Ботулізм активізувався влітку: вже є жертви – як не стати наступним

13 липня 2025 р. 10:50

13 липня 2025 р. 10:50


З настанням літа в Україні стрімко зростає кількість випадків ботулізму — небезпечного інфекційного захворювання, що уражає нервову систему та може призвести до паралічу чи навіть смерті. За перше півріччя 2025 року в країні вже зафіксовано десятки випадків захворювання, зокрема й летальні.

Хмель­ницький об­ласний центр кон­тро­лю та про­фі­лак­ти­ки хво­роб роз­по­ві­дає, яка на­ра­зі си­ту­ація з бо­ту­ліз­мом та як убе­рег­ти­ся.

*Вог­ни­ще бо­ту­ліз­му — це ви­па­док або гру­па ви­пад­ків зах­во­рю­ван­ня, які об’єд­на­ні спіль­ним дже­ре­лом ін­фі­ку­ван­ня. Тоб­то, од­на або кіль­ка лю­дей от­ру­їли­ся од­ним про­дук­том, який був за­ра­же­ний збуд­ни­ком бо­ту­ліз­му.

За опе­ра­тив­ни­ми да­ни­ми у трав­ні 2025 ро­ку бу­ло за­ре­єс­тро­ва­но 17 вог­нищ із пі­доз­рою на бо­ту­лізм, у яких пос­траж­да­ли 19 лю­дей, усі — до­рос­лі. У 14 лю­дей під­твер­ди­ли ді­аг­ноз «бо­ту­лізм», із них за­ре­єс­тро­ва­но два ле­таль­них ви­пад­ки — у Ки­ївсь­кій і Чер­ні­гівсь­кій об­ластях. У п’яти ви­пад­ках по­пе­ред­ній ді­аг­ноз «бо­ту­лізм» не під­твер­дився. Про­ти­бо­ту­лі­ніч­ну си­ро­ват­ку бу­ло вве­де­но 13 пос­траж­да­лим.

У чер­вні 2025 ро­ку бу­ло за­ре­єс­тро­ва­но 11 вог­нищ із пі­доз­рою на бо­ту­лізм — пос­траж­да­ли 12 лю­дей, із них троє ді­тей. Чет­ве­ро осіб на­ра­зі ма­ють під­твердже­ний ді­аг­ноз «бо­ту­лізм». Шес­те­ро хво­рих про­дов­жу­ють лі­ку­ван­ня. Ле­таль­них ви­пад­ків не за­ре­єс­тро­ва­но. Пі­доз­ра на бо­ту­лізм не під­твер­ди­ла­ся у двох па­ці­єн­тів. Про­ти­бо­ту­лі­ніч­ну си­ро­ват­ку вве­де­но 8 пос­траж­да­лим.

За опе­ра­тив­ни­ми да­ни­ми в Ук­ра­їні, за пер­ші 6 мі­ся­ців 2025 ро­ку всього бу­ло за­ре­єс­тро­ва­но 46 вог­нищ бо­ту­ліз­му, в яких пос­траж­да­ли 57 лю­дей, із них се­ме­ро ді­тей.

На­ра­зі ді­аг­ноз «бо­ту­лізм» під­твердже­но у 42 лю­дей. Троє хво­рих по­мер­ли — ле­таль­ні ви­пад­ки за­ре­єс­тро­ва­ні в Дніп­ро­пет­ровсь­кій, Ки­ївсь­кій та Чер­ні­гівсь­кій об­ластях. Шес­те­ро хво­рих про­дов­жу­ють лі­ку­ван­ня. У дев’яти ви­пад­ках по­пе­ред­ній ді­аг­ноз «бо­ту­лізм» не під­твер­дився. Про­ти­бо­ту­лі­ніч­ну си­ро­ват­ку вве­де­но 45 пос­траж­да­лим.

Як уберегтися від ботулізму

Най­більшу не­без­пе­ку ста­но­вить не­пат­ра­на (з нут­ро­ща­ми) в’яле­на/су­ше­на ри­ба.

Щоб убез­пе­чи­ти се­бе, ку­пуй­те пат­ра­ну в’яле­ну/су­ше­ну ри­бу в офі­цій­них тор­гі­вель­них точ­ках, де дот­ри­му­ють­ся умов збе­рі­ган­ня.

Пат­ра­ти вже го­то­ву ри­бу пе­ред вжи­ван­ням — не до­по­мо­же.

Не вжи­вай­те:

М’ясо, гри­би, ово­чі чи ри­бу кон­сервуй­те з ви­ко­рис­танням ав­токла­вів.

Не­гай­но звер­ніть­ся до лі­ка­ря за по­яви пер­ших сим­пто­мів бо­ту­ліз­му — по­ру­шен­ня зо­ру, су­хість у ро­ті, слаб­кість, труд­но­щі з ков­танням або мов­ленням, за­па­мо­ро­чен­ня, про­нос, ну­до­та, блю­во­та.

Як­що ви вжи­ва­ли на­пе­ре­дод­ні пі­доз­рі­лий про­дукт (су­ше­ну/в’яле­ну ри­бу, м’яс­ні, риб­ні кон­серви то­що), обов’яз­ко­во по­ві­дом­те про це лі­ка­ря.

Ця ін­форма­ція, ра­зом із сим­пто­ма­ми, до­по­мо­же йому вста­но­ви­ти ді­аг­ноз.

Реклама

Ботулізм активізувався влітку: вже є жертви – як не стати наступним

Джерело: starkon.city