вологість:
тиск:
вітер:
Чому ми віримо зловмисникам в Інтернеті і як їм протистояти, коли емоції беруть гору. Поради психолога
Майже 80% українців відчувають стрес і сильну знервованість через повномасштабне вторгнення, — це показало опитування Gradus Research, проведене в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я 2024 року. Такий стан призводить до «приглушення» критичного мислення — на аналіз не вистачає ресурсу. Цією вразливістю вдало користуються шахраї. На думку українців, їх кількість за останній рік тільки зросла. Чому ми ведемося на зловмисницькі повідомлення чи дзвінки і як саме від них захиститися?
Емоції VS критичність
Від психоемоційного стану людини напряму залежить її поведінка. У складні періоди критичне сприйняття нами об’єктивної ситуації погіршується. Люди потрапляють на гачки шахраїв незалежно від своєї підкованості в стабільному стані, оскільки сповільнюються когнітивні процеси обробки інформації.
Які почуття керують нами в часи невизначеності та як ними користуються шахраї :
Визначивши панівні почуття, зловмисники добирають маніпулятивні аргументи — до чого саме потрібно апелювати, щоби людина потрапила на гачок. Найрозповсюдженіші з таких маніпуляцій включають:
Як зберегти здоровий скептицизм
Для критичного мислення в складні періоди потрібні час і довірені близькі , які будуть поруч у момент ухвалення рішення. Візьміть перерву на «подумати» й відновитися. Приміром, коли в людини болить горло, вона не йде їсти морозиво. Також не соромтеся просити про допомогу близьких людей, тимчасово передоручати їм вирішення питань, на які просто бракує ресурсу.
Якщо ні часу, ні можливості залучити третю сторону до ситуації немає, зробіть шпаргалку на випадок шахрайських звернень. Для цього варто підготувати перелік запитань до зловмисника, тим самим узявши ініціативу на себе. Уточніть стосовно документів, реєстрації, фотодоказів, даних про компанію, збір, конкурс тощо — дуже ймовірно, що на цьому ваша розмова завершиться.
Справа «двох кліків»: як відсторонитися від кібершахраїв без зайвих рухів
Усі звернення від кібершахраїв можна умовно поділити на два типи — телефоном і в чаті. Для обох каналів команда Rakuten Viber пропонує прості рішення, які не вимагають додаткових перевірок або налаштувань.
Варто також пригадати основні правила протидії шахраям:
- Не передавайте своїх персональних даних: документів, банківських реквізитів, паролів, вашого місцезнаходження тощо. Також не вказуйте цих даних на сумнівних сайтах (під час реєстрації чи для оформлення замовлення).
- Не переходьте за посиланнями від незнайомих контактів. Якщо відверто сумнівним посиланням поділилася ваша близька людина — попередьте її про ризики.
- Завжди перевіряйте інформацію, яка до вас надходить, у відкритих джерелах. Якщо ви отримали звернення, наприклад, від фонду, він обов’язково має бути зареєстрований, і дані про нього будуть у пошуку. Зокрема за кодом компанії або ІПН можна перевірити факт її існування через Опендатабот .
Отже, захист від зловмисників має дві сторони: налаштування платформи, безпеки даних і приватності та психологічну готовність до маніпуляцій. Емоційна стійкість може давати збій. Вищенаведені техніки та фрази — це перелік «червоних прапорців», якими шахраї заманюють у пастку. Такі прийоми варто відстежувати й одразу блокувати звернення, особливо коли сил на додатковий аналіз немає.
Статтю підготов ано за допомогою команди Rakuten Viber.
Джерело: zn.ua (Економіка)Новини рубріки
Як уникнути шахрайства під час купівлі вживаних речей в інтернеті
24 листопада 2024 р. 14:28
Які податки на майно повинні сплачувати спадкоємці
24 листопада 2024 р. 13:36