вологість:
тиск:
вітер:
Городоцький центр ПМСД: як у громаді забезпечують надання первинної медичної допомоги
Секрет успіху Центру ПМСД — людяність та професіоналізм
Городоцький центр первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) є ключовим закладом, що надає медичну допомогу першого рівня мешканцям Городоччини, які уклали декларації із сімейними лікарями або педіатрами.
Наразі у Центрі працює близько 18 сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Вони ведуть прийом не лише у Городоцькій амбулаторії, а й у п'яти сільських амбулаторіях у Великому Карабчієві, Купині, Пільному Олексинці, Кремінній та Лісоводах.
Крім того, медична допомога активно надається у 34 медичних пунктах тимчасового базування (МПТБ), де працюють досвідчені медичні працівники. Загалом лікарі закладу уклали 21 479 декларацій з пацієнтами, серед яких 3739 — діти.
Городоцький Центр ПМСД Фото: Городок.City
Як працюють амбулаторії загальної практики-сімейної медицини Городоцького центру ПМСД
Амбулаторія у селі Пільний Олексинець розпочала роботу в жовтні 2019 року. Це була перша новозбудована амбулаторія в Хмельницькій області у рамках реалізації державної програми «Доступна медицина». Медична установа обслуговує понад 300 пацієнтів. Щосереди у закладі людей приймає сімейна лікарка Ольга Корчинська.
86-річний Анатолій Федорович Ратушняк — ветеран, колишній військовий є одним із постійних пацієнтів амбулаторії. Чоловік має серйозне хронічне захворювання, тож часто потребує допомоги. Якщо стан не дозволяє приїхати до медзакладу — лікарка з медсестрою приїздять до нього додому.
— Багато років я працював на оборонному заводі за кордоном. Робота була важка й шкідлива, тож і здоров’я підкосилося. В амбулаторії буваю часто — тут справді висококваліфіковані спеціалістки. Це не просто слова. У мене покійна сестра була фельдшеркою, і вони мені її нагадують, — ділиться Анатолій Федорович.
Пільноолексинецька амбулаторія. Фото: Городок.City
За словами Ольги Корчинської, найчастіше до амбулаторії звертаються пацієнти із серцево-судинниими захворюваннями — гіпертонією, серцевою недостатністю, порушеннями ритму серця. Нерідко приходять люди із хворобами дихальної системи, зокрема хронічним обструктивним захворюванням легень, бронхіальною астмою, а також із проблемами травлення: гастритом, гастродуоденітом, синдромом подразненого кишківника.
— Не минає й сезон вірусних інфекцій — пацієнти скаржаться на ГРВІ та гострі бронхіти. У день я консультую та призначаю лікування в середньому 10–15 особам, — розповідає медикиня.
Пацієнтам амбулаторії доступні основні медичні маніпуляції — внутрішньовенні та внутрішньом’язові ін’єкції, запис ЕКГ, вимірювання рівня цукру в крові. Є можливість проведення кисневої терапії, а також телемедичних консультацій — для цього заклад оснащений відповідним пристроєм.
У структурі амбулаторії функціонують також три медичні пункти тимчасового базування — у селах Жищинці, Балакири та Підлісний Олексинець.
Купинська амбулаторія теж одна з 27 медичних закладів, що збудували у рамках реалізації державної програми. Вона відчинила свої двері для пацієнтів у листопаді 2019 року. Сьогодні амбулаторія обслуговує майже дві з половиною тисячі людей.
— Амбулаторія працює щодня. Тут завжди є медична сестра, молодша медична сестра і водій, — розповідає сімейна лікарка Сніжана Косченко . — Я приїжджаю по четвергах об 11:00 і працюю до останнього пацієнта. Медсестра проживає на території селища, тому люди за потреби звертаються до неї навіть на вихідні. Також у нас можна придбати ліки.
Амбулаторія надає медичну допомогу пацієнтам не лише з села Купин, але й з навколишніх сіл. Також у структурі амбулаторії функціонують три медичні пункти тимчасового базування — у селах Нова та Стара Пісочна і у Великій Леваді.
