вологість:
тиск:
вітер:
Юнацький МУР: Олександр Хоменко зустрівся із творцями шкільної вистави про «Розстріляне відродження»
Від шкільної сцени до зустрічі з автором проєкту
10 квітня у Хмельницькому відбувся допрем’єрний показ фільму «МУР. Ти [Романтика] в кіно». Презентував мюзикл співзасновник проєкту МУР, режисер-постановник та автор сценарію Олександр Хоменко. Він же зустрівся із городоччанками Єлизаветою Попович та Наталією Боднарчук, завдяки яким адаптована версія «МУР. Ти [Романтика]» була представлена на городоцькій сцені.
Подія, яка зіткала минуле й сьогодення, трагізм історії та юнацький ентузіазм, розгорнулася на сцені Городоцького будинку культури 4 квітня. Учні 11-Б класу не просто адаптували, а прожили історію мюзиклу «МУР. Ти [Романтика]», присвяченого трагічним подіям у харківському будинку «Слово» та репресіям української інтелігенції початку XX століття. Їхня 20-хвилинна вистава не залишила байдужим навіть співзасновника проєкту МУР, режисера-постановника та автора сценарію Олександра Хоменка.
— Чи подумали б ми три роки тому, що портрети відомих українських поетів, таких як Володимир Сосюра, Лесь Курбас, Микола Хвильовий та Михась Семенко будуть на худі підлітків? Або ж що у книгарнях України серед ТОП-5 книжок на 3 чи 4 місці буде книга «Слово про Будинок «Слово» Куліша?, — зазначив у інтерв’ю для Городок .Cіty Олександр Хоменко. — А тепер скажу, що я хочу жити у суспільстві, в якому діти ставлять такі вистави. Бо якби там не було, але до інтерв’ю, премій, автографів ми звикаємо. А от завдяки таким історіям і хочеться щось робити. Це причина, через яку ти розумієш, що недарма живеш і недарма це все зробив.
Автографи від Олександра Хоменка Фото: Городок.City
Зародження ідеї
Ідейними режисерками-постановницями адаптації мюзиклу стали одинадцятикласниці Городоцького ліцею №1. Дівчата зізнаються, що знайомство з творчістю гурту МУР для кожної відбулося по-різному, але спільним стало глибоке занурення в історію, ретельний аналіз алюзій та пошук прихованих сенсів у кожному слові.
— Про МУР я дізналася із ТікТоку, коли почула їхню пісню «Спочатку було слово» і це фактично було кохання з першого прослуховування. Саме тоді я почала активно цікавитися історією «Розстріляного відродження», почала більше читати та дивитися про представників цього періоду, — розповіла Наталія.
— І я одразу зрозуміла: хочу, аби більше людей знали історію, знали події , які вплинули на сьогодення, знали письменників не просто зі сторінок шкільного підручника. Аби ті, хто навіть не цікавилися історією, змогли зрозуміти трагічність тих подій та важливість творчості людей того часу, — додала Єлизавета.
Єлизавета Попович та Наталія Боднарчук у м. Хмельницький під час зустрічі із Олександром Хоменком Фото: Городок.City
Робота над виставою
Випадкове усвідомлення спільного захоплення стало поштовхом до дії. Дівчата вирішили: «МУР. Ти [Романтика]» зазвучить і в Городку, а найкращим приводом став щорічний благодійний концерт їхнього навчального закладу.
— Тоді почалось найцікавіше, — пригадує Єлизавета. – Ми з Наталочкою почали розробляти сценарій. Ми залишалися після уроків, придумували, змінювали, щось викидали, упорядковували в хронології, роздавали ролі. Знали, ми — 11 клас, а отже потрібно долучити усіх. І вистава має мати глибокий сенс.
Натхненням стала не лише сама історія, але й неймовірний ентузіазм однокласників.
— Ми були вражені, — додає Наталія, — адже не очікували такого ентузіазму від наших однокласників. Тоді розпочався найцікавіший місяць, який згуртував наш клас у спільній справі.
Одинадцятикласниці розповідають, як всі сумлінно ходили на численні репетиції, разом вносили корективи до сценарію, шукали найкращі рішення для втілення їхньої мрії. І найприємніше те, що до створення гарної картинки долучились усі.
— Ніколи не забуду своє хвилювання у день Х. За закритими кулісами моєю останньою фразою перед виходом було: «Давайте викладемось на повну, покажемо, на що здатний 11-Б», — каже Ліза. — Сподіваюсь, нам вдалось показати зрозуміло історію тим, хто її не знає, і захопити загальною картинкою тих, хто не дуже полюбляє нею цікавитися. І я впевнена, ті, хто знає нашу історію, зрозуміли кожне слово та усю глибину сенсу нашої постановки.
Нагорода за працю
Кульмінацією цієї натхненної роботи стала зустріч з Олександром Хоменком та художницею-постановницею «МУР. Ти [Романтика] в кіно» Софією Пляцко. Соціальні мережі були тим містком, що з’єднав юних митців з авторами оригінального проєкту.
— Вистава одинадцятикласників Городоцького ліцею №1 стала не просто адаптацією відомого мюзиклу, а потужним мистецьким висловлюванням, що засвідчило небайдужість молодого покоління до трагічних сторінок минулого та їхнє прагнення до збереження національної пам’яті, — сказала Софія Пляцко. — Це той рівень самоорганізації та самотворчості серед молоді, про який ми сподівалися лише у фантазіях.
Зустріч із режисеркою-постановницею Софією Пляцко Фото: Городок.City
Варто зазначити, що мюзикл «МУР. Ти [Романтика] в кіно» — це перший в Україні оригінальний історичний мюзикл. Допрем’єрний промотур фільму стартував 3 квітня у Харкові та охопить 10 міст. Ще за 10 днів до прем’єри розпродали понад 4 тисячі квитків.
Проєкт МУР створений під час повномасштабної російсько-української війни українськими митцями з Києва та Донецька. До його складу входять: Олександр Хоменко (режисер, актор, сценарист, автор текстів), Віктор Ткаченко (композитор, актор) і Микола Шмундир (актор), Марія ОʼРайлі (режисерка монтажу), Олександр Заїка (виконавець та автор пісень). На рахунку гурту чотири студійні релізи: «МУР Vol. 1», «Захалявна книжечка» (2022), Ти [Романтика] (2024), Pax Romana (2025). До них увійшли пісні на вірші Івана Франка, Василя Стуса, Миколи Вінграновського, Павла Тичини, Василя Симоненка, Юрія Іздрика та інших українських поетів.

Новини рубріки

Святкові служби та освячення кошиків на Великдень: графік по храмах Старокостянтинова
16 квітня 2025 р. 11:32

Волонтери «Захисту» повернулися з передової і знову на передову
16 квітня 2025 р. 10:01

Військового зі Старокостянтинівщини відзначили нагородою Головнокомандувача ЗСУ «Золотий Хрест»
16 квітня 2025 р. 09:42