Від мереживних будинків до церков: особливості дерев’яної архітектури Седнева (Відео)

19 травня 2025 р. 19:07

19 травня 2025 р. 19:07


Дерев’яні сандрики, що оздоблюють вікна, пілястри на поверхні стіни та неймовірні, ніби сплетені з мережива, карнизи. Чернігівщина вражає своїм дерев’яним мереживом по всій території області. Багатим на наче виткані з дерева візерунки на будівлях є селище Седнів.

« Чернігівщина славна своїм дерев’яним мереживом, і кожен населений пункт має свої певні особливості. Тому ми вирішили дослідити, яке в нас у Седневі це дерев’яне мереживо. Це знаєте, як вишиванки прикрашені візерунками, так і будинки прикрашені дерев’яним мереживом. Це наша славна історія»,- Тетяна Луговська, завідувачка філії «Садиба родини Лизогубів» Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського .

Аби показати красу свого селища не тільки його жителям, але й гостям, які заїжджають подивитись на давню архітектуру Седнева та його краєвиди, в садибі Лизогубів на каштановій алеї відкрили нову виставку стендів «Дерев’яне мереживо Седнева».

« Ми обходили весь Седнів, фотографували мереживо всюди, де воно є на будинках, де воно прикрашає віконечка в різних районах. І помітили, що є певні особливості в кожному регіоні Седнева»,- Тетяна Луговська, завідувачка філії «Садиба родини Лизогубів» Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського .

На цих стендах зібрані не лише сучасні фотознімки, зроблені краєзнавцем Андрієм Курдановим, але й старовинні фотокартки, картини та замальовки, створені художниками в Седневі, альбом місцевого краєзнавця Данила Киселя.

« Почали досліджувати та з’ясували, що були майстри, які тут на місці робили це мереживо, були такі, які замовляли в інших населених пунктах. І знаєте, як у давнину і навіть у наш час, помітили таку особливість: якщо сусід зробив якусь окрасу, так і собі хочеться зробити. Так і вийшло, що спільні риси цього мережива є на сусідніх будинках»,- Тетяна Луговська, завідувачка філії «Садиба родини Лизогубів» Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського .

І хоча дерев’яне мереживо було найбільш популярним на будинках Чернігівщини наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття, проте в Седневі збереглася пам’ятка національного значення, яка у своїй архітектурі увібрала його особливості. Це Георгіївська церква, яка за дослідженнями була збудована ще у ХVIII столітті.

« Дуже важливо зберегти те, що наші предки робили, прикрашали свої будівлі, вкладали душу, бо певні орнаменти є з певними символами, і нам цікаво знати, який зміст у ці прикраси вкладали наші предки, і тепер ми вивчаємо ці деталі та скоро з’являться описи до них, ми думаємо, нашим гостям буде цікаво»,- Тетяна Луговська, завідувачка філії «Садиба родини Лизогубів» Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського .

Журналіст Оксана Замятіна

Від мереживних будинків до церков: особливості дерев’яної архітектури Седнева (Відео)

Джерело: cheline.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua