вологість:
тиск:
вітер:
А ви знали, що Миколая святкують не лише зимою, а й весною?
Святий Микола Чудотворець – одина з найвідоміших постатей у християнському світі. Його життєвий шлях, який став прикладом великої віри, доброти і безкорисливої допомоги ближнім, закарбувався в історії не тільки як особистість святого, але й у багатьох народних традиціях.
В Україні святкування Миколи Теплого є частиною багатовікової культурної спадщини, і Ніжин – не виняток. Це свято вже багато століть займає важливе місце завдяки своєму зв’язку з природою, сільським господарством та родинними традиціями.
Микола Чудотворець народився у III-IV столітті в місті Патара, що в Малій Азії. Його батьки довго не мали дітей, і сама поява Миколи стала для них чудом. Виховували святого в смиренності і праведності, і вже в молодому віці він вирішив присвятити своє життя служінню Богу. Згодом він став священиком, а після смерті батьків роздав своє майно бідним.
Микола поїхав до міста Міри, де став архієпископом, там він, допомагав нужденним, зцілював хворих та творив чудеса. Після його смерті мощі святого стали мироточити, і його усипальня стала місцем паломництва для багатьох віруючих, які приходили просити про зцілення та благословення.
День святого Миколи Чудотворця в Україні відзначається 9 травня з великою пошаною. Це свято має особливе значення у народних звичаях, які зберігаються в кожному куточку країни.
Микола Чудотворець Джерело: hospodar.ua
У Ніжині святого Миколая шанують не лише в церквах, а й у родинному колі. У цей день віряни відвідують храми, де служать молебні, і звертаються до святого з молитвами про здоров’я, захист, добробут і благополуччя. Святого Миколу традиційно вважають покровителем не лише дітей, а й моряків, мандрівників і всіх, хто шукає допомоги в часи труднощів.
Святий Миколай Чудотворець особливо шанований серед мореплавців, адже саме йому вони довіряють свої подорожі. Традиція звертатися до нього з молитвою перед відплиттям живе й досі.
Ніжин теж має зв’язок із морською справою завдяки відомому мореплавцю Юрію Лисянському, який народився саме в цьому місті. Можливо, вирушаючи в далекі мандрівки, він також молився до святого Миколи, вірячи, що його заступництво захистить у небезпечному морі.
Козацька чайка йде хвилями Дніпра у ній козаки, які моляться Джерело: mala.storinka
Святкування Миколи Чудотворця має чітко виражену зв’язку з природними циклами, особливо із сільським господарством. У цей день ще з давніх часів традиційно накривали багатий стіл. Вважалося, що чим більше страв було на святковому столі, тим кращим буде наступний врожай. Відзначаючи свято, господарі не тільки влаштовували святкові обіди, але й ставили перед собою мету побажати один одному добробуту, мирного життя та взаєморозуміння. Святий Микола Чудотворець у цей день стає символом щедрості та доброти, його образ асоціюється з допомогою тим, хто цього потребує.
Відзначення святого Миколи Теплого (літнього Миколи) також пов’язане з важливими сільськогосподарськими роботами. В Україні в цей день, за старими звичаями, починали стригти овець і сіяти гречку. У Ніжині, як і в інших містах, цей день був пов’язаний з настанням весняно-літнього циклу, коли природні процеси і сільськогосподарські роботи набирали обертів. У цей час люди вірять, що святкування Миколи приносить добрі плоди, сприяє родючості землі та забезпечує гарний врожай.
Із святом також пов’язані певні народні прикмети. Якщо в день святого Миколи піде дощ, то це передвісник гарного врожаю. Якщо гримить грім, то буде тривала ясна погода. Вважається, що якщо на святого Миколу не розцвіли кульбаби, то слід очікувати дощу. Однією з цікавих прикмет є те, що якщо в цей день побачити павука або розбити келих, то це до благополуччя та удачі. Українці вірять, що такі знаки – є добрими для наступних днів, тож звертають увагу на ці природні явища, що допомагають прогнозувати майбутнє.
Фото 3 Миколаївський собор Джерело: facebook.com
У цей день, на відміну від інших свят, є особливі заборони. Так, вважалося, що не можна лінуватися чи відмовляти в допомозі іншим. Святий Микола Чудотворець завжди підтримував нужденних, тому важливо проявити милосердя і допомогти тим, хто потребує цього. Існує народна прикмета, яка каже, що якщо в день святого Миколи не допомогти потребуючому, то вся родина житиме в бідності протягом семи років. Тому сьогодні є важливим не тільки з релігійної, але й моральної точки зору. Святкування Миколи стає моментом для того, щоб зробити добро, проявити любов та підтримку ближнім.
Крім того, святкування святого Миколи має ще один важливий аспект – це час, коли можна помиритися з тими, з ким виникли непорозуміння. У цей день важливо бути разом з родиною, друзями, не тримати образ та не конфліктувати, адже святий Микола Чудотворець є покровителем миру та порозуміння.
Таким чином, святкування Миколи Чудотворця в Ніжині – це не лише релігійне свято, а й важливий культурний і народний захід, що об’єднує людей, спонукає до добрих вчинків та молитви за здоров’я і благополуччя.
Раніше ми писали: Як ніжинський граф шукав рецепт марципанів і ледве не одружився

Новини рубріки

«Сійте в своїй дітях любов і вони будуть нести її далі»: інтерв’ю
09 травня 2025 р. 17:58

Колишній азовець, якого в рф засудили на 20 років, передав із полону листа рідним
09 травня 2025 р. 17:35

Поліцейські прикордонної Новгород-Сіверщини доставили гуманітарну допомогу родинам із дітьми
09 травня 2025 р. 17:33