На Чернігівщині мешкає червонокнижна болотяна сова

28 грудня 2024 р. 19:12

28 грудня 2024 р. 19:12


Сова болотяна – осілий і кочовий птах середнього розміру, довжина тіла — 34–42,3 см, розмах крил — 83,7–109,2 см, маса 320–430 г. Самки більші за самців, зазвичай з густішими плямами. Верхня частина тіла, включаючи спину та крила, має вохристо-буре забарвлення, тоді як черевце світло-жовте з тонкими бурими поздовжніми смужками. Голова кругла з чітко окресленим лицьовим диском і майже непомітними маленькими «вушками», особливо вночі, коли птах притискає їх, дзьоб темно-сірий або чорнуватий, під ним помітне біле пір’я, а між очима виділяються білі півмісячні валики. У польоті на згинах довгих крил добре помітні темні плями. Ноги та пальці вкриті жовтими перами, дзьоб і кігті мають бурувато-чорний колір, а очі відрізняються яскравим жовтим відтінком.

Заселяє заплавні і суходільні луки, низинні болота, дрібнолісся біля кинутих полів, вирубки. Селиться поодинокими парами. Сова болотяна, на відміну від інших сов, самостійно будує гніздо з довгих сухих стебел і листя трав’янистих рослин, розташовуючи його у неглибокій ямці під кущем або осоковою купиною, а вкрай рідко — на відкритій місцевості. Кладка з середини до кінця квітня. У повній кладці 3–6 чисто-білих, злегка блискучих яєць, які насиджує виключно самка  24–28 днів. До відкладання яєць птах береться пізніше за багатьох інших видів сов і в рік буває лише один виводок. Пташенята на території України з’являються вже наприкінці травня.

Совенята болотяної сови народжуються з помірним оперенням, закритими очима та вушними каналами, які відкриваються на 2–5-й день. Через те, що насиджування починається з першого яйця, пташенята вилуплюються неодночасно. У двотижневому віці вони залишають гніздо і розосереджуються, що захищає їх від хижаків і дозволяє самцеві годувати молодь, не відволікаючи самку. Дорослі птахи продовжують годувати молодь до 1,5-2-місячного віку. Живиться переважно мишоподібними гризунами, також ловить птахів і комах.

Скорочення чисельності спричиняють сільгоспроботи з використанням техніки, випасання худоби, випалювання рослинності у весняний період та безпосередній відстріл мисливцями.

Знаходиться під охороною Червоної книги України (2009), Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES) (Додаток ІІ), та Бернської (Додаток ІІ) конвенцій.

Цікавий факт: Болотяна сова відрізняється денним способом життя, що робить її помітнішою за інших сов, особливо під час польотів на висоті близько 100 м над гніздовими ділянками. Основу її раціону складають гризуни, але в разі їх нестачі вона може полювати на пташенят горобиних, куликів чи комах. Цікаво, що за великої кількості їжі сова накопичує запаси біля гнізда, незалежно від кількості пташенят, керуючись інстинктом годування. Самці найчастіше приносять їжу цілою і віддають її самці.

Джерело: Державна екологічна інспекція у Чернігівській області

На Чернігівщині мешкає червонокнижна болотяна сова

Джерело: cheline.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua