вологість:
тиск:
вітер:
20 травня відзначають Всесвітній день бджіл
В останні десятиліття у світі забили на сполох: бджоли виявилися під загрозою вимирання. Їхньому захисту присвячений Всесвітній день бджоли, який, починаючи з 2018 року, відзначають 20 травня.
Всесвітній день бджіл — це не лише свято, а й можливість підвищити обізнаність про захист бджіл. У цей день проводять фестивалі, виставки, лекції та практичні заняття з бджільництва. В освітніх закладах проводять уроки, присвячені бджолам, а в громадах висаджують медоносні рослини, щоб створити сприятливі умови для запилювачів.
В Україні, бджільництво має давні традиції, тому День бджіл є приводом нагадати про значення цієї галузі для економіки. Україна входить до числа найбільших експортерів меду у світі (минулого року була на п’ятій сходинці), а бджільництво є джерелом доходу для тисяч сімей, особливо в сільській місцевості.
Холодна весна: виклики для бджіл
Цього року травень в Україні, особливо на заході країни видався рекордно холодним. Температури часто опускалися нижче норми, а заморозки та дощі створювали несприятливі умови для бджіл. Така погода має прямий вплив на їхню активність і, відповідно, на виробництво меду. Адже холод зменшує активність бджіл. Бо ці комахи активні за температури тільки вище 15 °C. У холодну погоду вони залишаються у вуликах, не вилітаючи по нектар і пилок. Це призводить до скорочення збору нектару, що є основою для виробництва меду.
“ Вони ні пилок, ні нектар не збирають. Їм холодно. Температура заціпеніння бджоли — це 8° тепла. Тоді вона переходить в анабіоз: не рухається, просто сидить. Якщо не настає потепління, то вона так і помирає. Пасіки потрібно годувати, інакше бджоли помруть. Вони не приносять нектару, а їм треба їсти самим і годувати своїх діток. Тому бджоли з’їли мед, який зібрали ” , — поясн ю ють фахівці .
До того ж холодна весна затримує цвітіння медоносних рослин, таких як акація, липа чи соняшник. Навіть якщо цвітіння відбувається, дощі змивають нектар, а низькі температури знижують його виділення рослинами. Це все створює проблеми для виживання бджолиних сімей.
Чи буде мед цього року
Х олодний квітень і травень можуть суттєво вплинути на врожай меду, особливо акацієвого, який є одним із найцінніших сортів. Якщо холодна погода триватиме, бджоли можуть зібрати значно менше нектару, і це призведе до скорочення обсягів меду. На приклад, різкі зміни клімату у 2021 році спричинили недобір меду на 40-50%, ніж за сприятливої погоди. Тобто цього року ситуація може повторитися, а це призведе до зростання цін.
Проте ситуація не є безнадійною. Бджоли — надзвичайно адаптивні комахи, а бджолярі мають інструменти, щоб мінімізувати втрати. Якщо після холодного травня настане тепла погода, бджоли ще матимуть шанс зібрати нектар із пізніх медоносів, таких як липа, гречка чи соняшник, малина, конюшина, синяк, чебрець, гірчиця та багато інших.
Тож холодна весна створює серйозні виклики для бджільництва, але з правильним підходом бджолярі можуть мінімізувати втрати. Мед, можливо, буде в менших обсягах, однак точно українці не будуть позбавлені цього улюбленого багатьма продукту.
Насправді холодна весна — лише один із багатьох викликів, з якими стикаються бджоли. Велику проблему становлять пестициди, які є однією з головних причин скорочення популяцій бджіл у всьому світі, включаючи Україну.
Допомогти бджолам може кожен із нас. Для цього треба уникати пестицидів у господарстві та висаджувати медоносні рослини. Наприклад, лаванду, шавлію, конюшину, чи соняшники.

Новини рубріки

Які статки та пенсії задекларували очільники прокуратури Хмельниччини
20 травня 2025 р. 18:34

На Хмельниччині посилюють моніторинг процесу встановлення інвалідності: є перші кадрові висновки
20 травня 2025 р. 18:07