вологість:
тиск:
вітер:
«Могили предків»: у Городку відкрили фотовиставку давніх некрополів
Унікальна виставка
16 травня у санктуарії Святого Антонія в Городку відкрилася унікальна фотовиставка, на якій представлено надгробки з давніх українських, польських та єврейських кладовищ і місць поховання. Виставка є частиною проєкту «Могили предків», що реалізується ГО «Україна Інкогніта» спільно з відділом культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міської ради та фінансується з місцевого бюджету.
Мета проєкту — зберегти та популяризувати багатонаціональну історію Поділля через дослідження старовинних некрополів, які свідчать про співіснування української, польської та єврейської спільнот.
Досліджено близько 40 кладовищ
Як розповів співавтор проєкту та місцевий краєзнавець Дмитро Полюхович, досліджуються кладовища історичної Городоччини — не лише території сучасної громади, а й колишнього Городоцького району.
Дмитро Полюхович
Фото:
Городок.City
Автор:
Маріанна Шкаврон
— Згодом, на основі зібраних матеріалів, плануємо створити туристичні маршрути, адже серед об’єктів, які ми виявили, є справді унікальні пам’ятки. На виставці представлено лише незначну частину нашого доробку. Ми свідомо обрали великий формат фотографій, хоч це й обмежує кількість експонатів через вартість. Насправді матеріалу — в рази більше. Ця експозиція також символізує своєрідний «екватор» проєкту: вже досліджено близько 40 кладовищ і місць поховань, зокрема й позацвинтарних локацій, які також мають велику історичну цінність, — зазначив Дмитро Полюхович.
Усього на виставці представлено 30 планшетів — по десять, присвячених кожній з трьох етнічних спільнот. Також експонуються світлини храмів різних конфесій Городоччини, автором яких є місцевий фотограф та активний учасник проєкту «Могили предків» Ігор Моцний.
— Частину цієї виставки минулого року вже експонували в нашому Інституті богословських наук. Нинішня — дещо розширена. Вона надзвичайно важлива, бо зберігає пам’ять про людей, які жили на цих територіях, і демонструє співіснування українців, поляків та євреїв — як представників різних національностей, так і релігій: католиків, православних і юдеїв. У час війни, коли країна-агресор намагається знищити нашу історію, такі ініціативи є особливо цінними. Наш обов’язок — дбати про місця пам’яті, доглядати кладовища і передавати цю спадщину наступним поколінням, — наголосив ректор Інституту богословських наук о. Олег Жарук у коментарі для Городок .City.
О. Олег Жарук Фото: Містечко.City
На відкриття виставки завітали представники місцевої влади, духовенства різних конфесій і мешканці міста. Почесним гостем став віцеконсул Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці Томаш Коваль.
Томаш Коваль Фото: Містечко.City
— Хоч ця виставка і невелика за масштабом, вона надзвичайно глибока за змістом. Це важливий крок для збереження багатонаціональної історії регіону. Як віцеконсул Республіки Польща, я радий долучитися до цієї ініціативи. Городок — важливе місто для польської спільноти Хмельниччини. Тут діє школа з вивченням польської мови, а місцева польська громада залишається активною. Ми зацікавлені в подальшій співпраці й плануємо й надалі підтримувати такі культурні ініціативи та регулярно відвідувати місто, — зазначив дипломат.
Виставка експонується у Санктуарії Святого Антонія невипадково — святиня зведена на території старого кладовища, частина надгробків якого досліджена експертами та представлена на виставці.
— Тішуся, що така подія відбувається саме в нашому храмі. Це не просто історія — це жива пам’ять про предків. Виставка нагадує нам, наскільки важливо берегти ці місця, пам’ятати про тих, хто пішов з життя, молитися за них і передавати цю відповідальність наступним поколінням, — зазначив настоятель храму о. Віктор Лутковський.
О. Віктор Лутковський Фото: Містечко.City
Фотовиставка триватиме в Городку до 26 травня, після чого помандрує до Кам'янець-Подільського.

Новини рубріки

На Шепетівщині перевернулось авто та пошкодило домоволодіння
19 травня 2025 р. 19:08

Назавжди 50: на фронті загинув захисник з Хмельниччини
19 травня 2025 р. 18:47

Курорти Туреччини 2025: ціни, готелі, путівки онлайн турагенції АНЕКС Тур
19 травня 2025 р. 17:44