вологість:
тиск:
вітер:
Рятувальниця з Чернігівщини керує дронами - допомагає шукати людей і гасити пожежі
Марина Дрозд тримає дрон "Матріс 300"
27-річна Марина ДРОЗД — капітан служби цивільного захисту. Служить у Головному управлінні ДСНС України в Чернігівській області з 2019 року. Сьогодні вона — начальниця сектору безпілотних систем та робототехніки оперативно-координаційного центру. Її робота — керування дронами та роботами під час ліквідації надзвичайних ситуацій: від масштабних пожеж до пошуків зниклих людей.
— Раніше працювала в аварійно-рятувальній частині, виїжджала на ДТП, завали, рятувала людей та тварин, — розповідає Марина. — Згодом мене запросили очолити новостворений сектор, пов’язаний з дронами та робототехнікою.
До вторгнення в рятувальників був лише один дрон. Зараз маємо вже 21 безпілотник.
Безпілотники, якими керує команда Марини, використовують для аеророзвідки, моніторингу лісових та торф’яних пожеж, пошуку зниклих безвісти. Дрони оснащені камерами, тепловізорами, а деякі здатні навіть транспортувати вантажі.
— Найбільший дрон — DJI Matrice 300, — каже Марина. — Він може скидати рятувальні жилети на воду або доставляти мотузку людині, яка провалилася під лід. Може бути оснащений прожекторами для освітлення та гучномовцями. Є й простіші, але не менш функціональні — наприклад, DJI Mavic 3, який працює до 45 хвилин і здатен відлітати на відстань до 15 кілометрів.
Під час минулих навчань дрон доставляв пляшку води людині, яка загубилася в лісі. А на Івано-Франківщині нещодавно за допомогою безпілотника знайшли п’ятирічного хлопчика, який загубився і три дні блукав сам.
Рятувальники Чернігівщини використовують не лише повітряні дрони. У підпорядкуванні також є підводні дрони, які шукають потопельників або вибухонебезпечні предмети в надскладних ситуаціях, де є загроза для водолазів, бетонні конструкції, арматура тощо.
Також працюють роботи-піротехніки. Це дозволяє уникати ризику для рятувальників.
— Роботів-піротехніків застосовуємо при розмінуванні. Якщо знайшов касетні боєприпаси чи такі, які не можна транспортувати, а треба знищувати на місці, — пояснює рятувальниця. — За допомогою цього робота можна накласти закладний заряд для подальшого знищення шляхом контрольованого підриву. Цим ми збережемо особовий склад.
Очікуємо найближчим часом з Франції спеціальні пожежні роботи. Ця техніка оснащена пожежними стволами, відеоспостереженням і системами дистанційного керування. Здатна гасити пожежі у зруйнованих будівлях та ефективно діяти в надзвичайно небезпечних умовах — зони обстрілів, вибухів. Тобто рятувальник знаходиться на безпечній відстані, а робот заїжджає в небезпечні зони і гасить вогонь. Картинку з камер можна вивести на монітор і подивитися хід ліквідації пожежі та чи є потерпілі.
Такі роботи вже рятували життя рятувальникам у Дніпропетровській області — під час гасіння пожежі роботом відбулася детонація боєприпасів.
Завдяки безпілотникам рятувальники оперативно виявляють масштаби пожеж в екосистемах і фіксують підпали. Ловлять паліїв. Під час займання лісів чи полів дрони — незамінні помічники.
Щоб стати оператором дрона, необхідно пройти навчання — не менше двох тижнів. Зараз оператори, які керують БпЛА, є в багатьох підрозділах ДСНС України нашої області.
— Треба враховувати вітер, погоду, час польоту. При реальних викликах усе може змінитися, — каже Марина. — Одного разу в Новгород-Сіверському районі під час польоту розпочалась повітряна тривога, дрон втратив керування. Довелося шукати.
Марина зізнається: спершу сумнівалася, чи зможе впоратися з новою технікою. Але згодом вивчила кожну модель — для пошуків у лісі, на воді, удень і вночі. І сьогодні безпілотники — це очі рятувальників, що допомагають з неба бачити більше і діяти швидше.
— Найголовніше — не гаяти часу. Якщо хтось зник, одразу дзвоніть рятувальникам і поліції. А ми вже піднімемо дрон у небо, — додає вона.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Ольга САМСОНЕНКО
"Час Чернігівський" писав про таке:
- «Кожен виклик – особливий», - нагороджений президентом рятувальник про життєві цінності і службу
- Чернігівський рятувальник розповів про незвичне захоплення
- На Чернігівщині відновили пошуки 7-річного хлопчика, який зник на річці Снов в січні
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":
Схожі новини

Новини рубріки

У Чернігівському районі вибухотехніки знешкодили бойову частину дрона
03 липня 2025 р. 19:20

«Бібліооскар – 2025»: хто з чернігівців став номінантом конкурсу (Відео)
03 липня 2025 р. 18:43