Працюють 24/7: казначеї цілодобово тримають фінансовий фронт

28 квітня 2025 р. 00:01

28 квітня 2025 р. 00:01


27 квітня відзначають своє професійне свято казначеї. Їхня робота, на перший погляд, може здатися непомітною, але від неї залежить вчасне забезпечення фінансовими ресурсами усіх сфер життєдіяльності. Виплати зарплат і пенсій, ефективне фінансування закладів освіти, охорони здоров’я, культури, діяльності органів державної влади, будівництва і ремонту житла, доріг бюджетним коштом. А в умовах воєнного стану вкрай важливо, щоб всі наявні фінансові ресурси насамперед були спрямовані на національну безпеку та оборону країни...

Цьогоріч Державна казначейська служба України відзначає 30-ту річницю з дня заснування. Не минуло й року, як добрий почин перейняло наше місто. Місцеву казну – Нетішинське управління державного казначейства було створено 1 січня 1996 року. З 2002 року установу очолює Марія Самохіна, яка працює в Нетішинському казначействі з часу його створення. У місті її знають як професійного та принципового фахівця, бо ж у своїй роботі керується законністю, порядністю, людяністю. Виплекала вона й чудовий колектив.

Напередодні професійного свята Марія Самохіна розповіла журналістам Нетішин.city про історію створення казначейської служби, основні віхи розвитку, колектив професіоналів й однодумців та роботу в умовах війни.

- Казначейство - порівняно нова фінансова структура. Маріє Олександрівно, чому в незалежній Україні постала потреба у її створенні?
- Створення нового фінансового інституту у 1995 році вимагав час. Розпорошення коштів по банках, перехідна економіка, відмивання грошей, порожній бюджет, затримки виплат заробітної плати бюджетникам та інших платежів призвело до величезної фінансової кризи. Створений Національний банк України не забезпечував покладених на нього функцій розподілу асигнувань бюджетним установам. Кошти, перераховані банкам на фінансування бюджетних установ, зависали уже в приватних банках.

За таких умов постало питання оперативного управління державними статками, спрямування їх на першочергові соціально-економічні потреби, а це можна було здійснити лише через створення нової структури з налагодженим прозорим механізмом виконання державного бюджету. Тому 27 квітня 1995 року Указом Президента України №335 при Міністерстві фінансів України було створено Державне казначейство України. Постановою КМУ №590 від 31 липня 1995 року затверджено Положення про Державне казначейство України.

На нього покладалось виконання всього комплексу завдань, пов’язаних з касовим виконанням бюджетів всіх рівнів та ефективним управлінням бюджетними коштами. Якщо сказати простими словами, то казначейство – це велика бухгалтерія країни.

Історія Нетішинського казначейства розпочалася 1 січня 1996 року з призначення на посаду першого керівника Людмили Карманець. Але фактично установа (спочатку відділення Держказначейства) почала функціонувати з 25 березня 1996 року. До її функцій входили облік дохідної частини державного бюджету та відшкодування витрат підприємствам, установам, організаціям, на яких працювали постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС.

Загалом на момент створення у 1995 році на казначейство було покладено лише 8 функцій, а впродовж 30 років їхня кількість зросла до понад 100, що дозволило Державній казначейській службі вплинути на фінансову стабільність економіки країни.
- Казначейство, як гнучка фінансова інституція, завжди мусить крокувати в ногу з часом. Які етапи становлення йому довелося пройти?
- За час свого існування казначейство пройшло складні етапи становлення. Навіть були спроби ліквідації новоствореної служби. Але вона з кожним роком, виконуючи покладені на неї функції, впевнено розвивалася, удосконалювалася, розширюючи свій вплив на бюджетну сферу.

Перші два роки були найскладнішими. Казначеям доводилося шукати у приватних банках уже перераховані кошти підприємствами в рахунок сплати податків і платежів, які належали державному та місцевому бюджетам, ліквідовувати взаємозаліки - розрахунки у не грошовій формі із бюджетом.

У 2003-2004 роках було здійснено перехід на повнофункціональне казначейське обслуговування місцевих бюджетів.

Впродовж наступних двох років було запроваджено новий порядок відображення у бухгалтерському обліку з виконання бюджетів зобовʼязань, відкриття асигнувань та здійснення видатків. Відтак казначейство вже володіло не тільки станом обліку бюджетів, а й бюджетних установ.