— У Купинській амбулаторії завжди людно. Хтось приходить за порадою, у когось погане самопочуття, хтось купує ліки. До прикладу, я часто сюди приходжу, тому що в мене проблеми з тиском і болять ноги та спина. Пані Сніжана мені прописує дієві ліки, — зауважує місцева жителька Галина Граділь.
Окрім медичної діяльності, в амбулаторії також волонтерять: у вільний від роботи час медичний персонал плете маскувальні сітки. Часто до них долучаються й пацієнти.
Амбулаторія у Великому Карабчієві обслуговує 1047 мешканців, з яких 104 — діти до 17 років. Медичну допомогу надає лікар Микола Тимчук, який працює з тими, хто уклав із ним декларацію. Це жителі Карабчієва, Скіпча, Сироватинців та частини Левади.
Тут пацієнтам надають первинну медичну допомогу: проводять загальний аналіз сечі, експрес-тести на гепатити В і С, глюкозу, тропоніни, а також знімають електрокардіограму. Також в амбулаторії роблять ін’єкції, крапельниці та фізіопроцедури.
— У нас є все необхідне для первинної допомоги. З того часу, як я тут працюю — а це вже 25 років — умови значно покращилися , — каже лікар Микола Тимчук.
Найчастіше до лікаря звертаються люди похилого віку з проблемами серцево-судинної системи та суглобами. Серед дітей переважають вірусні інфекції та захворювання дихальних шляхів, особливо у холодну пору року.
Микола Тимчук, сімейний лікар
Фото:
Городок.City
Автор:
Маріанна Шкаврон
— Хто б і коли не звернувся до Миколи Івановича — вдень чи вночі — він завжди приходить на допомогу. Він не рахує свого часу. Лікував колись моїх батьків і мене разів чотири витягував з того світу. Це лікар, який дійсно дбає про кожного свого пацієнта, — зазначає жителька села Великий Карабчіїв.
Микола Тимчук працює разом із медсестрою та співпрацює з фельдшером у Леваді, де має ще близько 50 пацієнтів. До амбулаторії також належать два медпункти тимчасового базування — у Скіпчі та Грицькові.
Амбулаторія у селі Кремінна працює щодня, крім суботи та неділі. Постійно тут приймає пацієнтів фельдшер і молодша медична сестра. Сімейна лікарка Леся Костюкевич приїжджає щовівторка. За необхідності лікарка здійснює додаткові виїзди. Амбулаторія обслуговує 2270 пацієнтів, у тому числі маломобільних, до яких медики виїжджають додому.
— Якщо потрібно вакцинувати дітей чи є багато звернень, формуємо групи й проводимо прийом та щеплення прямо на місці — людям не доводиться їхати до Городка, — пояснює Леся Костюкевич.
Креміннянська амбулаторія. Фото: Городок.City
Найчастіше пацієнти звертаються з артеріальною гіпертензією та іншими хворобами серця. Зросла кількість звернень, пов’язаних із психоемоційним станом: тривожність, безсоння, депресії. Часто приходять військові, ветерани та родичі загиблих.
— Ми завжди йдемо назустріч людям, допомагаємо, чим можемо, — наголошує лікарка.
До амбулаторії також належать три медпункти тимчасового базування — у селах Борщівка, Турчинці та Радковиця.
В амбулаторії у селі Лісоводи працюють дві сімейних лікарки — Тамара Орлова та Лідія Ковш, які приймають пацієнтів з понеділка по п’ятницю з 08:00 до 16:00.
У медичному закладі роблять профілактичні огляди та лікування поширених хвороб, надають направлення до фахівців та ведуть пацієнтів із хронічними захворюваннями, а також проводять вакцинацію згідно з календарем щеплень.
Амбулаторія обслуговує 1607 пацієнтів та має три пункти тимчасового базування у селах Сирватинці, Завадинці та Велика Яромирка.
Як працює Центр первинної медико-санітарної допомоги в Городку
Городоцький Центр ПМСД охоплює всі рівні базової медичної допомоги. Одним із головних напрямків Центру є профілактика та рання діагностика поширених хвороб. За словами головного лікаря установи, за останній рік Центр суттєво посилив профілактичну роботу: було впроваджено раннє виявлення таких хвороб, як гіпертонія, патології нирок, опорно-рухового апарату та органів дихання.
— Також заклад уклав чотири пакети з НСЗУ, у тому числі на обслуговування пацієнтів із туберкульозом. Центр проводить обстеження пацієнтів, відправляє зразки мокроти до обласного диспансеру та координує подальше лікування, — зазначає директор Городоцького центру ПМСД Анатолій Андрійчук.
Оновлене обладнання та сучасна діагностика
Протягом останнього року Центр ПМСД оновив матеріально-технічну базу. Закуплені глюкометри, отоскопи, обладнання для отоларингологічної служби, аби лікар міг одразу на місці оглянути пацієнта і не скеровувати його до вузьких спеціалістів. Кожна амбулаторія отримала можливість проводити кардіограму, базову діагностику та лабораторні дослідження на місці. Майже кожен лікар має свій портативний ЕКГ-апарат. Окрім цього, є можливість проводити добове моніторування серцевої діяльності — завдяки системам Холтера, а також добовий моніторинг артеріального тиску. Придбаний за кошти міської ради й сучасний УЗД-апарат.
— Від точності отриманого результату досліджень залежить ефективність лікування. Тому наявність сучасного обладнання в медичних закладах має першочергове значення. У різних галузях медицини для ретельної діагностики використовують спеціалізовані УЗД-апарати, які дозволяють точно та швидко досліджувати внутрішні органи. Таке обладнання потрібне і для сімейних лікарів, — зазначає Анатолій Андрійчук.
Анатолій Андрійчук Фото: Городок.City
У Центрі працює власна лабораторія для базових аналізів: крові, сечі, глюкози, холестерину. У складніших випадках біоматеріал передається до обласної лабораторії. Також пацієнтам доступні ліки для невідкладної допомоги, а в селах діє доставка медикаментів.
— Усі амбулаторії нашого Центру забезпечені службовими автомобілями, що дає змогу оперативно доставляти лікарів до пацієнтів, здійснювати виїзди на виклики, а також зберегти практику домашніх візитів, попри те що з 2018 року це не є обов’язком сімейного лікаря, — зазначає головний лікар Центру Анатолій Андрійчук. — Ми залишили цю можливість, бо розуміємо: не всі пацієнти, особливо в селах, можуть приїхати самостійно.
Окремо функціонує санітарний транспорт з носилками — такі машини є у Лісоводах, Купині та Городку. Крім того, транспорт Центру використовується для довезення хворих із сіл на гемодіаліз до Городоцької багатопрофільної лікарні тричі на тиждень — повністю за кошти медзакладу.
Городоцький центр первинної медико-санітарної допомоги окреслив ключові напрямки своєї роботи на найближче майбутнє. Основні зусилля будуть зосереджені на:
- Розширенні та покращенні медичних послуг згідно з договорами з НСЗУ, включно з програмами для ветеранів, паліативною допомогою та залученням лікарів-інтернів.
- Збільшенні профілактичної роботи, покращенні діагностики та раннього виявлення інфекційних захворювань (ВІЛ, гепатити, ІПСШ).
- Покращенні раннього виявлення туберкульозу через активний та пасивний скринінг, а також додаткові обстеження.
- Розширенні послуг з ментального здоров'я, включаючи скринінг розладів, неврологічних проблем та розладів, пов'язаних з вживанням психоактивних речовин, а також надання психосоціальної допомоги.
- Удосконаленні паліативної допомоги для дорослих та дітей, зокрема в оцінці стану пацієнтів, лікуванні больового синдрому та виписуванні рецептів на необхідні лікарські засоби.
- Покращенні виписування рецептів за програмою реімбурсації та для пільгового забезпечення.
- Налагодженні безперебійної телемедицини для дистанційної медичної допомоги.
- Забезпеченні актуальності даних пацієнтів у Реєстрі ЄСОЗ.
- Покращенні обстежень осіб із хронічними захворюваннями.
- Закупівлі нової медичної апаратури та обладнання.
- Покращенні медичної допомоги сільському населенню.
- Проведенні поточних ремонтів у сільських амбулаторіях та ФАПах.

Новини рубріки

Старокостянтинів знову у скорботі: у місті попрощаються з Героєм війни
27 липня 2025 р. 15:38

Через ворожі ударні БпЛА на Шепетівщині лунала тривога: які наслідки
27 липня 2025 р. 14:56