вологість:
тиск:
вітер:
Менська громада: від перших кроків до «Цифрового щита» разом з U-LEAD
З 2017 року Менська громада стала на шлях глибоких трансформацій – від перших стратегій розвитку до передових цифрових рішень. І на кожному з етапів її незмінним партнером залишалися «U-LEAD з Європою». Результат – комплексні зміни, які сьогодні захищають життя, майно та цифрові ресурси громади.
Історія системних змін
– Менська громада долучилася до співпраці з «U-LEAD з Європою» в 2017 році, невдовзі після того, як сформувалася. У нас тоді було 20 сільських рад без єдиного бачення, як усе має функціонувати. Саме U-LEAD допоміг нам у розробці стратегії розвитку громади, а також положень про відділи та структурні підрозділи, – розповідає секретар Менської міської ради Юрій Стальниченко.
Відтоді партнерство лише посилювалося. За підтримки U-LEAD Менська громада першою в області створила комунальну установу місцевої пожежної охорони. Зокрема, підготувала нормативну базу, організувала навчання для фахівців і відкрила чотири філії, які сьогодні забезпечують оперативне реагування на пожежі в межах усієї громади.
Нова техніка для громади
– Захист від пожеж – наш пріоритет, адже ми аграрний регіон, – пояснює Юрій Стальниченко.
Ще одним етапом розвитку став проєкт із покращення надання адміністративних послуг. Спільно з U-LEAD громада розробила структуру та документи для створення ЦНАПу, який нині надає близько 400 послуг. У 2018-2019 роках Менська громада запровадила електронний документообіг, і сьогодні в цій системі працюють усі – від фахівців апарату до старост.
Прозорі процедури – зрозумілі рішення для людей
Менська громада стала однією з небагатьох у регіоні, хто повністю привів адміністративні процеси у відповідність до нового закону «Про адміністративну процедуру». Завдяки участі керуючої справами Менської міської ради Людмили Стародуб у навчальній програмі U-LEAD «Адміністративна процедура» громада не лише освоїла нові вимоги законодавства, а й навчилася ефективно їх застосовувати.
– Раніше кожне звернення проходило через різні процедури, а тепер вона єдина – проста, прозора й однакова для всіх, – розповідає Людмила Стародуб. – Це мінімізує корупційні ризики, дає людям більше можливостей захищати свої права й відстоювати інтереси. Навчання допомогло мені зрозуміти, як працює закон на практиці, і я передала ці знання колегам у міській раді.
Юрій Стальниченко та Ірина Кудрик
– Підхід до інвестування у фаховий розвиток працівників місцевого самоврядування – одна із сильних сторін громади, – зазначає Ірина Кудрик, керівниця регіонального офісу U-LEAD у Чернігівській області. – Керівники Менської громади, посадовці міської ради і навіть мешканці від самого початку діяльності U-LEAD і дотепер є активними й зацікавленими учасниками багатьох ініціатив, які пропонує наша програма. Надзвичайно цінним є те, що представники громади розуміють важливість інвестицій у людей, у їхні знання й новий досвід. Ці навички стають тим активом, на якому відбуваються зміни в громаді: реалізуються розвиткові проєкти і трансформується якість послуг. Врешті життя в громаді стає комфортнішим, а сама громада – впізнаваною і з більш усвідомленою мешканцями власною ідентичністю.
Кіберзахист: приклад для всієї країни
У 2024 році Менська громада стала першою в області та 12-ю в Україні, хто реалізував проєкт «Цифровий щит» – ініціативу з підвищення кіберзахисту органів місцевого самоврядування. Проєкт, реалізований ГО «Добрі ініціативи Менщини» за підтримки U-LEAD, став частиною освітньої програми «Громада 4.0».
Керівниця громадської організації Наталія Примакова зазначає:
– Ми розуміли необхідність у цифровій безпеці та прагнули допомогти громаді захиститися від кібератак. Закупили обладнання, облаштували серверну кімнату, поставили ліцензійне програмне забезпечення і, головне, провели тренінги. Посадовці говорили, що навіть не підозрювали про такі ризики. Навчання виявилося дуже корисним.
Презентація проєкту викликала інтерес не лише серед донорів, а й серед інших громад. Сьогодні Менщина не лише впроваджує зміни, а й ділиться своїм досвідом із сусідами.
– Ми не боїмося бути першими й готові консультувати інших. Зараз працюємо з управлінням цифрової трансформації Чернігівської ОВА, консультуємо громади як в області, так і за її межами, – каже Юрій Стальниченко.
Техніка, яка служить людям
Завдяки U-LEAD громада отримала й необхідну технічну допомогу, зокрема навантажувач і мікроавтобус.
– Навантажувач – незамінний помічник для комунального підприємства в громаді з 39 населеними пунктами. А мікроавтобус ми вирішили спрямувати на підвіз школярів, бо оптимізуємо мережу навчальних закладів відповідно до законодавства, – пояснює секретар громади.
Освітня автономія
У 2020 році Менщина одна з перших в області автономізувала свої заклади освіти. Цьому передувала масштабна інформаційна кампанія, яку громада провела спільно з відділом освіти за підтримки U-LEAD. У результаті на сьогодні відповідно до законодавства кожен навчальний заклад, що має статус юридичної особи, самостійно веде фінансово-господарську діяльність і планує бюджет. Це дало змогу швидко реагувати на виклики, зокрема під час пандемії COVID-19: директори оперативно ухвалювали рішення щодо спрямування коштів на найнеобхідніше.
– Ми переконалися, що це правильне рішення. Якщо все залишалося б централізованим, у кризовій ситуації ми б просто не вижили, – зазначає Юрій Стальниченко.
Цей успіх став прикладом і для інших галузей: автономізацію освітніх закладів згодом успішно реалізували й у сфері культури.
Сила проєктного підходу
Проєктні компетенції – ключ до розвитку. У цьому переконана Менська громада, посадовці якої постійно вдосконалюють свої навички, зокрема завдяки навчальним програмам U-LEAD. Серед них – Сергій Скороход, начальник відділу економічного розвитку та міжнародних відносин:
– Навчання U-LEAD дало фундаментальні знання, що вже принесли чимало результатів. Наприклад, ми змогли підготували пакет документів для участі в програмі USAID DOBRE, для нас це був виклик.
Завдяки здобутим знанням громада виграла грант на модернізацію лікарні, що дозволило утеплити корпус, оновити внутрішні мережі й обладнання. Згодом Менська громада реалізувала проєкт зі створення реабілітаційного центру, який підтримали ПРООН і уряд Японії.
– Сьогодні Менська громада має 26 українських і п’ять міжнародних партнерів, співпрацює з понад 50 фондами. Лише у 2024 році близько 70% додаткових коштів було залучено саме через міжнародну технічну допомогу. Як з U-LEAD, так і з іншими донорами ми не гналися за «твердими» проєктами. Більшість ініціатив – це «м’які» проєкти, які допомогли нам навчитися працювати системно. Саме завдяки ним ми сформували підхід до розвитку та прагнемо використовувати кожну можливість. Ці проєкти змінюють нас ізсередини. І ми до цього готові, – підсумовує Юрій Стальниченко.
***

Новини рубріки

Унікальна мозаїка ХХ століття прикрашає фасад будівлі в Сахнівці на Чернігівщині (Відео)
12 липня 2025 р. 18:53

Під вогнем ворога 13 населених пунктів: ситуація на Чернігівщині на ранок 12 липня
12 липня 2025 р. 17:16

Пів року вважався зниклим безвісти: на фронті поліг воїн з Чернігівщини
12 липня 2025 р. 16:07