вологість:
тиск:
вітер:
Військовий оркестр з Чернігова підкорив Нідерланди та Бельгію музикою свободи
Військово-музичний центр Сухопутних військ Збройних Сил України завершив масштабний тур містами Нідерландів і Бельгії, що проходив з 4 по 12 травня 2025 року. За 10 днів оркестр відвідав 12 міст, подолав понад 7500 км і провів 15 офіційних заходів, гідно представивши Україну на міжнародній арені. Тур, організований благодійною організацією Steun Oekraïne за підтримки волонтерів і місцевих громад, став символом єдності, солідарності та боротьби за свободу.
Музична дипломатія у дії
Виступи оркестру були приурочені до 80-річчя перемоги над нацизмом і відбувалися в рамках значущих міжнародних подій. Зокрема, 4 травня у Лейдсендамі (Нідерланди) музиканти взяли участь у національній церемонії Dodenherdenking (День пам’яті загиблих у війнах). 5 травня у Вагенінгені долучилися до Параду визволення з нагоди Дня Свободи. 10 травня у Ломмелі (Бельгія) оркестр виступив на міжнародному військовому фестивалі Taptoe Belgium, а 12 травня у Брунссумі (Нідерланди) дав концерт у штаб-квартирі НАТО (Allied Joint Force Command Brunssum).
Як повідомила пресслужба Allied Joint Force Command Brunssum на офіційній сторінці у Facebook, концерт у Брунссумі став “маяком надії, нагадуванням, що навіть у найтемніші часи музика та єдність можуть освітити шлях вперед” . Виступ оркестру поєднав дух надії та мужності, ставши вшануванням тих, хто постраждав від війни. “Цей концерт був більше, ніж подія; це був маяк надії, нагадування, що навіть у найтемніші часи музика та єдність можуть освітити шлях вперед. Об’єднані у прагненні кращого світу, ми дивимося вперед із надією, сповнені рішучості будувати майбутнє, де панує мир” , – процитувала пресслужба одного з учасників оркестру.
Роман Павлів: “Через музику ми розповідаємо правдиву історію України”
Начальник Військово-музичного центру Сухопутних військ підполковник Роман Павлів у коментарі порталу LRT.lt детально розповів про організацію туру, його мету та значення. За його словами, тур став не лише культурною подією, а й актом музичної дипломатії, покликаним нагадати Європі про триваючу боротьбу України.
“Нас запросила благодійна організація Steun Oekraïne та її натхненні організатори — Енді де Шіппер і Рон ван Деєн. З 2022 року ця організація невтомно підтримує Україну — зокрема через залучення військових музичних колективів. Її мета — дати змогу європейській аудиторії почути наш біль, нашу силу й нашу правду — через музику”, – розповів Р. Павлів.
Він підкреслив, що тур мав не лише мистецьке, а й політичне значення: “Це — не лише подяка за підтримку, а й потужне нагадування: війна триває, і солідарність з Україною сьогодні — як ніколи важлива”.
Р. Павлів детально описав ключові заходи туру, які відбувалися на високому міжнародному рівні:
“Частина заходів відбулася на офіційному міжнародному рівні, зокрема: Leidschendam, Нідерланди, 4 травня 2025 — участь у національній церемонії Dodenherdenking (День пам’яті загиблих у війнах). Wageningen, Нідерланди, 5 травня 2025 (ранок) — участь у Параді визволення з нагоди Дня Свободи. Lommel, Бельгія, 10 травня 2025 — участь у міжнародному військовому фестивалі Taptoe Belgium. Brunssum, Нідерланди, 12 травня 2025 — концерт у штаб-квартирі НАТО (Allied Joint Force Command Brunssum)”.
За словами Р. Павліва, ці події мали особливу символіку: “Цьогоріч ці події мали особливу вагу, адже були приурочені до 80-річчя перемоги над нацизмом — події, яка нагадує всьому світу ціну свободи. Участь українського військового оркестру в цих подіях стала глибоко символічною — як нагадування, що боротьба за свободу триває і сьогодні, тут і зараз”.
Начальник оркестру також відзначив внесок волонтерів: “Частину організаційних процесів забезпечували українські волонтери — щирі, ініціативні люди, які допомагали створити комфортні умови для нашої місії та посилювали її зміст” . Він наголосив на головній меті туру: “Головна мета нашої присутності — через мистецтво розповісти правдиву історію: хто ми, звідки ми, чому боремося, чому не здаємося і чому Європа має нас почути, зрозуміти й підтримувати — до нашої перемоги”.
Роман Павлів також акцентував на благодійній складовій туру: “Енді та Рон — не просто організатори, а справжні амбасадори підтримки України. Вони постійно, протягом року, збирають донати для ЗСУ, організовуючи десятки ініціатив. І цей тур — спосіб подякувати волонтерам, меценатам і всім, хто не байдужий до майбутнього України”.
Організація туру вимагала значних зусиль, і Р. Павлів висловив подяку всім, хто долучився: “Такий масштабний, насичений і багатогранний тур потребував всебічної підтримки. Ми щиро вдячні Нідерландській армії, яка забезпечила комфортне проживання та харчування на своїх базах. Окрема подяка — мерам міст і власникам концертних майданчиків, які створили високопрофесійні умови для виступів, активно долучилися до організації глядачів та провели ефективну рекламну кампанію. Завдяки цьому кожен концерт проходив із аншлагом”.
Він також поділився враженнями від туру: “За 10 днів ми відвідали 12 міст Нідерландів та Бельгії, подолали понад 7500 км і провели 15 офіційних заходів на високому художньому рівні — гідно представивши міць Збройних Сил України та креативність українського таланту. Графік був інтенсивним, але саме завдяки цьому нам вдалося зробити максимум за мінімальний час”.
На завершення Р. Павлів розповів про емоційний вплив туру: “Враження від Нідерландів — неймовірні. Це країна, яка вразила кожного з нашого колективу — своєю природою, архітектурою, атмосферою та, передусім, людьми. Щирість, відкритість і підтримка, які ми відчули, назавжди залишаться в наших серцях”.
Волонтери та символи єдності
Організатори туру — благодійна організація Steun Oekraïne та її ключові волонтери Енді де Шіппер і Рон ван Деєн — стали невід’ємною частиною успіху місії. Як зазначається у дописі Військово-музичного центру на Facebook, ці люди — “не просто координатори концертів чи логістичних поїздок. Вони — наші союзники, частина українського тилу тут, у Європі”. Енді та Рон здійснили понад 10 поїздок в Україну, доставляючи гуманітарну допомогу на фронт, у шпиталі та для біженців. Рональд Кок особисто здійснив 45 поїздок, перевозячи необхідне власним автомобілем у найгарячіші точки.
Особливе враження справив символічний жест Марлен, дружини Рона, яка власноруч пошила величезний прапор України. Цей прапор майорів на сцені Taptoe Belgium у Ломмелі та супроводжував оркестр у кожному концертному залі. “Саме він нагадував, за що ми стоїмо” , – йдеться у дописі оркестру.
Команда Steun Oekraïne також опікується пораненими українськими воїнами, які проходять лікування в Нідерландах, надаючи їм медичну та психологічну підтримку. Оркестр висловив особливу подяку захиснику Андрію Сіромасі, який добровольцем пішов на фронт у перші дні війни і нині проходить реабілітацію після поранення. “Твоя мужність, Андрію, — це приклад для всіх нас. Ми поруч” , – зазначили музиканти.
Значення туру для України та Європи
Тур Військово-музичного центру став актом культурної дипломатії, що підкреслив важливість солідарності з Україною в умовах триваючої війни. Виступи оркестру нагадали європейській аудиторії про ціну свободи та необхідність підтримки України до перемоги. Завдяки професійній організації та підтримці місцевих громад кожен концерт проходив із аншлагом.
За інформацією Військово-музичного центру, зібрані під час туру кошти спрямовуються на підтримку ЗСУ та гуманітарні ініціативи. Нідерландська армія забезпечила проживання та харчування для музикантів, а мери міст і власники концертних майданчиків створили умови для високоякісних виступів.
Тур став доказом того, що музика може бути не лише мистецтвом, а й інструментом єднання та надії. Військово-музичний центр Сухопутних військ ЗСУ показав, що український дух незламний, а підтримка міжнародної спільноти — неоціненна.
Джерело: lrt.lt

Новини рубріки

У Чернігові поліцейські затримали грабіжника
24 травня 2025 р. 17:20

На Чернігівщині випадок отруєння грибами: медики закликають бути вкра
24 травня 2025 р. 16:34

Справу двох газівників, через яких вибухнув будинок на Чернігівщині, закрили
24 травня 2025 р. 16:11