Ювілейна трансплантація: із Черкаського онкоцентру виписали соту пацієнтку після пересадки кісткового мозку

17 липня 2025 р. 09:59

17 липня 2025 р. 09:59


У Черкаському обласному онкологічному диспансері виписали вже соту пацієнтку після алогенної трансплантації кісткового мозку.
Про це повідомили у пресслужбі медзакладу.

Нею стала 40-річна Наталія Козачек із Полтавщини, якій пересадили кістковий мозок від донора з Польщі.

Ще в 2013 році жінку почав турбувати біль у животі. УЗД показало занадто збільшену селезінку. Згодом лікарі діагностували у жінки первинний мієлофіброз — хронічне мієлопроліферативне захворювання крові та призначили таблетовану хімієтерапію як метод лікування.

Згодом Наталія завагітніла й припинила прийом препаратів. 3 роки вона почувалася чудово, згадує жінка, опісля стан знову почав погіршуватися. Завдяки прийому одного з препаратів стало краще, але згодом його не стало в Україні, довелося шукати альтернативні ліки, але вони виявилися неефективними. Гостро постало питання про якісь кардинальні зміни.

Пацієнтка подала заявку на лікування закордоном, втім отримала відмову, аргументовану наявністю таких закладів лікування і в Україні. Їздила жінка і до Києва, втім там їй не пропонували проведення трансплантації. У лікарні в Полтаві жінці порекомендували звернутися до Черкаського онкоцентру.

До проведення алогенної трансплантації жінка готувалася від початку червня. Каже, що спочатку було трохи страшно, але згодом вона дізналася, що ТКМ — це майже як звичайна крапельниця.
"Наталія лікувалася спочатку за місцем проживання, потім приїжджала до нас на консультації. Ми провели HLA-типування для підбору максимально сумісного донора, знайшли такого в Польщі й от здійснили трансплантацію", — розповідає лікар-гематолог відділу гематології та трансплантації кісткового мозку Анатолій Кравець.

За його словами, хоча трансплантація — це важка процедура зі своїми ризиками та побічними діями, серйозних ускладнень у пацієнтки не було. Все в межах норми. Після трансплантації, згадує пані Наталія, було трохи складно, але запевняє, що все можна витримати. Через майже місяць після трансплантації Наталія почуває себе добре — вже минули слабкість та сонливість. Далі на неї чекає відновлення. Ще близько сотні днів їй треба перебувати на території Черкас та бути в постійному контакті з лікарем.

Близько 2 років жінка перебуватиме під наглядом: спочатку прийоми в лікаря будуть частими, згодом ставатимуть все рідшими. Зараз їй треба дотримуватися маскового режиму та вчасно пити ліки.

Окрім цього, як зауважує лікуючий лікар Анатолій Кравець, пацієнтці доведеться дотримуватися певної низки обмежень як і в способі життя й харчуванні, так і в контактах з іншими людьми, оскільки після трансплантації імунітет починає працювати фактично з нуля. Повторно доведеться робити всі вакцинації. Втім наразі пацієнтку виписали додому, до чоловіка та доньки.

Ювілейна трансплантація: із Черкаського онкоцентру виписали соту пацієнтку після пересадки кісткового мозку

Джерело: zmi.ck.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua