вологість:
тиск:
вітер:
«Collegium Continuum»: три університети України підписали угоду про створення консорціуму: що це дасть студентам?
Підписання угоди між трьома університетами. Чернігів. 24 квітня 2025 року
В Україні три університети ведуть історію із колегіумів 18 століття – із Чернігова, Харкова та Переяслава. Відтепер вони співпрацюватимуть для створення кращих можливостей для студентів. Мова про Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка (далі - НУЧК), Харківський національний педагогічний університет імені Г.С.Сковороди (далі – ХНПУ) та Університет Григорія Сковороди в Переяславі (далі – УГСП).
Вибір навчальних закладів – невипадковий. Саме ці університети продовжують освітню, культурну, філософську та духовну традицію найстаріших навчальних закладів України – Чернігівського, Харківського та Переяславського колегіумів.
Примітно, що захід відбувся саме в приміщенні Чернігівського колегіуму – першого навчального закладу вищого рівня на Лівобережній Україні. Цього року колегіум святкує 325-ту річницю заснування. Тепер тут Національний заповідник «Чернігів стародавній».
Опікується ініціативою співпраці трьох вишів Микола Томенко, народний депутат України IV—VIII скликань.
«Так склалося, що меншу увагу ми приділяємо нашим національним традиціям освіти, а захоплюємося традиціями інших країн. Втім, дуже важливо, щоб було поєднання української школи з європейською, і все це було разом з християнською складовою. Колегіуми боролись, щоб зберегти національну ідентичність і перейняти європейську традицію. І зараз ці три сучасні університети дуже багато роблять для цього. Угодою ми хочемо посилити світоглядну складову, розвинути історичну, просвітницьку, культурологічну систему виховання молодих людей», – каже Микола Томенко. Та додає, що Угода відкрита для приєднання до неї інших навчальних закладів.
Підписали угоду ректори НУЧК, ХНПУ та УГСП – Олег Шеремет, Юрій Бойчук та Віталій Коцур відповідно.
Для студентів та викладачів
Що дає співпраця? У керівництві вишів кажуть, що напрямки різні. Від координації дій щодо спільної участі в підготовці студентів до реалізації майбутніх проєктів.
Ось, що кажуть про формат майбутньої співпраці ректори:
Віталій Коцур, УГСП: «Ідея об’єднання університетів у спільних напрямах життєдіяльності нині дуже актуальна. Особливе значення вона має для формування національної громадянської ідентичності, особливо зараз, в умовах війни. Переконаний, спільними зусиллями ми досягнемо значних результатів у розвитку наших закладів вищої освіти в різних сферах. Упевнений, що до нашої трійки долучиться ще більше ініціативних однодумців і ми спільно випрацюємо стратегічні бачення задля розвитку вищої освіти загалом».
Олег Шеремет, НУЧК: «Співпраця між університетами передбачає проведення спільних досліджень у рамках наукових програм та грантів, організацію міжнародних наукових конференцій, семінарів та круглих столів, видання спільних наукових та навчально-методичних публікацій».
Юрій Бойчук, ХНПУ : «Нам часто розказують про існуючі поза межами України матриці базової освіти. Але вони були у нас, тут. Треба тільки вивчити і продовжувати ті традиції, які були започатковані в Україні. Це – національна матриця, яку треба розвивати. Ми третє місто, де був створений колегіум. На жаль, він не зберігся. Але традиції, які були там започатковані, мали вплив на розвиток інших закладів освіти».
Якщо коротко, то основні напрямки, де співпрацюватимуть виші, наступні:
- розвиток спільних освітніх програм і міждисциплінарних проєктів;
- підсилення наукових досліджень;
- академічна мобільність;
- цифрова трансформація освіти;
- міжнародна промоція спільного освітнього бренду.
«Плануємо, що студент університету зможе, приміром, долучитись до академічного курсу із партнерського університету, прослухати курс та виконати необхідні завдання, - пояснює Віталій Коцур, УГСП. – Тобто у студентів з’являється можливість стати слухачами у найкращих викладачів не тільки свого, а одразу трьох вишів».
Містоутворюючий університет
До речі, цікавий термін називає для характеристики Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур, а саме: «містоутворюючий заклад».
«Сьогодні дуже правильно звернули увагу всі, що колегіуми як освітні заклади дуже велику роль відігравали в розвитку соціально-економічного становища тих регіонів, де вони знаходилися. Приміром, зараз жоден захід чи подія в Переяславі не відбувається без участі нашого університету. У нас навчається в середньому 6-7 тисяч студентів. Якщо врахувати кількість населення міста та масштаб самого закладу, то це дійсно містоутворюючий університет. Враховуємо не лише вплив вишу на соціально-економічні процеси в громаді, а й відрахування до бюджету», - пояснює ректор.
Віталій Коцур
Приміром у Переяславі фактично кожен другий або студент, або працівник вишу, або ж члени їх родин. Тобто це справжнє «наукове містечко».
До речі, під таку характеристику підпадають 6 вишів: Острозька академія, Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, Ізмаїльський державний гуманітарний університет, Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя та власне Університет Григорія Сковороди у Переяславі.
Авторка : Людмила Подорван
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Науковці агітували молодь з Африки та Індії навчатись на Чернігівщині: скільки приїде?
- Допоможе у відбудові: студенти змайстрували великий макет чернігівського університету
- НАШІ ЛЮДИ: ректор НУ «Чернігівський колегіум» Олег Шеремет
Схожі новини

Новини рубріки

Гарячі тури для сімей: на що звернути увагу, щоб не зіпсувати канікули
28 квітня 2025 р. 21:17

Піар на благодійності: незрозуміла ситуація в громаді на Чернігівщині
28 квітня 2025 р. 20:32

Як кастомізувати чоловічий одяг вдома?
28 квітня 2025 р. 19:15