. Також в цей день вшановують князя Володимира Великого, якого вважають рівноапостольним. Саме він відіграв вирішальну роль у запровадженні християнства на нашій землі, провівши обряд хрещення для всіх киян в далекому 988 році. З Києва віра в Христа розповсюдилася й на інші міста Русі, докорінно змінивши мораль та світогляд наших предків.

— Так склалося, що спільна безпека в сучасному світі стикається з численними загрозами, адже збройні конфлікти в різних країнах виникають досить часто. Зазвичай для вирішення вони вимагають зусиль світової спільноти на глобальному рівні, тому існує таке явище, як міжнародна миротворча діяльність. Україна, як і решта демократичних країн, співпрацює з міжнародними організаціями щодо врегулювання жорстоких протистоянь, а безпосередню участь в цій діяльності беруть українські миротворці. На честь військовослужбовців, які захищають мир в інших регіонах, в Україні встановлено свято — День українських миротворців , який щороку відзначають 15 липня.

День благодійності в соціальних мережах (Social Media Giving Day)

День демократії і національної єдності в Туреччині

День літніх чоловіків на Кірібаті

День народження Султана в Бруней-Даруссаламі

День чорної смородини в Великобританії

Латиноамериканський тиждень захисту навколишнього середовища в США (дата на 2025 рік. Відзначають протягом 9 днів, починаючи з другої суботи другого повного тижня липня)

Національний день апельсинової курки в США

Національний день пожежної безпеки домашніх тварин в США

Національний день пудингу з тапіоки і Національний день мармеладних черв'ячків в США

Свято возз'єднання сім'ї або Bon Festival в регіоні Канто, Японія

Фестиваль Санта-Росалія в Палермо, Сицилія

Цікаві свята 15 липня

— Щорічно 15 липня світ відзначає неофіційну та маловідому, проте важливу подію – День благодійності в соціальних медіа (Social Media Giving Day). Таку дату започаткувала некомерційна американська платформа Givver у 2013 році. Її засновник на ім’я Кріс Соммерс вирішив розповсюджувати ідею благодійності соціальною мережею Twitter.

Церковні свята 15 липня

— 15 липня кожного року православна церква вшановує пам’ять рівноапостольного князя Володимира , який хрестив Київську Русь. Одночасно з релігійним, український народ відзначає також національне свято – День хрещення Русі-України (започатковано у 2008 році). Дата святкування обрана на честь дати смерті князя Володимира Хрестителя – 15 (за юліанським календарем – 28) липня 1015 року.

Знаменні події 15 липня

— У 2006 році запущений Twitter, який зараз став однією з найбільших платформ в світових соціальних мережах.

— У 2002 році курс євро в ході торгів зрівнявся з курсом долара (1,0018 долара за євро). Єдина європейська валюта досягла паритету з доларом вперше з лютого 2000 року.

— У 2002 році македонський парламент затвердив нову інструкцію, відповідно до якої албанську мову вводиться в якості другої офіційної мови.

— У 1991 році в Англії заборонена реклама сигарет без напису «Куріння вбиває».

— У 1988 році на екрани США вийшла прем'єра першої частини «Міцного горішка» з Брюсом Віллісом.

— У 1965 році Конгрес США прийняв закон, що вимагав друкувати на сигаретних пачках попередження про шкоду куріння для здоров'я.

— У 1959 році на екрани США вийшов фільм «Деякі люблять гарячіше» з Мерілін Монро, Тоні Кертісом і Джеком Леммоном (Jack Uhler Lemmon III) в головних ролях. Пізніше, в радянському прокаті, він йшов під назвою «В джазі тільки дівчата».

— У 1957 році в Архангельській області СРСР заснував випробувальний полігон РВСН «Плесецьк».

— У 1955 році в місті Майнау-на-Бодензее 18 лауреатів Нобелівської премії підписали Майнауску заяву, в який вони виступали проти ядерної зброї, попереджаючи про небезпеку, пов'язану з його використанням, пізніше до цієї заяви приєдналися ще тридцять чотири лауреати.

— У 1954 році в Сіетлі (США) здійснено пробний політ прототипу Boeing 367-80 на чотирьохтурбінному реактивному пасажирському авіалайнері «Boeing 707».

— У 1948 році в Лондоні засновано товариство Анонімних Алкоголіків, існуюче в США з 1935 року.

— У 1944 році Грінвічська обсерваторія зруйнована при бомбардуванні під час Другої світової війни.

— У 1940 році Раднарком СРСР стверджує «Положення про дисциплінарний батальйон у Червоній Армії», куди можна потрапити «за самовільну відсутність протягом більше двох годин».

— У 1934 році в Німеччині були заборонені англійські газети.

— У 1930 році в СРСР вводиться карткова система на м'ясо. Сільським господарством займатися ніколи, тому що в самому розпалі боротьба із розсудливістю.

— У 1923 році італійський парламент прийняв нову конституцію.

— У 1916 році в Сіетлі (Вашингтон, США), Вільям Боїнг і Джордж Конрад Вестервельт заснував компанію Pacific Aero, пізніше перейменовану в Boeing.

— У 1912 році в Англії вступив в силу Закон про національне медичне страхування.

— У 1910 році в своїй книзі «Клінічна психіатрія» Еміль Крепелін дає ім'я виявленої їм хвороби, яку назвали потім хворобою Альцгеймера.

— У 1909 році в Англії заснована Імперська ліга з крикету, до якої увійшли Англія, Австралія і Південна Африка.

— У 1870 році до складу Канади включені провінція Манітоба і Північно-західні території.

— У 1869 році в Парижі Іполіт Меже-Мурье запатентував маргарин, який він розробив для потреб військово-морського флоту.

— У 1815 році Наполеон здався в полон капітана англійського корабля «Беллерофонт».

— У 1799 році французький лейтенант П'єр Франсуа Бушар знайшов в Єгипетському еялет, поблизу невеликого міста Розетта (нині Рашид), недалеко від Олександрії, Розеттський камінь, з вибитими на ньому трьома ідентичними за змістом текстами, в тому числі двома на давньоєгипетський мові – написаними староєгипетськими ієрогліфами і єгипетським демотичним листом, яке представляє собою скорочену скоропис епохи пізнього Єгипту, і однією давньогрецькою мовою. Давньогрецький був добре відомий лінгвістам, і зіставлення трьох текстів послужило відправною точкою для розшифровки єгипетських ієрогліфів.

— У 1795 році «Марсельєза» офіційно стала гімном Франції.

— У 1784 році перший дирижабль з баллонетом здійснив свій перший політ, який виявився не дуже успішним. Екіпажу довелося прорізати оболонку, щоб зменшити небезпечно високий тиск газу.

— У 1783 році у Франції, на річці Соні, біля Ліона, інженером-самоучкою Клодом де Жоффруа д'Аббаном випробуваний перший в історії пароплав.

— У 1776 році відкрито театр «Ла Скала».

— У 1683 році величезна (за різними оцінками, 90-140-тисячна) армія Османської імперії взяла в облогу Відень.

— У 1525 року курфюрст Бранденбурзький Йоахім I Нестор з усім двором у паніці залишив Берлін через неправдиві чутки про насування Великого Потопу.

1149 році в Єрусалимі освячений реконструйований Храм Гробу Господнього.

— У 1099 році взяття Єрусалиму хрестоносцями.

Народилися 15 липня

— У 1918 році Бертрам Брокхауз (пом. 2003), канадський фізик, лауреат Нобелівської премії (1994).

— У 1606 році Рембрандт Харменс ван Рейн (пом. 1669), голландський художник, один з найбільш відомих і шанованих художників Голландії XVII століття.

Померли 15 липня

— У 2004 році Чарльз Суїні (нр. 1919), американський пілот, який скинув в 1945 атомну бомбу на Нагасакі.

— У 1868 році Вільям Мортон (нр. 1819), американський дантист-хірург, вперше успішно застосував ефір як анестезуючий засіб.

— У 1542 році Ліза Герардіні (нр. 1479), знатна флорентийка, імовірно зображена на знаменитій картині Леонардо да Вінчі «Мона Ліза».

— У 1445 році Джоан Бофорт, королева Шотландії

— У 1015 році Володимир Великий, великий князь Київський.

Хто святкує іменини 15 липня

День ангела святкують: Василь, Володимир.

Звідки ви читаєте наше видання Нижні Сірогози.Сity?

Це анонімно та безпечно.

всього голосів: 324

Реклама

15 липня: День хрещення Русі – України та День української державності, інші події, знаменні дати

Джерело: nsirogozy.city