Ціни на пальне поповзли в гору

21 січня 2025 р. 10:18

21 січня 2025 р. 10:18


Ціни на українських автозаправних станціях зросли після нового року. Це, зокрема, зумовлено черговим підвищенням акцизів, а також зростанням вартості нафтопродуктів на світових ринках. Чи збільшуватимуться і далі, з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.

Україна отримую пальне з 15 країн

Хоча ще у 2022 році Україна повністю втратила всі джерела постачання пального, нині цей ринок продовжує зміцнюватися. А Україна отримує пальне одразу з 15 країн. Серед найбільших постачальників: Польща, Румунія, Греція, США. У 2024 році до переліку долучилася ще й Німеччина. “Звідти почали надходити помітні обсяги саме бензину автомобільного. Це є наслідком того, що споживання бензину в Європі падає, виробництво залишається великим. І відповідно зʼявився новий напрямок, який раніше важко було навіть собі уявити”, повідомив експерт з ринку пального Сергій Куюн під час брифінгу в Медіацентрі Україна.

Постачання різних видів пального до України зростає неоднорідно: у 2024 році імпорт дизпалива зріс, в той час, як імпорт скрапленого газу, навпаки, знизився.

Знижується споживання бензину та скрапленого газу це пальне, яке споживають здебільшого фізособи для легкових автомобілів. Відповідно, це може свідчити і про міграцію, яка триває, і про те, що багато хто сьогодні приєднався до війська”, пояснив Куюн. Водночас, на думку експерта, зростання імпорту дизельного пального може бути повʼязане зі збільшенням активності вантажних перевезень.

Чому дорожчає пальне?

Підняття акцизів на пальне, а також зміна цін на світових ринках, спричинили зростання цінників на українських автозаправних станціях. Відповідно до моніторингу Консалтингової групи “А-95”, від першого січня в Україні зросли ціни на бензин, дизель та скраплений газ. Подорожчання склало 1-2 гривні, залежно від АЗС. За словами Сергія Куюна, коливання в таких межах відбуваються часто, оскільки це особливість ринку, в якому присутня залежність від світової ціни.

Але г оворити про те, щоб ціна додала на сім гривень, десять гривень на літрі або 20-15% від ціни для цього немає сьогодні підстав абсолютно ніяких”, запевнив він.

Експерт також нагадав, як змінилися ціни на пальне в Україні протягом 2024 року. Так, 95-й бензин за минулий рік подорожчав на 4,7 грн (9,5%), дизпальне додало 2,4 грн (4,7%), скраплений газ зріс у ціні на 3,1 грн на літрі (12%).

Нагадаємо, вересні минулого року Володимир Зеленський підписав закон, який передбачає підвищення ставок акцизного податку на пальне до європейського рівня до 1 січня 2028 року. Перше підняття акцизу відбулося 1 вересня 2024. Друге 1 січня 2025. Зібрані завдяки підвищенню акцизів кошти спрямовують на підтримку Сил оборони.

Ціни на пальне поповзли в гору

Джерело: proskurivplus.km.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua