вологість:
тиск:
вітер:
Козелець із квітів чи з лісу кіз: легенди походження назви старовинног
Обласний центр народної творчості запустив проєкт "Легенди про походження назв міст, селищ і сіл Чернігівщини". Ініціатива розповідає про населені пункти області та їхні топонімічні особливості. Далі в матеріалі читайте про походження назви селища Козелець, пише Суспільне Чернігів.
Фото: Стела у селищі Козелець. Обласний центр народної творчості
Наразі немає письмових джерел, які б давали однозначну відповідь на запитання — що означає назва цього населеного пункту. Місцевим жителям найбільше до вподоби легенда про те, що назву поселенню дав Великий литовський князь Ольгерд Гедимінович під час своїх походів проти татар у 1358–1363 роках.
"Проїжджаючи в ті часи нашим краєм, він замилувався жовтими квітами, що вкривали берег річки Остерка. «Як називаються ці чудові квіти?» – запитав князь. «Козельці», – була відповідь місцевих жителів. «Тож нехай віднині ваше село носить назву Козелець», – сказав Ольгерд".
Фото: Свято-Миколаївська церква. Обласний центр народної творчості
Якщо вірити легенді, то назва селища з’явилася у першій половині травня, адже козельці квітують лише в цей період року.
Згідно з іншою народною версією, назва селища пішла від слова "козелес" – "козячий ліс". Тобто поселення виникло серед темного лісу, де водилося багато диких кіз. Ця версія підтверджена у назві лісового урочища Чернещина, тобто чорний ліс.
Володимир Гузій висунув свою, не менш цікаву, версію походження назви Козелець. З його слів, назва пішла від давнього сіверського тотемного прізвища Козел.
"У ті далекі часи ця копитна тварина не асоціювалася з нинішнім переносним значенням слова. Навпаки, прізвисько Козел давали найбільш шанованим і родовитим одноплемінникам. Про те, що назва Козелець пішла від прізвища Козел, писав також іще в середині XIX ст. відставний штабс-капітан Михайло Лагода, який був відомим козелецьким краєзнавцем".
А ось що стосується дати заснування, то тут думки знову розділилися. Володимир Гузій, Петро Кисіль, Михайло Лагода й деякі інші дослідники писали, що Козелець був заснований як місто з власною соборною церквою у першій половині XII ст., хоча у відомих нині давньоруських літописах про це нічого не сказано.
Фото: Собор Різдва Богородиці. Обласний центр народної творчості
"Є версія, що перше постійне поселення в цій місцевості з’явилося 1239 року після розорення монголо-татарським темником Менгу-ханом Остерського городка. Його жителі масово втікали у навколишні місця. Одним із них стало місце добре відоме боярам із роду Козелів".
Перша письмова згадка про Козелець датується 1503 роком — це запис про Козелець як один із маєтків тодішньої княгині Марії Трабської.
Ще майже через пів століття знаходиться новий запис про селище. У люстрації Остерського замку 1552 року зазначено, що остерський міщанин Гнат Хурсович "пахає землю у Козелець".
"А вже від початку XVII ст. Козелець – це місто, яке з кожним роком відігравало все більшу роль в історії. Населення займалося ремеслами й торгівлею. Місцеві купці експортували хліб Польщі та іншим європейським країнам. У жовтні 1656 року Козелець став самоврядним містом. Універсалом гетьмана Богдана Хмельницького від від 1656 року йому був наданий Магдебурзький привілей".
Як повідомляв MYNIZHYN , як виникла назва села Сиволож на Чернігівщині — дізнавайтеся у новому проєкті про топоніми від Обласного центру народної творчості.

Новини рубріки

Спільна дитина – спільна відповідальність: як врегулювати суперечки
06 липня 2025 р. 17:27

На 76-році життя зупинилося серце видатного лікаря з Чернігова
06 липня 2025 р. 17:08

Перша половина наступного тижня на Чернігівщині обіцяє бути спекотною
06 липня 2025 р. 16:14