вологість:
тиск:
вітер:
Городоцький краєзнавець Дмитро Полюхович видав книгу про єврейський цвинтар Сатанова
«Єврейський цвинтар Сатанова. Кам'яні звірі та магічні обряди»
Городоцький краєзнавець Дмитро Полюхович видав свою чергову книгу — «Єврейський цвинтар Сатанова. Кам'яні звірі та магічні обряди». Праця присвячена пам’яті історика Павла Залуцького, який загинув на війні у березні 2023 року.
Презентація книги відбулася 17 липня у Сатанові. Захід розпочався біля Міської брами, де Дмитро Полюхович розповів про важливість збереження архітектурних пам'яток та зазначив, що досліджує Сатанів уже багато років.
— Цікавитися єврейськими некрополями я почав ще в школі. Пам'ятаю, як малим хлопчиною втік з параду у Городку, знайшов дорогу до єврейського цвинтаря і довго розглядав старовинні надгробки. Тоді я й уявлення не мав про те, що на них зображено. У дорослому віці, вже працюючи на одному з центральних телеканалів країни, я зробив кілька сюжетів про єврейське кладовище Сатанова. А потім зайнявся його глибоким дослідженням, — розповів автор книги, яку він називає енциклопедією єврейської некрополістики.
Готуючи книгу, Дмитро Полюхович провів глибоке дослідження символіки, витоків і походження різноманітних зображень і сюжетів, якими євреї протягом століть оздоблювали надгробки-мацеви.
Презентація книги
Офіційна частина презентації книги відбулася біля синагоги. Там автор детально розповів про своє дослідження та багатство символіки.
— Найстаріші поховання в Сатанові датуються серединою XVI століття. Імовірно, це – найбільш масштабний та художньо цінний єврейський некрополь в Європі, що поступається лише знаменитому Празькому. У XVIII столітті Сатанів був своєрідною столицею євреїв Поділля. Відтак тут працювали майстри дуже високого рівня. Стільки ренесансного і барокового різьблення на обмеженій ділянці більше ніде не знайдеш. Тут можна побачити майже всі класичні сюжети. Не вистачає лише зображення левіафана, риб та музичних інструментів. Хоч є кілька гібридів рибо-левів – їх бачимо лише на похованнях першої половини XVII століття, — зауважив Дмитро Полюхович.
Значно допомогли городоччанину у пошуку надгробків із цікавими сюжетами експедиції, проведені в межах проєкту «Могили предків». Його реалізує ГО «Україна Інкогніта» спільно з відділом культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міської ради за фінансування з місцевого бюджету. У межах проєкту досліджуються українські, польські та єврейські кладовища колишнього Городоцького району. Книгу видано у видавництві «Дух і літера» за фінансової підтримки хмельницького бізнесмена Олександра Пшеничного, родичі якого проживають у Сатанові.
— Сатанів має дуже давню історію. Тут проживали люди трьох національностей — українці, поляки та євреї. Найбільше пам'яток, що збереглися донині, це єврейські, тому єврейська спільнота зробила чималий вклад у розвиток Сатанова, — зазначив Сергій Білоус, спеціаліст з архівної справи та діловодства Сатанівської селищної ради.
Як зауважив виконавчий директор Об'єднаної єврейської общини України Віталій Камозін, він любить приїжджати до Сатанова тому, що тут єдина в Україні відреставрована синагога.
— Сьогодні я мав честь бути присутнім на презентації книги, яку вже купив і обов’язково прочитаю. Дуже приємно, що українські краєзнавці, які живуть на Поділлі, досліджують не тільки свою історію, але й історію тих народів, які проживали на цих теренах, зокрема єврейську , — додав Віталій Камозін.
Серед запрошення на презентацію книги була й незалежна дослідниця єврейської історії Оксана Гула. Вона вже читала нову працю Дмитра Полюховича та оцінила його роботу. За словами дослідниці, книга не лише документує фізичні символи на мацевах, які поступово зникають під впливом часу, а й дає їм глибоке тлумачення — культурне, релігійне та історичне.
— Насамперед для мене було важливо зрозуміти, що кожна тваринка — це не просто прикраса, а символ із багатошаровим змістом. У кожному зображенні закладена ідея. А такі книги допомагають зберегти й осмислювати спільну спадщину. Особливо цінно, що в Україні з’являються ініціативи й видання, які повертають нам цю пам’ять і показують, що співжиття українців і євреїв мало не лише трагічні, а й мирні сторінки, — розповіла Оксана Гула.
Присутні на заході оглянули фотовиставку, на якій представлено надгробки з давнього єврейського кладовища, а також помолилися у святині, зведеній у 1532 році. Придбати книгу Дмитра Полюховича можна у видавництві «Дух і літера». Найближчим часом презентація книги автора відбувається й у Городку в місцевій бібліотеці.

Новини рубріки

Уряд анонсував проєкт закону про допомогу сім’ї – 50 тисяч гривень
18 липня 2025 р. 16:56

На Хмельниччині у військового знайшли боєприпаси в авто
18 липня 2025 р. 16:56