Десерт, який не завжди був десертом

11 липня 2025 р. 12:58

11 липня 2025 р. 12:58


Для усіх ласунів сьогодні особливий день. Щорічно 11 липня святкують Всесвітній день шоколаду. Ідея свята виникла 1995 року у Франції, яке набуло популярності в інших країнах. В Україні це свято відзначають від 2016 року.

Статистика запевнює — дев’ять з десяти людей люблять шоколад, щодня ці ласощі їдять близько 1 мільярда поціновувачів. Крім того, що він дуже приємний на смак, шоколад допомагає нам бути щасливими і здоровими. Він підвищує рівень серотоніну і дофаміну — гормонів гарного настрою, є потужним джерелом антиоксидантів, сприяє поліпшенню кровообігу та зменшенню кров’яного тиску, знижує ризик серцевих захворювань. Шоколад не тільки смачний і корисний — це і комплімент, і універсальний подарунок, і незмінний атрибут усіх дитячих свят, а побажання “хай у вас все буде в шоколаді” зробило його ще й синонімом багатства і достатку.

До нас шоколад прийшов з Америки і спочатку споживання шоколаду в Європі дійсно був доступний тільки багатим людям. Лише на початку 20-го століття, з появою промислового виробництва, шоколадом змогли насолодитися і люди, які не належали до аристократії. Зараз слово шоколад викликає в уяві образи різнокаліберних плиток, яскравих цукерок чи хрустких батончиків з різними наповнювачами, але сьогоднішній шоколад мало схожий на шоколад минулого.

Десерт, який не завжди був десертом

Протягом більшої частини історії шоколад був шанованим, але гірким напоєм, а не солодкими ласощами. Неясно, коли какао вперше з’явилося на сцені історії і хто його винайшов. Але в запасниках Смітсонівського національного музею американських індіанців є знахідки, датовані приблизно 1500 до н.е., зі слідами теоброміну — стимулюючого з’єднання, виявленого в шоколаді і чаї. Це стародавні горщики, якими користувалися ольмеки — перша відома цивілізація Центральної Америки. Вважається, що ольмеки використовували какао для приготування церемоніального напою. Ольмеки, безсумнівно, передали свої знання про какао племені майя, які не тільки споживали шоколад, а й шанували його. У багатьох будинках майя шоколад вживали під час кожного прийому їжі. Шоколад майя був густим і пінистим і часто поєднувався з перцем чилі, медом або водою.

Натомість ацтеки, які згодом витіснили майя, вивели своє захоплення шоколадом на інший рівень. Вони вважали, що какао було дано їм від богів. Як і майя, вони смакували шоколадні напої, але й також використовували какао-боби в якості валюти для покупки їжі та інших товарів. Так, за 10 зерен можна було придбати кролика, а за сто — персонального раба. У культурі ацтеків какао-боби вважалися ціннішими за золото. Зерна какао навіть підробляли, вирізаючи фальшиві боби з глини. Цікаво, що какао-боби використовувалися в деяких частинах Латинської Америки як валюта аж до XIX століття.

Іспанцям, які першими з європейців скуштували заокеанську новинку, гіркий смак традиційного енергетика американських аборигенів не сподобався. Але дослідним шляхом вони встановили, що цукор дуже покращує смак шоколаду і тріумфальний хід нового для Старого світу продукту розпочався. Іспанці тримали рецепт виготовлення шоколаду в суворій таємниці. Але все таємне, особливо з таким неповторним смаком, рано чи пізно стає явним. Поступово з легкої руки мореплавців, які рознесли звістку про чудодійний напій, про шоколад дізналася вся Європа.

У 1850-х роках англієць Джозеф Фрай змінив всю шоколадну історію. Змішавши більшу кількість масла какао з какао порошком замість води, він навіки вписав своє ім’я в історію солодощів як винахідних твердого шоколаду. Через 25 років француз Анрі Нестле додав згущене молоко в готовий шоколад і отримав перший в світі молочний шоколад. А у 1879 Рудольф Линдт зі Швейцарії винайшов машину, яка перетирала і змішувала інгредієнти шоколаду до абсолютно однорідної і гладкої консистенції. Після цього стався справжній “шоколадний бум” і почалося його масове виробництво по всьому світу.

Незважаючи на те, що батьківщиною какао є Центральна і Південна Америка, майже 70% світової какао-сировини зараз виробляється в Африці. Какао або шоколадне дерево зростає в тропіках і потребує вологого клімату, тому не дивно, що всі плантації знаходяться на досить вузькій ділянці по обидва боки від екватора. Держава Кот-Д’івуар є одним із найбільших виробників какао, вона забезпечує ним близько 40% світових поставок. Причому процес добування сировини складно назвати сучасним і просунутим: 90% какао вирощується на невеликих сімейних фермах.

Какао — дерева-довгожителі, їхній вік може становити до 200 років, але плодоносять вони лише близько 25 років. Плоди какао схожі на лимон або невеличку диню, їхня вага може досягати півкілограма, а самі плоди іноді виростають до 30 сантиметрів. В одному плоді може бути до 50 бобів. Щоб отримати один кілограм шоколаду, потрібно близько 900 какао-бобів. На кожному какао-дереві дозріває понад 25 тисяч бобів, тобто з одного дерева можна зібрати достатню кількість какао-бобів, щоб зробити понад 27 кг шоколаду.

Лідером за споживанням шоколаду вважають Швейцарію, там з’їдають до 12 кг щорічно на людину. І це не дивно, адже шоколад — національна гордість Швейцарії. Його рецепти трепетно оберігають, а смаколики з нього продають не тільки в супермаркетах — шоколадні крамниці розкидані по всій країні.

Шоколад містить більше 600 смакових компонентів. Для порівняння, в червоному вині їх близько 200. Щоб отримати від шоколада радість, його не обов’язково їсти, можна просто нюхати. Запах шоколаду викликає розслаблення. До слова, такою властивістю не володіє жоден інший різновид їжі. Користь шоколаду не тільки в задоволенні, яке дарує нам його аромат, смакові якості та здатність стимулювати вироблення ендорфінів. Регулярне споживання шоколаду знижує ризик інфарктів на 17%.

Після невеликої порції шоколаду люди краще справляються з математичними завданнями — це довели вчені з Великобританії. За статистикою, у країнах, де люди їдять більше шоколаду, більше Нобелівських лауреатів.

Гарна новина для підлітків : науковці не знайшли взаємозв язку між появою прищів і споживанням шоколаду.

Білий шоколад технічно не шоколад. Білий шоколад містить масло какао, але в ньому немає какао-порошку. Само масло не дуже смачне, тому в нього додають молочний жир, ваніль і цукор.

Переїсти шоколаду теж можна. І справа тут не в діатезі, яким нас лякали у дитинстві. У шоколаді міститься алкалоїд теобромін — речовина, яка розширює судини серця та мозку, а також стимулює серцеву діяльність. Велика кількість теоброміну викликає ушкодження нирок і серцеву недостатність. Але щоб отримати смертельну дозу теоброміну, доведеться постаратися — небезпечна для життя доза становить близько 10 кг шоколаду за раз.

Десерт, який не завжди був десертом

Джерело: proskurivplus.km.ua