Згодом у 2008 році сформовано єдиний реєстр для розпорядників та одержувачів бюджетних коштів. 2009 рік ознаменувався переходом на прямі міжбюджетні відносини. У 2010 році введено нову бюджетну класифікацію, яка відповідала міжнародним стандартам.

Були й нелегкі періоди у роботі казначейства. Зокрема, у 2012-2014 роках нестача вільних грошових коштів в країні призвела до несплати рахунків розпорядників та одержувачів коштів. Країна перебувала у глибокій кризі. Ми стримували видатки, направляли їх насамперед на заробітну плату і соціальні допомоги. Мабуть, саме завдяки казначеям тоді вдалося уникнути дефолту в країні.

Разом з тим, у 2014 році було запущено пілотний проєкт дистанційного обслуговування розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, створено централізований майданчик сховища інформації, запроваджено централізовану модель обслуговування розпорядників державного бюджету, ведення бухгалтерського обліку бюджетних установ відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Варто зауважити, що система дійсно виправдала себе та допомогла, особливо у період воєнного стану, розпорядникам, одержувачам та іншим клієнтам стабілізувати розрахунки, вчасно проводити всі платежі.

Внесені зміни до Податкового та Бюджетного кодексів дозволили запровадити електронний облік ПДВ. Це також великий крок вперед, адже завершились схеми тіньового та нецільового отримання відшкодування ПДВ.

На органи казначейства також покладено функцію виконання судових рішень, за якими боржником є держава або бюджетні установи. Це велика та потужна робота і на сьогоднішній момент відшкодування уже проведено за 2024 рік.

У 2018-2019 році у казначействі запровадили здачу звітності бюджетними установами у єдиній електронній системі «Є-Звітність».

З 2025 року всі операції щодо виконання державного бюджету здійснюються через органи казначейства. Всі міністерства та відомства переведені на обслуговування через Державне казначейство України із забезпеченням поточного та попереднього контролю при проведенні платежів, контролю при зарахуванні надходжень та спрямуванні видатків.

На сьогодні майже вся система казначейства є автоматичною та дистанційною, проте зі своїми клієнтами намагаємося спілкуватися не тільки онлайн, а й наживо.

Впровадження прогресивних технологій, висока якість розрахунково-касового обслуговування, запобігання порушенням бюджетного законодавства – наразі це основні функції казначейства.

- Як працює казначейство в умовах воєнного стану?
- В умовах воєнного стану на органи казначейства покладені особливі обовʼязки - це обслуговування клієнтів 24/7, тобто цілодобово. Керуючись Постановою від 9 червня 2021 року Nº590 «Про затвердження Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою України в особливому режимі в умовах воєнного стану», органи казначейства забезпечують реалізацію державної бюджетної політики у сфері фінансів на теренах нашої України, в умовах воєнного стану відстоюють інтереси держави щодо зміцнення бюджетної дисципліни й законності витрачання фінансових ресурсів.

Не секрет, що фінансова ситуація в країні складна. Сьогодні всі наявні фінансові ресурси насамперед спрямовуються на національну безпеку й оборону країни та здійснення заходів правового режиму воєнного стану. Але варто зауважити, що видатки на заробітну плату бюджетним установам, соціальний захист громадян також є пріоритетними та проводяться в першу чергу.

У звʼязку із повномасштабним вторгненням із 654 територіальних органів казначейства функціонує наразі 591. Фахівці з окупованих територій працюють в інших територіальних органах. Ми також прийняли у свій колектив фахівця з казначейства міста Маріуполя Донецької області.
- Кажуть, що свято казначеїв – це і свято їхніх розпорядників. Як налагоджена робота Нетішинського казначейства з розпорядниками?
- Це дійсно так, бо ми тісно співпрацюємо з нашими розпорядниками. Вони у нас найкращі. Завжди виконують поставлені перед ними завдання, чітко дотримуються вимог бюджетного законодавства.

Варто додати, що наше управління обслуговує 48 розпорядників та одержувачів коштів, а також інших клієнтів, яким відкрито понад 700 рахунків. Щоденно працівники управління обробляють тисячі платіжних інструкцій – це і розписи, плани асигнувань, кошториси, довідки про зміни, платіжні доручення тощо. При цьому проводиться попередній та поточний контроль, що дає можливість уникнути нецільового направлення та використання бюджетних коштів. Казначеї працюють без затримки в обслуговуванні за чітко налагодженою системою.

