вологість:
тиск:
вітер:
“Під водяним горіхом — мертва вода”: що відбувається з водоймами біля Черкас (ФОТО)
Водяний горіх розростається біля Черкас. У чому небезпека
Водяний горіх, який можна помітити на пляжах у Черкасах, донедавна був у переліку Червоної книги України. Тепер рослина швидко розростається і вже загрожує зникненню інших жителів водойм.
Про це в коментарі “18000” розповіла кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри агрономії, біології та екології Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Вікторія Осипенко.
Про водяний горіх і його функції
За словами науковиці, водяний горіх — це рослина родини плакунових. До неї зараховують низку вологолюбних рослин, що ростуть біля води або прямо в ній. Після перших морозів восени листки та стовбур рослини згнивають, а самі горішки падають на дно. Потім течією їх виносить на берег.
Раніше ця рослина була занесена до Червоної книги України. Тож із нею не боролись — водяний горіх як рослина виконує кілька корисних функцій:
- збагачує водойми на кисень;
- його можуть їсти рослиноїдні риби (саме стебло та листки);
- слугує укриттям для безлічі дрібних жителів водойм.
Водяний горіх у Кременчуцькому водосховищі
Чим небезпечний водяний горіх
Останні кілька років на мілководдях річок, в яких загальмована або взагалі відсутня течія та гарно прогрівається вода, стало більше водяного горіха. Розростання рослини може перешкоджати просуванню човнів, закриває доступ кисню у водойму, чим викликає масову загибель риби. Восени, коли водяний горіх у великій кількості відмирає, його залишки осідають на дно і починають гнити. Через це у воді стає менше світла та кисню, що погано впливає на стан річок.
Вікторія Осипенко розповідає, що повне знищення водяному горіху ніколи не загрожувало. У природі у цієї рослини немає ворогів — його стебло та листки може їсти рослиноїдна риба, але це відбувається вкрай рідко, оскільки для риби він не смачний. І тепер водяний горіх поширився на тисячі гектарів акваторії водосховищ Дніпровського каскаду і річкових заток.
— Під водяним горіхом — мертва вода. Його зарості не дають розвиватися фітопланктону — водоростям, які насичують воду киснем. Без них — не виживе жодна риба, жоден молюск. Затягнувши “непрохідними хащами” природні нерестовища, він не дає рибі нереститися, — каже науковиця.
Читайте більше про водяний горіх у статті: “Ця рослина пережила динозаврів — і тепер загрожує Дніпру”: що варто знати про водяний горіх у Черкасах.

Новини рубріки

В Умані попрощалися з командиром 110-ї бригади Сергієм Захаревичем
03 липня 2025 р. 15:03

Частина медичних послуг стане платною
03 липня 2025 р. 14:20