Реверс: кошти людям чи «прокурорам»?

08 листопада 2024 р. 08:33

08 листопада 2024 р. 08:33


Останніми місяцями відбувається запекла дискусія щодо бюджетного забезпечення громад. Окремі новації в проєкті держбюджету-2025 шокували не тільки громади, міжнародних партнерів, а й усе українське суспільство. Мова про подвійні стандарти. Запропоновано вилучення у громад 4% податку на доходи фізосіб (ПДФО), реверсної дотації, єдиного податку, частини коштів освітньої субвенції, фактичне зняття мораторію на підвищення тарифів для населення — в одній частині держбюджету. Бо для людей коштів нема — війна.

Водночас в інших статтях держбюджету закладено підвищення зарплат прокурорам, суддям, контролерам Рахункової палати. Для них гроші є. До речі, крім збільшення зарплат, працівники Рахункової палати з легкої руки парламенту можуть отримати ще один бонус — не будуть зобов`язані декларувати доходи як державні службовці. Мабуть, щоб не виникало більше медійних скандалів щодо величезних статків правоохоронців, членів медико-соціальних експертних комісій (МСЕК)… Немає декларування — немає скандалу.

Однак залишимо це для коментарів міжнародним партнерам, які надають Україні фінансову допомогу за умови здійснення демократичних і антикорупційних реформ. І повернемося до бюджетів громад. Якщо народні обранці висловлюють впевненість, що таки зможуть залишити 64% ПДФО та єдиний податок у бюджетах громад, то з реверсною дотацією, на жаль, інша ситуація. У високих кабінетах масштабу негативних наслідків для суспільства від вилучення реверсної дотації з місцевих бюджетів ще не усвідомили.

Що таке реверсна дотація?

Простою мовою це вилучення коштів громад до державного бюджету. І це головне, зафіксуйте собі в пам’яті. Вже потім Бюджетний кодекс України пояснює, навіщо це робиться — «для горизонтального вирівнювання податкоспроможності територій» .

Із початком повномасштабної війни та тимчасовою окупацією значної частини територій механізм горизонтального вирівнювання себе повністю вичерпав , оскільки фізична база та умови розрахунків суттєво змінилися . Тому абсолютно логічно й правильно уряд 28 лютого 2022 року автоматично зупинив вилучення з місцевих бюджетів реверсу. 2023-го реверс знову спробували вилучати через зростання «військового» ПДФО, але 2024 року від вилучення реверсу відмовились, оскільки значно зменшилися надходження громад через вилучення «військового» та «силового» ПДФО з місцевих бюджетів. З жовтня 2023 року так звані силовики — прокурори, правоохоронці, включаючи працівників в’язниць, ДСНС, до місцевих бюджетів ПДФО не платять.

У проєкті держбюджету-2025 реверс знову запропонували вилучити, без економічного обґрунтування, за відсутності бази для розрахунків, без урахування того, що «військового» та «силового» ПДФО у громади не повертають. Йдеться про 189 громад, з яких 150 — маленькі міста, селища і села, що їх офіційно пропонують «пограбувати» вдруге через вилучення «військового» і «силового» ПДФО, а тепер реверсу. І це при тому, що неофіційно з моменту повномасштабного вторгнення громади виконують власним коштом державні функції — укріплення, військове забезпечення, безпекові заходи й багато іншого, з останніх сил роблячи це для захисту жителів і для нашої спільної Перемоги.

Шок малих громад

У структурі більшості малих громад це надзвичайно великі кошти, які нічим буде компенсувати. В деяких вилучення становить більш як 30% власних доходів. Ви собі уявляєте, як забрати сьогодні 34% бюджету в Покровська (Донецька область), 20,8% бюджету в Південноукраїнська (Миколаївська обл.), 21,3% бюджету в села Наталине та 11,5% бюджету в селища Донецьке на Харківщині, 16% у села Комишанка (Сумська обл.)? Список можна продовжувати. Ці громади постійно під обстрілами, муніципалітети гасять пожежі, проводять евакуації людей, які повертаються додому через відсутність житла всередині країні.

ZN.UA

І якщо у 35 реверсних громад Київської області ( всього в області 69 громад . — О.С .) є надія, що їх підтримає місто Київ, як це було в 2022–2023 роках, то що робитимуть інші?

Суть і економічна мета знекровлення 189 спроможних громад, багато з яких розташовані поряд із лінією фронту й активно сприяють підвищенню обороноздатності держави, на перший погляд незрозумілі. Бо вилучення реверсу ніяк не впливає на збільшення загального ресурсу для держбюджету та інших громад, оскільки на 2025 рік у бюджеті закладено 51,2 млрд грн додаткової (не базової) дотації при плановій цифрі на 2024-й у 33,4 млрд грн. При цьому левова частка цієї суми навіть не розподілена між громадами, а отже, нікому не світить!

Для чого хочуть забрати 12,9 млрд грн реверсу у громад і додати 17,8 млрд грн у графу додаткової дотації, стане зрозумілим, якщо подивитись, як додаткову дотацію витрачали до цього. Наприклад, 2024 року уряд уже спрямував 2,4 млрд грн на дороги загального користування з коштів додаткової дотації — в «ручному» режимі розподілили ці гроші на капітальні видатки. З цієї ж опери поява експансіоністських ініціатив щодо Державного фонду регіонального розвитку на 2025 рік.

Якими ж можуть бути наслідки для людей?

По-перше , суттєво зменшиться підтримка ЗСУ, бо після вилучення торік «військового» та «силового» ПДФО кошти реверсу — чи не єдине джерело у громад для фінансування потреб військових.

По-друге , стрімко зростуть тарифи на тепло й воду або припиниться надання послуг з їхнього постачання. З коштів реверсу якраз і відбувається фінансування найбільших підприємств цієї сфери, яким держава завинила вже 64 млрд грн компенсації різниці в тарифах. Можете собі уявити Дніпро або Львів, Запоріжжя або Вінницю, Суми або Хмельницький, Чернігів або Луцьк, Одесу або Тернопіль, Полтаву або Івано-Франківськ, Житомир або Чернівці, Рівне або Черкаси, Південноукраїнськ або Бровари… без тепла та води? Опалювальний сезон може припинитися не через російські обстріли, а через банальне вилучення грошей із громад на будівництво доріг, підвищення зарплат прокурорам і Рахунковій палаті.

По-третє , припиниться більшість програм по реабілітації та соціалізації ветеранів, бо найпотужніші з них запроваджені саме в реверсних громадах.

По-четверте , зменшиться фінансування освіти, без якої немає шансів на повернення в Україну людей, що виїхали.

По-п`яте , згорнуться президентські проєкти на підтримку економіки «Купуй українське» і «Зроблено в Україні», — громади просто не матимуть коштів на такі закупівлі.

Щоб цього не допустити, необхідно залишити кошти реверсу у бюджетах громад. Кошти для збереження реверсу є — додаткова дотація, нерозподілена в проєкті держбюджету-2025. Аргумент «у нас нема грошей» не працює, бо паралельно влада ретельно підтримує фінансово силовий і контролюючий блок держави.

Парламент перед другим читанням проєкту держбюджету-2025 у Бюджетних висновках дав чітке доручення уряду визначитися щодо доцільності вилучення у громад реверсу. Народні депутати України всіх фракцій спрямували відповідне звернення до віцепрем’єр-міністра з відновлення — міністра розвитку громад та територій України Олексія Кулеби. Підхід «забрати і поділити» вже не спрацює, громади як фундамент країни після децентралізації повинні бути спроможними.

Це завдання не тільки місцевого самоврядування, а й державної влади.

Реверс: кошти людям чи «прокурорам»?

Джерело: zn.ua (Економіка)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua