Як забезпечити інклюзивність робочого середовища для людей із порушеннями зору

06 травня 2025 р. 21:24

06 травня 2025 р. 21:24


Для того, щоб надати рівні можливості всім працівникам, зокрема людям з інвалідністю, потрібно забезпечити безбар’єрне робоче середовище. Досягти цієї мети неможливо без взаємодії обох сторін. З одного боку роботодавці мають забезпечити адаптоване робоче середовище для працівників та працівниць з інвалідністю. Для цього вони, наприклад, можуть скористатися державною програмою компенсації від Міністерства економіки України та Державної служби зайнятості.

З іншого боку — люди з інвалідністю мають навчитися використовувати спеціалізовані сервіси та програми, які забезпечують їхню участь в робочому процесі.

У цій статті ми розберемо, як працівники та роботодавці організовують безбар’єрне середовище за допомогою цифрових застосунків та допоміжних засобів на робочому місці.

Як забезпечити інклюзивність робочого середовища для людей із порушеннями зору

Додатки, які допомагають у роботі людям з порушеннями зору

Щороку з’являється все більше додатків та браузерних розширень для людей з порушеннями зору. Велику частину з них становлять додатки, що використовують технологію штучного інтелекту. Вони допомагають людям з порушеннями зору адаптуватися до роботи в нових для себе умовах, навіть в офлайні.

Be My Eyes

У Be My Eyes можна звернутися до першого доступного волонтера за допомогою

Безкоштовний мобільний додаток для отримання допомоги від волонтерів через відеозв’язок. Користувач показує через камеру свого телефону предмет чи ситуацію, яку треба ідентифікувати, а волонтер одразу допомагає з цим.

Додаток підтримує понад 180 мов, серед яких і українську. Be My Eyes запустили ще у 2015 році, за цей час розробили безкоштовні версії для iOS, Android та Windows.

У роботі Be My Eyes допоможе зорієнтуватися в нових умовах — наприклад, при зміні офісу або робочого місця. Також додаток буде корисним для перевірки налаштування офісної техніки, сортування документів та інших ситуацій, де потрібна візуальна підтримка.

Завантажити на Android

Завантажити на iOs

Завантажити на Windows

Seeing AI

Seeing AI розрізняє текст, штрихкоди на товарах, номінал грошей, обличчя людей та вуличні об’єкти

Безкоштовний мобільний додаток від Microsoft для розпізнавання об’єктів та текстів через камеру смартфона. Додаток використовує штучний інтелект для візуальної ідентифікації. У цьому його головна відмінність від Be My Eyes, про який ми розповіли вище.

У роботі Seeing AI буде корисним для швидкого читання документів, перевірки змісту презентацій та розпізнавання предметів на робочому столі.

Dark Reader

Так виглядає сторінка на Вікіпедії із базовими налаштуваннями Dark Reader

Браузерне розширення, яке дозволяє змінити яскравість, контраст та колір сторінок в браузері для зручного перегляду. Можна поставити загальні для всіх сторінок налаштування або адаптувати під себе конкретну веб-сторінку.

Dark Reader є безкоштовним та підтримується з 2014 року.  Його можна встановити на такі браузери як Chrome, Safari, Firefox та Microsoft Edge.

Dark Reader буде корисним при тривалій роботі з текстами в пакеті програм Google та для перегляду веб-сторінок.

Встановити на Chrome

Встановити на Firefox

Встановити на Safari

Встановити на Edge

VoiceOver

Безкоштовний вбудований екранний зчитувач для користувачів техніки Apple. VoiceOver зчитує вміст екрану, описує зображення та допомагає із навігацією за допомогою спеціальних жестів та команд на клавіатурі.

VoiceOver вбудовано в усі пристрої Apple з 2005 року.  Підтримує понад 35 мов, серед них і українську.

Для роботи VoiceOver буде корисний всім, хто працює онлайн або в офісі з використанням техніки Apple: від перегляду документів та електронної пошти до планування проєктів та створення контенту для соцмереж.

Увімкнути VoiceOver на iPhone

Увімкнути VoiceOver на Mac

Увімкнути VoiceOver на iPad

NVDA

Безкоштовний екранний зчитувач для Windows, який озвучує текст, елементи інтерфейсу та зображення на екрані. Додаток розпізнає понад 50 мов, включаючи українську, якою також може зачитувати написане на екрані.

Додаток допоможе у повсякденній роботі з комп’ютером: від роботи з пакетом Microsoft Office та пошуку інформації в браузері до користування офлайн-програмами.

Облаштування робочого простору роботодавцем для людей з порушеннями зору

За умовами програми компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю , роботодавець може компенсувати закупівлю та встановлення допоміжних засобів для роботи людей порушеннями зору та іншими видами порушень. Це можуть бути меблі, комп’ютери, голосові помічники, слухові апарати, пандуси тощо. Завдяки цим засобам люди з порушеннями зору можуть безпечно та ефективно працювати в компанії.

Ось які категорії та засоби варто розглянути для закупівлі. У випадку, якщо їх вартість можна компенсувати, ми вкажемо їхню категорію згідно програми облаштування робочих місць:

  • засоби безпеки та інформування . Це може бути звукове інформування, наземні тактильні зони, контрастні таблички зі шрифтом Брайля, контрастне маркування входів та виходів жовтим або яскраво-помаранчевим кольором із додатковим маркуванням скляних дверей у вигляді жовтого кола. За програмою компенсації це можуть бути засоби із категорії «Допоміжні засоби для захисту здоров’я і безпеки».

Як забезпечити інклюзивність робочого середовища для людей із порушеннями зору

Так виглядає контрастна табличка зі шрифтом Брайля, яку можна придбати онлайн

  • локальне освітлення та лінзи для оптичного збільшення . Вони допоможуть адаптувати робоче місце під ступінь порушення зору працівника і спростять роботу в умовах недостатнього освітлення. За програмою компенсацію це можуть бути освітлювальні прилади (категорія «Столи»), збільшувальні вироби, вироби для збільшення зображення віддаленого предмета для одного або двох очей, збільшувальне скло, лінзи і системи лінз для збільшення (категорія «Допоміжні засоби для організації діяльності офісу, зберігання інформації та управління інформацією»).

Як забезпечити інклюзивність робочого середовища для людей із порушеннями зору

Локальне освітлення може бути різним, на цьому фото використані LED-лампи

  • брайлівський дисплей, який підключається до ПК чи ноутбука . За його допомогою працівник може набирати і читати текст шрифтом Брайля. У програмі компенсації вони визначені як портативні пристрої для ведення записів шрифтом Брайля, портативні пристрої без функції відображення з ручним та електронним управлінням (категорія «Комп’ютери і термінали»).

Як забезпечити інклюзивність робочого середовища для людей із порушеннями зору

Такий брайлівський дисплей можна підключити навіть до смартфона

  • захисні огорожі та огорожі, що направляють переміщення у цехах і окремих робочих ділянках . Вони спростять навігацію в робочому просторі та підвищать безпеку на виробництві. За програмою компенсації це можуть бути перегородки (категорія «Меблі та фурнітура для робочих місць») та пороги, бруси на рівні підлоги, розташовані біля основи дверей або біля входу у внутрішні приміщення (категорія «Поручні та бруси»).

Як забезпечити інклюзивність робочого середовища для людей із порушеннями зору

Приклад захисної огорожі на виробництві

Ознайомитися із повним переліком засобів, які можна використати для облаштування робочого місця для людини із порушенням слуху можна в Переліку допоміжних засобів для облаштування робочого місця / місця провадження господарської діяльності / незалежної професійної діяльності для людини з інвалідністю.

Перед тим, як адаптувати робоче місце для людини з порушенням зору, варто запитати безпосередньо у неї, що саме потрібно для комфортної роботи. На основі зібраної інформації та з урахуванням особливостей роботи, можна прийняти рішення про те, які саме допоміжні засоби необхідно придбати та встановити для забезпечення комфортного робочого простору.

Інформаційна кампанія щодо державної програми компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю реалізується Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в рамках проєкту «Протимінна діяльність в Україні» на запит Міністерства економіки України за участі Державної служби зайнятості та за фінансової підтримки Уряду Республіки Корея.

Реклама

Як забезпечити інклюзивність робочого середовища для людей із порушеннями зору

Джерело: cheline.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua