вологість:
тиск:
вітер:
Під пекучим сонцем і вогнем: як жнивує Херсонщина
Сьогодні аграрії Херсонщини продовжують боротися за кожен колосок пшениці під пекучим сонцем і вогнем російської артилерії та дроновими атаками, повідомляє пресслужба Херсонської ОВА.
Весна була складною
Як зазначає Дмитро Бутрій, перший заступник начальника Херсонської ОВА, загалом під урожай 2025 року засіяно майже 220 тис. га, з яких понад 133 тис. га — зернові та зернобобові культури, 75 тис. га — технічні, ще 9 тис. га — овочі й баштанні.
Зараз в області активно триває збирання врожаю. Уже зібрано понад 46 тис. т зернових та зернобобових культур. Ріпаку майже 5 тис. т, а також близько 2 тис. т овочевої продукції та накопано 1 тис. т картоплі.
За його словами, цьогоріч весна виявилася надзвичайно складною. Через заморозки та посуху втрачено або пошкоджено посіви на площі понад 50 тис. га. Попередньо збитки аграріїв перевищують 1 млрд грн.
Створена комісія
Це ставить під загрозу можливість продовження господарської діяльності, в тому числі, підготовку до посівної компанії 2026 року. Херсонська обласна військова адміністрація, спільна з громадами та профільними органами, розгорнула масштабну роботу з документального оформлення втрат. Вже понад 300 господарств звернулися до Херсонського гідрометцентру для фіксації наслідків погодних катаклізмів.
«Створена комісія на рівні громад для надання офіційних висновків та визначення рівня надзвичайної ситуації. Також ми звернулися до Мінагрополітики та міжнародних партнерів про необхідність вжиття невідкладних заходів щодо підтримки наших аграріїв. Відповідно до розпорядження начальника Херсонської обласної військової адміністрації Олександра Прокудіна створено тимчасову робочу групу з питань пільгового оподаткування сільгоспвиробників, які працюють на деокупованій частині області», — стверджує Дмитро Бутрій.
За його словами, до 1 серпня 2025 року робоча група має надати рекомендації місцевим адміністраціям щодо прийняття рішень у сфері пільгового оподаткування.
Як додає Дмитро Бутрій, щодо херсонських кавунів, то їх вже зібрали перші пів тисячі тонн з 30 га полів. А загалом цьогоріч очікують урожай кавунів та динь з майже 2 тис. га херсонських полів.
Вільних коштів на допомогу немає
Херсонська область нині перебуває в однакових податкових умовах із рештою України. Але 90% господарств після деокупації розбиті. На правому березі Херсонщини не залишилося жодного цілого елеватора чи складу. З технікою — аналогічно: що росіяни не вивезли, те знищили. Про це розповів Олександр Гордієнко, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Херсонської області в інтерв'ю Kurkul.com.
Нещодавно відбувся круглий стіл за участі Міністра агрополітики та продовольства Віталія Коваля. Олександр Гордієнко був на зустірічі. Вільних коштів на допомогу немає. Міністр сказав, що працюватимуть програми, вже закладені в бюджет: 1000 грн дотацій на 1 га посіяного.
«Я їхав до Києва полями Дніпровщини, Черкащини, Київщини — там ситуація на полях задовільна. Загалом по Україні врожай буде, а на Херсонщині він — кратний нулю. Залишається лише 1000 грн/га від держави. Але цих коштів не вистачить. Ми просили хоча б по 10 000 грн/га тим, хто офіційно задекларував засіяні поля. Вони все одно не покриють витрат. У середньому вартість посівної — 20 000 грн/га. Але ця допомога потрібна хоча б для того, щоб провести посівну озимих наступного року. Через посуху ми навіть не зібрали насіння для повторного засіву», — каже він.
Як зазначив Олександр, кредитування за програмою «5-7-9%» на Херсонщині нереальне — потрібні гарантії, застави. А що заставляти, коли вся техніка розбита або викрадена? Аналогічна ситуація зі страхуванням полів.
Надіслати новину: @NovakahovkaCity_bot

Новини рубріки

Поліція Херсонщини розшукує жителя Станіслава за скоєння особливо тяжкого злочину
17 липня 2025 р. 16:58

Сім'я херсонських колаборантів не може отримати обіцяне в Росії житло
17 липня 2025 р. 15:03