Маємо турбуватись про кожну людину - Анатолій Швець, директор Центру ПМСД Старокостянтинівщини

27 липня 2025 р. 09:10

27 липня 2025 р. 09:10


Вони — на передовій життя. Із щоденним викликом "рятувати", українські медики тримають стрій у лікарнях, в амбулаторіях, допомагаючи і рятуючи людей. Щодня — між надією й болем, життям і смертю. 27 липня в Україні відзначають День медичного працівника.

Щиро вітаючи усіх медиків Старокостянтинівщини зі святом, розповідаємо про роботу Старокостянтинівського Центру первинної медико-санітарної допомоги.

Більше десяти років на теренах Старокостянтинівщини діє Центр первинної медико-санітарної допомоги. Його очолює лікар-педіатр із великою практикою - Анатолій Іванович Швець. До цього він тривалий час керував Самчиківською лікарнею. Напередодні Дня медичного працівника, ми поспілкувалися з Анатолієм Івановичем про роботу сімейної медицини в умовах війни, про людей, які тримають "первинку" на своїх плечах, і головні виклики в системі.

- Анатолію Івановичу, з чим Центр ПМСД підходить до цьогорічного професійного свята? Які головні здобутки?

- Якщо коротко - ми з хорошими показниками. Центр - один із найкращих в області. Особливо це стосується профілактичних оглядів населення, зокрема сільського. Це моя особиста ціль - щоб усі мешканці сіл були оглянуті. Бо те, що людина живе в селі, не означає, що її не має бачити лікар.

Маємо щомісячний графік виїздів у пункти тимчасового базування.

І, до речі, у нас унікальна співпраця з Товариством Червоного Хреста. Завдяки нашій угоді вони надають транспорт, зарплату водієві та медсестрі, а ми - трьох лікарів. І що найголовніше - люди одразу ж на місці отримують безкоштовні ліки за результататми обстежень та призначень лікаря. За 9 місяців минулого року людям видано ліків на понад 1,6 мільйона гривень, прийнято 3962 пацієнти, у тому числі й ВПО. Це дійсно допомога, і вона дуже відчутна.

- Як змінилася робота первинної ланки після 24 лютого 2022 року?

- Усі зрозуміли, яка біда прийшла в країну. Колектив став відповідальніший. Ми з перших днів почали допомагати: плели сітки, передавали речі й кошти, закуповували тепловізори та інше обладнання. І зараз сітки плетуть щодня - вже "професійно", як кажемо. Тут у нас теж графіки - працівники кожної амбулаторії: медсестри, молодші медсестри, працівники бухгалтерії - знають, у який час приходити. Це наша підтримка нашим захисникам.

Маємо турбуватись про кожну людину - Анатолій Швець, директор Центру ПМСД Старокостянтинівщини

- Скільки зараз у структурі Центру амбулаторій, яка команда забезпечує роботу?

- Маємо 14 амбулаторій, 27 лікарів, з них 20 - сімейні. Є педіатри, терапевти. Проте маємо кадрову плинність - життя є життя. Наразі можемо взяти ще трьох лікарів. Потрібні сімейні, особливо в Миролюбненській громаді, де наразі немає лікаря. Хочеш не хочеш, а пацієнтів переділили - і маємо перевантаження.

- Які виклики для Центру сьогодні найгостріші?

- Найбільше питання, знову ж таки, - доступність для сільських мешканців. Не кожен може доїхати 30-40 км до центру. Тому ми робимо все, аби лікар приходив до них. Із транспортом наразі справляємося: маємо службові автомобілі - по одному на кожну амбулаторію. Два, за ініціативи міського голови М.С. Мельничука, подарувала Старокостянтинівська громада. За це - велика вдячність.

- А взагалі, якою є підтримка громади, бізнесу та благодійників?

- І міський голова Старокостянтинова, і очільники Староостропільської та Миролюбненської громад відгукуються на наші потреби. Із останнього - Старокостянтинівська громада виділила на доплату сільським фельдшерам 1,2 мільйона гривень із бюджету.

Фермери теж активно долучаються - зокрема, до проплати за флюорографічні обстеження. У результаті тристоронньої угоди, укладеної Центром з Хмельницьким обласним фтизіопуль-монологічним медичним центром ми обстежили понад 2300 осіб, більшість - це люди віком 60+.

У деяких селах, як-от в Огіївцях, люди йшли цілий день, і медики працювали до останнього пацієнта. Жителі села щиро дякували. А головне - ми виявили багато серйозних патологій: і туберкульоз, і онко. Всіх вчасно направили на лікування, що дуже важливо.

Також за допомогою благодійників закупили діагностичні смужки для перевірки холестерину, утеплили Веснянську амбулаторію, продовжуємо робити поточні ремонти, закупили буржуйки.

Маємо турбуватись про кожну людину - Анатолій Швець, директор Центру ПМСД Старокостянтинівщини

- У якому напрямку ви бачите розвиток Центру найближчими роками?

- Однозначно - профілактика. Це європейський підхід. Ми маємо виявляти хвороби раніше. Для цього взяли ще одного лаборанта - тепер маємо трьох. Вони виїжджають по амбулаторіях і з Червоним Хрестом, і з нашими лікарями. Усе - аби не чекати, поки пацієнт сам прийде.

- Як справи з цифровою трансформацією?

- Звісно, працюємо з eHealth, маємо базу, навчили персонал. Але технічне забезпечення ще треба підтягувати. На жаль, деякі пацієнти досі очікують, що лікар має приходити додому. Я, до речі, завжди кажу своїм - не забувайте про пацієнта. Я сам педіатр, 30 років у Самчиках відпрацював. І досі до мене люди звідти приходять. Не тому, що я особливий, а тому, що так маємо працювати.

- Що для вас особисто означає День медичного працівника?

- Це день, коли згадуєш, заради чого працюєш. Це визнання. Але найважливіше - щоб наші пацієнти були здоровими. Якщо ми хоч комусь допомогли - значить, усе не дарма.

- Що вас мотивує залишатися у професії?

- Відповідальність. І розуміння, що без тебе - ніяк. Особливо в селі. Якщо не поїдеш - ніхто не поїде. А там - люди. Прості, щирі. Вони потребують лікаря не менше, ніж у місті.

- Яку головну рису ви цінуєте у своїх колегах?

- Не байдужість. У мене є приклад - лікар Павло Петрович Польовий, мій вчитель. Йому 84, а він досі працює у Самчиківській лікарні. І працює по-справжньому. Він не пройде повз жодного пацієнта. І не важливо, чи це задекларований пацієнт, чи просто людина, яка опинилася в біді.

Маємо турбуватись про кожну людину - Анатолій Швець, директор Центру ПМСД Старокостянтинівщини

- Чи є історія з практики, яка Вас найбільше зворушила?

- Таких було багато. Але найбільше - коли бачиш, як у віддаленому селі пацієнт, якому ти дав просту пораду, щиро дякує, обіймає, тисне руку. Це надихає. Це і є наша суть.

А ще ніколи не забуду один ви-падок, коли разом із колегами, працюючи у Самчиківській лікарні, врятував немовля. Минуло багато років, і я зустрів ту дитину вже як красиву юну дівчину. Ми обіймалися, раділи, що доля звела нас знову. І я в повній мірі відчував своє призначення - можливість рятувати людей.

- Що б Ви хотіли побажати медичній спільноті у професійне свято?

- Не втрачати людяність. І пам'ятати, що ми обрали професію, у якій кожен день - виклик. Але це й щоденна можливість комусь допомогти. А ще - тримаймося разом. Бо тільки разом зможемо вистояти.

Реклама

Маємо турбуватись про кожну людину - Анатолій Швець, директор Центру ПМСД Старокостянтинівщини

Джерело: starkon.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua