Пам’ятник барону Мюнхгаузену занепадає у центрі Хмельницького

02 грудня 2024 р. 17:32

02 грудня 2024 р. 17:32


54 роки тому у дворі будинку на вулиці Кам’янецькій, 47 у центрі Хмельницького встановили пам’ятник герою роману Рудольфа Еріха Распе барону Мюнхгаузену. Пам’ятник був особливий тим, що доповнювався фонтаном. Щоправда, уже багато років він не діє, а скульптура без належного догляду занепадає та руйнується.

Автори зобразили відомого хвалька та брехуна у вигляді вершника на коні у комічний спосіб. Як в одній із розповідей про барона, його кінь має лише передню частину. Він п’є воду із діжки, яка виливається ззаду у фонтан. Однак побачити це хмельничани вже можливості не мають.

Постамент з’явився у Хмельницькому невипадково.

Є такі дані, що сам барон Мюнхгаузен, реальний барон Мюнхгаузен, пов’язаний якоюсь мірою з Поділлям, – розповідає доцентка кафедри літератури та української мови, викладачка Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Валентина Слюско. – Зокрема, сутички із турками відбувалися біля Хотина, тому однозначно, що він десь в Кам’янці-Подільському нашому наслідив своїми підошвами.

Нині скульптура у незадовільному стані. Бетон осипається, фонтан не діє, а його розташування не зробило пам’ятник популярним серед містян.

Коли в нас в Хмельницькому був зданий будинок для художників, він так і називався тоді – “Будинок художників”, на двох середніх поверхах жили сім’ї хмельницьких художників. І от вони для своїх діток в цьому дворі придумали такий цікавий фонтанчик, – нагадала історію появи пам’ятника Валентина Слюско.

Постать прототипа героя не така яскрава, як у книзі. В юному віці він потрапив у військо, а під час війни допомагав Російській імперії у боротьбі проти турків.

Барон – це вже статусно. Правда, в сім’ї було семеро дітей, батько дуже зарання помер. Тому мати, щоб прилаштувати свого 17-річного сина, віддала його пажем до графа Брауншвейзького, який тоді виконував місію керівника найманих військ, – розповіла Валентина Слюско.

Чи залишати пам’ятник-фонтан та покращувати його стан, чи замінити на нових героїв сучасності, питання, як для Хмельницького, риторичне, адже це не перша пам’ятка культури, що занепадає та руйнується в місті. А той факт, що прототип скульптурного героя кілька століть тому воював на боці Російської імперії, і взагалі може зіграти з бароном злий жарт і пам’ятник можуть оголосити таким, що підпадає під декомунізацію , адже це для Хмельницького вже не дивно.

Детальніше – у сюжеті каналу Перший Подільський.

Автор: Тетяна Новак

Пам’ятник барону Мюнхгаузену занепадає у центрі Хмельницького

Джерело: podillyanews.com

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua