Вейпи та енергетики набирають популярності. Як вберегти дітей від сучасної епідемії?

03 квітня 2025 р. 15:07

03 квітня 2025 р. 15:07


Війна – тема номер один вже протягом десятиліття. Підтримка військових, реабілітація, забезпечення ветеранів, пільги рідним загиблих – пріоритетні напрямки сьогодення. У той же час ми стали менше приділяти уваги забавкам дітей, заради яких власне і гинуть українські воїни.

Днями у Чернігові госпіталізували 13-річного підлітка, у якого діагностували інфаркт через вживання вейпу. Що таке вейп і яка від нього шкода? Розберімося разом із лікаркою загальної практики сімейної медицини Золотоніського міського центру медико-санітарної допомоги Ілоною Хименко.

Електронні сигарети чи е-сигарети, на які часто кажуть «вейпи» – це електронні пристрої, завдяки яким рідина у вигляді пари потрапляє в легені. Існує багато різних стилів вейпів, їх інколи важко помітити.

  • - Як свідчить практика, дедалі більше підлітків захоплюються цими «забавками». Це небезпечно тим, що організм підлітка ще розвивається, і ці речовини можуть мати довгострокові негативні наслідки. Наприклад, нікотин у вейпах викликає сильну залежність і впливає на роботу мозку, а енергетики перевантажують молоду серцево-судинну систему.

У дітей формується нікотинова залежність: підлітковий мозок більш вразливий до залежності і навіть невеликі дози нікотину можуть викликати звикання; вейпи часто містять високу концентрацію нікотину, що може швидко сформувати потребу у регулярному використанні, зауважує Ілона Вікторівна. До того ж нікотин змінює роботу нейронів, що призводить до погіршення пам’яті, концентрації та здатності до навчання, збільшується ризик розвитку тривожності, депресії та імпульсивної поведінки. Можуть додатися проблеми із легенями: вдихання хімічних речовин та ароматизаторів зрештою призводить навіть до запалення легень. За результатами досліджень, може розвинутися хронічний кашель та задишка. Не варто забувати і про ризик серцево-судинних захворювань: нікотин підвищує тиск і пульс, що створює додаткове навантаження на серце; у майбутньому не виключені інсульти та інфаркти.

  • - Це міф. Вейпи містять нікотин, який викликає залежність, а також багато хімічних добавок, що шкодять легеням і серцю. Крім того, вони можуть стати «воротами» до традиційного куріння або інших шкідливих звичок.

Наприклад, вживання енергетиків з високою концентрацією кофеїну та цукру. Вживання їх підлітками, а тим паче дітьми, може викликати такі негативні ефекти:

  • серцево-судинні проблеми — тахікардія, артеріальна гіпертензія, аритмія та навіть підвищений ризик серцевих нападів з прихованими кардіологічними проблемами;
  • порушення сну — кофеїн впливає на біоритми організму, викликаючи безсоння, труднощі із засинанням та поверхневий сон, що позначається на когнітивних функціях, навчанні та загальному самопочутті (наприклад, зниження концентрації уваги та якості пам’яті, проблеми з поведінкою у школі);
  • метаболічні розлади — велика кількість цукру в енергетичних напоях сприяє розвитку ожиріння, діабету 2-го типу;
  • зневоднення та електролітний дисбаланс - кофеїн має сечогінний ефект, що може спричинити втрату рідини та електролітів, необхідних для нормального функціонування організму.

Дітей, котрі захоплюються вейпами, достатньо просто виявити. Лікарка Ілона Хоменко поділилася прикладами з власної практики:

  • - Учні після захворювання приходять на прийом, щоб взяти довідку. Прослуховуючи легені, бронхіальне дихання відразу виникає підозра. Курять і дівчатка, і хлопці. У присутності батьків не зізнаються у своїй звичці. Е-сигарети називають «одноразки» або «соски». Навіть, не дивлячись на солідну вартість вейпу, від 400 до 1200 гривень, підлітки знаходять гроші на їх придбання. Часто після вейпів переходять на звичайні цигарки, бо виникає залежність.

  • - Це надто небезпечне поєднання. Нікотин і кофеїн стимулюють нервову систему, що може призвести до підвищеного навантаження на серце, головного болю, запаморочення, панічних атак. Деякі підлітки навіть потрапляють у лікарню із серцевими нападами або розладами нервової системи після зловживання цими речами.

Варто усвідомити ризики. Якщо є залежність, слід звернутися до лікаря або психолога. Також важливо знайти альтернативи – спорт, правильне харчування, хобі, які допомагають відчувати себе енергійним без стимуляторів.

***

Реклама

Вейпи та енергетики набирають популярності. Як вберегти дітей від сучасної епідемії?

Джерело: zoloto.city