вологість:
тиск:
вітер:
Як Україна отримала антарктичну станцію “Фарадей”: 30 років по тому
Навесні 1993 року посол України у Великій Британії, вчений Сергій Комісаренко, помітив у пошті оголошення Британської антарктичної служби (БАС) про продаж антарктичної станції “Фарадей”. Відомо, що українські дослідники вже мали вагомий досвід роботи в Арктиці та Антарктиці в рамках радянських експедицій, тож дипломат одразу усвідомив потенціал цієї пропозиції для розвитку вітчизняної науки.
-
«Мені відразу спало на думку: як добре було б, аби цей “Фарадей” опинився в розпорядженні нашої науки! Бо ж відомо — українські дослідники Антарктики й Арктики ще в складі радянських експедицій нагромадили солідний науковий матеріал», — згадує дипломат.
Ця станція була однією з найкращих у Антарктиці, відома своїми довготривалими науковими спостереженнями.
Утім, через особливості гірського рельєфу навколо “Фарадея” не було можливості побудувати злітно-посадкову смугу, що відповідала новим британським нормам безпеки 1990-х років. Тому британці почали будівництво нової станції “Розера” з аеродромом неподалік.
Утримувати дві станції так близько було економічно недоцільно, але припиняти наукові спостереження не хотілося, адже це могло б значно вдарити по світовій науці. Тому Британія шукала партнера, який би зміг продовжити наукову роботу на високому рівні. Україна, продемонструвавши свій науковий потенціал, стала таким партнером.
Однак для британців важливішим було не отримання коштів, а гарантія безперервності наукових досліджень. Переконавшись у готовності України, БАС передала станцію безкоштовно.
Навесні 1994 року працівники Британської антарктичної служби відвідали Україну, щоб оцінити її науковий потенціал, а вже взимку українські полярники почали навчання безпосередньо на станції “Фарадей”. Саме тоді над станцією вперше замайорів синьо-жовтий прапор України.
Сьогодні українські полярники активно продовжують дослідження в Антарктиці. Зокрема, вони проводять геологічні роботи навколо станції “Академік Вернадський” та з борту дослідницького судна “Ноосфера”, що підтверджує вагомий внесок України у розвиток світової полярної науки.
***

Новини рубріки

У Золотоніському районі рятувальники двічі рятували котів, які застрягли на деревах
21 липня 2025 р. 16:24

Черкаським захисникам передали чергову допомогу
21 липня 2025 р. 16:20

Захисник із Лисянки повернувся додому після 38 місяців полону
21 липня 2025 р. 16:20