вологість:
тиск:
вітер:
Ботулізм активізувався влітку: вже є жертви – як не стати наступним
З настанням літа в Україні стрімко зростає кількість випадків ботулізму — небезпечного інфекційного захворювання, що уражає нервову систему та може призвести до паралічу чи навіть смерті. За перше півріччя 2025 року в країні вже зафіксовано десятки випадків захворювання, зокрема й летальні.
Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб розповідає, яка наразі ситуація з ботулізмом та як уберегтися.
*Вогнище ботулізму — це випадок або група випадків захворювання, які об’єднані спільним джерелом інфікування. Тобто, одна або кілька людей отруїлися одним продуктом, який був заражений збудником ботулізму.
За оперативними даними у травні 2025 року було зареєстровано 17 вогнищ із підозрою на ботулізм, у яких постраждали 19 людей, усі — дорослі. У 14 людей підтвердили діагноз «ботулізм», із них зареєстровано два летальних випадки — у Київській і Чернігівській областях. У п’яти випадках попередній діагноз «ботулізм» не підтвердився. Протиботулінічну сироватку було введено 13 постраждалим.
У червні 2025 року було зареєстровано 11 вогнищ із підозрою на ботулізм — постраждали 12 людей, із них троє дітей. Четверо осіб наразі мають підтверджений діагноз «ботулізм». Шестеро хворих продовжують лікування. Летальних випадків не зареєстровано. Підозра на ботулізм не підтвердилася у двох пацієнтів. Протиботулінічну сироватку введено 8 постраждалим.
За оперативними даними в Україні, за перші 6 місяців 2025 року всього було зареєстровано 46 вогнищ ботулізму, в яких постраждали 57 людей, із них семеро дітей.
Наразі діагноз «ботулізм» підтверджено у 42 людей. Троє хворих померли — летальні випадки зареєстровані в Дніпропетровській, Київській та Чернігівській областях. Шестеро хворих продовжують лікування. У дев’яти випадках попередній діагноз «ботулізм» не підтвердився. Протиботулінічну сироватку введено 45 постраждалим.
Як уберегтися від ботулізму
Найбільшу небезпеку становить непатрана (з нутрощами) в’ялена/сушена риба.
Щоб убезпечити себе, купуйте патрану в’ялену/сушену рибу в офіційних торгівельних точках, де дотримуються умов зберігання.
Патрати вже готову рибу перед вживанням — не допоможе.
Не вживайте:
М’ясо, гриби, овочі чи рибу консервуйте з використанням автоклавів.
Негайно зверніться до лікаря за появи перших симптомів ботулізму — порушення зору, сухість у роті, слабкість, труднощі з ковтанням або мовленням, запаморочення, пронос, нудота, блювота.
Якщо ви вживали напередодні підозрілий продукт (сушену/в’ялену рибу, м’ясні, рибні консерви тощо), обов’язково повідомте про це лікаря.
Ця інформація, разом із симптомами, допоможе йому встановити діагноз.

Новини рубріки

У Шепетівці змагались юні рибалки з родин Захисників та Захисниць України
13 липня 2025 р. 14:43

На Шепетівщині зайнявся легковий автомобіль
13 липня 2025 р. 13:48

Рідні загиблого на війні городоччанина Івана Горвата закликають земляків підтримати петицію
13 липня 2025 р. 13:23