вологість:
тиск:
вітер:
Історія вулиць Золотоноші: як змінювалися назви від окупації до сьогодення
У Золотоноші нові вказівники на будинках не лише прикрашають місто, а й нагадують про історію його вулиць. Від дореволюційних назв до перейменувань часів окупації та сучасності — кожна табличка зберігає слід епохи. Як змінювалися назви і що вони розповідають про минуле? Своїми спостереженнями поділилася з нами директорка Золотоніського краєзнавчого музею ім. М. Ф. Пономаренка Віта Ямборська.
- Пройшовши вулицями Золотоноші, помітила велику кількість нових красивих вказівників, якими власники домоволодінь позначили свої адреси. Останнє масштабне перейменування геонімів (вулиць, провулків) Золотоніської ТГ відбулося в лютому 2023 року. Але і нині у розмові багатьох земляків, особливо поважного віку побутують старі назви «петровська», «косіора», навіть «ленінська» (перейменовані ще в кінці 1990-х).
На багатьох будинках і нині можна помітити старі вказівники, а іноді старі поряд з новими. Це, звичайно право власника: в українських та й у європейських містах нерідко таблички виготовлені як своєрідний витвір мистецтва – з красивими кованими елементами. Їх справді можна лишити для історії. Та коли це стара поіржавіла вивіска …
У ці вересневі дні 19 числа 83 роки тому (1941 р.) в місті запанував «Новий порядок». Які ж назви мали вулиці Золотоноші в часи окупації? Про це згадують очевидці, сучасники тих подій, та нинішні дослідники. У нашому музеї є цікаві матеріали, надіслані нашим земляком – столичним журналістом Дмитром Джулаєм, віднайдені в архівах.
Під час нацистської окупації чітко розрізнялись три аспекти процесу перейменувань вулиць. По-перше – повернення старих, «дореволюційних» історичних назв, по–друге – зміна місцевих назв на німецькі, третє - надання нових українських назв. Процеси перейменування відбувались по всіх містах України.
Під час окупації як мінімум двічі проводилось перейменування вулиць міста Золотоноші. Спостерігаємо цікавий момент – поділ однієї вулиці на кілька частин за назвами.
Далі – мовою документів, скорочено, стиль не змінено:
У наказі від 20 листопада 1942 року проводився другий етап перейменувань.:
«До відома населення! За пропозицією п. Гебітскомісара по місту Золотоноші в назвах вулиць вносяться такі зміни:
1. Бувша Черкаська вулиця до Ветеринарної лікарні буде зватись: вул. доктора Фріца Тодта. Продовження вулиці в напрямку Вільхів – вул. Вількера. (тут і далі примітка авторки - Частина цієї вулиці (Леніна-Черкаська), перейменована за наказом від 2 лютого 1942 р. називалась Гітлера - «Гітлерштрассе». За деякими спогадами це район хутора Мости, він знаходився в напрямку с.Вільхи). Отже, вулиця Черкаська, у часи нацистської окупації мала 3 частини і 3 назви (доктора Фрітца Тодта, Вількера, Гітлера).
2.Колишня Шевченківська вулиця від мосту через річку Золотоношку до Старо-Богодухівської (Комунарівська – у повоєнні роки) залишається Шевченківською, від Старо-Богодухівської до кінця вокзалу Золотоноша І буде зватись Вокзальною, а далі – до Згарів – Кременчуцькою.
3. Вулиця Шевченківська від мосту через річку Золотоношку до ІV Шевченківського перевулку буде називатись вул. Гюнлейна, дальше продовження вулиці - Київська. («Повезло» жителям цієї вулиці - 5 назв.) .
6. Колишня Садова (Карла Маркса), а потім Німецька буде називатися Гюнтер Прін.
7. Площа перед ІІ будинком Гебітскомісаріату (колишній райвиконком) перед будинком Ощадкаси, бувшої бібліотеки, Зимового театру буде зватись Райхенау.
8. Частина колишньої Благовіщенської вулиці до квартири п. Крайчмера (колишній будинок Циса, нині Золотоніський краєзнавчий музей) буде зватись Вернер Мердер.
Перейменування будинків буде проведено Міською Управою
Назви інших вулиць міста до відповідного розпорядження в цій справі залишають такими, які вони мали до цього часу (до 20 листопада 1942р.).
Голова міської управи Мельник."
А в честь Гітлера «Гітлерштрассе» «нові господарі» замінили вулицю Леніна, пізніше – її частину. У радянський період акцентувалась увага на центральній вулиці міста "Гітлерштрассе". Після визволення Золотоноші 23 вересня 1943 року назви вулиць міста знову стали радянськими. Нині жодна з вулиць не має назви, пов’язаної з пануванням нацистських окупантів. Натомість у назвах велика кількість прізвищ військових та пам’ятних дат. І нині відчутний відгомін ІІ світової війни: вулиця 23 Вересня, Визволення, Тюліна, Коробкова, Романенка, Ніколаєва, Куниці та інші.
Сьогодення. Іде кривава війна 21 століття. Україна і українці виборюють своє одвічне право на життя й існування як держава і нація. Ціна кожного нового дня - безцінне життя воїнів-Захисників. У назвах вулиць і провулків з’явились нові Герої, нові імена. А вони такі потрібні живими…
Підготувала Віта Ямборська,
директор Золотоніського краєзнавчого музею ім. М. Ф. Пономаренка
***
Новини рубріки
Сирський відзначив медикиню із Канева, яка евакуювала поранених на Курщині
07 січня 2025 р. 16:56
Який місяць у Золотоноші був найвесільніший, а який найдитячіший?
07 січня 2025 р. 16:39
Вилучили понад 100 кілограмів риби: двоє черкасців займалися незаконною торгівлею
07 січня 2025 р. 16:02