За 29 років роботи у нас практично не виникало проблем з розпорядниками коштів. Тож користуючись нагодою, хочу подякувати їм за фінансову та економічну дисципліну. Особливі слова вдячності за співпрацю та підтримку хочеться висловити міському голові Олександру Супрунюку, начальнику військової адміністрації Григорію Олендрі, секретарю міської ради Івану Романюку та начальниці фінансового управління Валентині Кравчук.

- Ефективна реалізація фінансової політики, зміцнення бюджетної дисципліни й законності у сфері витрачання державних коштів багато в чому залежить саме від грамотної та злагодженої роботи працівників казначейства. Маріє Олександрівно, розкажіть про очолюваний вами колектив.

- Ось уже 29 років казначеї міста Нетішина виконують усі поставлені завдання, які б складні вони не були. Запорукою успішної роботи був і залишається надійний кадровий потенціал. Високий професіоналізм працівників казначейства, відданість справі, дотримання бюджетної дисципліни забезпечують високі результати роботи управління. Нетішинська казначейська служба – це 10 фахівців-однодумців, які працюють, як злагоджений механізм, та здобули заслужений авторитет у місті, в області та навіть на рівні держави.

Напередодні професійного свята окремо хочеться подякувати ветеранам казначейства та фахівцям, які здійснили вагомий внесок у розбудову казначейської служби у Нетішині, зокрема першому керівнику Людмилі Карманець , заступниці Ларисі Шаповаловій, спеціалістам Наталії Артенюк, Олені Свішевській, Тетяні Гудзь.

Особливої подяки заслуговують працівники, які не залишили своє робоче місце у важкі перші дні війни та впевнено йдуть вперед. Це заступник начальника управління-начальник відділу обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів Валентина Білецька , яка у казначействі вже майже 19 років. Вона вправно справляється з обов’язками заступника та керівника відділу.
Понад 20 років не зраджує скарбничій справі головний спеціаліст відділу обслуговування розпорядників коштів та інших клієнтів Леся Іващенко, яка прийшла працювати у Нетішинське казначейство після закінчення вишу.

Понад 25 років життя присвятила роботі у казначействі головний спеціаліст відділу звітності та бухгалтерського обліку Надія Реуцька.

Я горджусь фахівцями, які поповнили наші ряди не так давно, але швидко опанували роботу скарбника. Це головні спеціалісти Наталія Власюк, Наталія Бердіна та провідний спеціаліст Наталія Заєць.

З нетерпінням чекаємо двох фахівців, які наразі перебувають у декретній відпустці,  - Руслану Андрейцеву та Інну Баєчко.

Всі працівники казначейства постійно підвищують свій фаховий рівень, що дозволяє їм на високому професійному рівні виконувати свої зобов’язання, надавати кваліфіковані консультації, доброзичливо та якісно обслуговувати клієнтів.

З огляду на обсяг роботи, яку виконують нетішинські казначеї, не завжди вистачає восьмигодинного робочого дня, особливо в останні дні місяця, бюджетного року. Жодного разу ніхто з них не залишив робоче місце, не завершивши казначейське обслуговування, процес обліку.

- Ефективна та злагоджена робота працівників казначейства – це насамперед заслуга керівника.
- Мабуть, що так. 29 років свого життя я присвятила цій фінансовій структурі. Надзвичайно рада, що стояла біля її початків. Сьогодні я горджуся, що нам вдалося створити таку прекрасну фінансову установу. Було нелегко. Але основним кредом нашої роботи було - працювати на розвиток і благо нашої держави, берегти кожну копійку та направляти її тільки на цілі, визначені законом.

Пригадую, як ми розпочинали свою роботу в одній кімнаті. Потім нам виділили приміщення в гуртожитку. Згодом орендували приміщення в банку. Сьогодні Нетішинське управління казначейської служби знаходиться у світлому просторому приміщенні, яке оснащене сучасними засобами роботи, відтак створені прекрасні умови для плідної праці. Все це завдяки підтримці місцевої влади та військової адміністрації.

"З нагоди професійного свята та 30-річчя створення казначейської служби на теренах нашої держави хочу висловити вдячність своїм працівникам за відданість справі, наполегливість та високий професіоналізм, за згуотлваність та злагоджену роботу. Ми стійкі до викликів, і, я впевнена, що так буде й надалі. Щиро зичу усім казначеям нестримного руху вперед, досягнення нових високих цілей та здійснення всіх задумів. Міцного здоров’я, мирного неба, добра, успіхів, заслуженої пошани та задоволення від такої почесної праці."

Реклама

Працюють 24/7: казначеї цілодобово тримають фінансовий фронт

Джерело: netishyn.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua