вологість:
тиск:
вітер:
Лікувальні властивості вод Миргородщини стали відомі завдяки лікарю з Чернігівщини
Мова про Михайла Яковича Трохимовського, уродженця с. Безуглівка нині Ніжинського району.
Після служби та участі у російсько-турецькій війні 1768-1774 рр. лікар Михайло Трохимовський був направлений у Сорочинці на Миргородщину, де за угодою з тамтешньою полковою канцелярією, мав лікувати місцевих мешканців, якщо ті потребували меддопомоги. Оплата праці в нього була специфічною: формувалась за рахунок особливого податку – по 1 копійці з кожного двору. Тут він прожив 40 років і постійно надавав меддопомогу всім, хто її потребував. При чому — з незаможних, які постійно знаходились біля його будинку, додаткової оплати за медпослуги не брав, тому й зажив собі слави людяного, некорисливого лікаря з добрим серцем.
Свою лікарську роботу поєднував із науково-дослідницькою діяльністю. Ще у роки війни почав вивчати фармакологічні властивості рослин, навіть використовував деякі при лікуванні хворих та поранених. Травознавство стало невід’ємною частиною його медичної практики. Пізніше свої напрацювання оформив у збірку статей про лікувальні властивості деяких рослин. Живучи та працюючи на Миргородщині, також вивчав фармакологічні властивості місцевих рослин та широко використовував і їх у лікуванні. Згодом періодично друкував у тогочасних виданнях окремі публікації, присвячені тим чи іншим лікувальним властивостям різних культур. При лікуванні розладів шлунково-кишкового тракту доволі довго використовували напій, виготовлений з використанням лікарських трав, який він створив та називався на його честь — «Трохимівка». Багато хто з дослідників історії медицини вважає, що саме він — Михайло Трохимовський, ще за 100 років до Івана Зубковського, який передав на аналіз зразки місцевих вод та отримав офіційне підтвердження їх лікувального статусу, є першовідкривачем лікувальних якостей місцевих вод, які широко використовував у своїй медпрактиці. І за 100 років до відкриття у Миргороді першої водолікарні у приміщенні міської лазні на 5 ванн «для зовнішнього застосування», — саме Трохимовський започаткував т.зв. літні «псільські купання», вважаючи, що занурення у місцеві води допомагає у лікуванні багатьох хвороб. Під час проведення таких масових водно-лікувальних процедур Сорочинці нерідко називали «Лікарівщиною». Тут же він першим почав щепити місцевих від віспи.
Серед цікавих фактів з його біографії є й той, що він був сімейним лікарем родини Гоголів і як лікар – акушер допоміг прийти у цей світ Миколі Гоголю. А його син – Михайло Михайлович, — став хрещеним батьком майбутнього письменника. Згодом не одне покоління Гоголів-Яновських підтримували дружні стосунки з нащадками Трохимовського.
Ще один цікавий факт із його родини: дружину — туркеню він привіз із собою із Туреччини: зустрівся з нею та закохався, коли брав участь у російсько-турецькій війні.
М. Трохимовський був відомим лікарем далеко за межами Миргородщини. Багато відомих та знаменитих постатей того часу були і його гостями, і часто — пацієнтами, які щедро фінансово віддячували за його лікування. Такі статки дали можливість придбати декілька хуторів біля Сорочинців, Зубівців, Єркова та ін. На жаль, точна дата, коли Михайло Якович Трохимовський відійшов у засвіти, невідома: одні дослідники називають 1813, інші 1815 р. Хтось називає навіть і 1824 р.
Великий будинок лікаря Трохимовського на 18 кімнат був знищений у 1941 р. Після ІІ св. війни на території садиби лікаря Трохимовського був збудований Великосорочинський літературно-меморіальний музей М.В.Гоголя.
Джерело: Чернігівщина туристична, за матеріалами histpol.pl.ua, codpa.org.ua, slavia.do.am
Джерело: cheline.com.uaНовини рубріки
Продавав неіснуючі дрова: жителя Чернігівщини судитимуть за шахрайство у сфері Інтернет-торгівлі
05 лютого 2025 р. 19:56
У Чернігові відновив рух один з автобусних маршрутів
05 лютого 2025 р. 18:34
Губернатор і перша леді навідалися у дитячий будинок сімейного типу
05 лютого 2025 р. 17:50